Japanski znanstvenici eksperimentom dokazali da maske značajno štite od koronavirusa
JAPANSKI znanstvenici proveli su eksperiment i pokazali da maske mogu biti efikasna zaštita od čestica covida-19, no dodali su kako čak ni profesionalne zaštitne maske ne mogu eliminirati rizik od zaraze.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Tokiju složili su sigurnu komoru u koju su stavili glave dvije manekenske lutke okrenute jednu prema drugoj. Na jednoj se nalazio raspršivač koji je simulirao kašljanje i izbacivao čestice covida-19. Na drugoj glavi nalazile su se protočne komore koje su oponašale dišni sustav.
Eksperiment je pokazao da nošenje pamučne maske smanjuje unos količine virusa (virusno opterećenje) i do 40%. Maska N95, koju koriste medicinski djelatnici, blokirala je do 90% čestica koronavirusa. Međutim, čak i kada su znanstvenici ljepljivom trakom dodatno osigurali N95 i žešće je prilijepili uz lice lutke, neke čestice virusa su se ipak uspjele provući.
Koliko nošenje maske štiti druge
Kada su istraživači stavili pamučne i kirurške maske na glavu lutke koja simulira kašljanje, zaustavile su više od 50% virusnih čestica.
"Kada su i prijemnik i raspršivač virusa nosili maske, došlo je do sinergijskog učinka", kazali su znanstvenici, a prenosi Reuters.
Sve je veći konsenzus među zdravstvenim stručnjacima da se virus covida-19 može širiti aerosolima, odnosno manjim česticama u zraku. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) ažurirao je ovoga mjeseca svoje smjernice, navevši kako patogen može satima ostati u zraku.