Je li ukrajinski avion u Iranu srušen?
UKRAJINSKI Boeing 737 koji se srušio u srijedu ujutro u Iranu, pri čemu je poginulo 176 ljudi, bio je nov i dva dana prije nesreće prošao je zadnju tehničku kontrolu, objavila je ukrajinska zrakoplovna kompanija UIA.
"Zrakoplov je proizveden 2016., kompanija ga je preuzela izravno od tvornice. Zrakoplov je prošao zadnje redovito tehničko održavanje 6. siječnja 2020.", objavio je Ukraine International Airlines (UIA) na Facebooku, dodajući da je kompanija odlučila suspendirati letove do Teherana do daljnjega.
>> RAZVOJ DOGAĐAJA PRATITE NA INDEXU
"To je bio jedan od naših najboljih zrakoplova s izvrsnom i jako sigurnom posadom", rekao je predsjednik te privatne kompanije, Ievguen Dihn, najveće u zemlji.
Zrakoplov je poletio iz Teherana u 6:10 sati po mjesnom vremenu prema Kijevu, a nekoliko minuta poslije nestao je s radara, srušivši se nedaleko od grada.
Poginuli su svi putnici i članovi posade. Među njima su bila 82 Iranca i 63 Kanađana.
Prva informacija o kvaru brzo je povučena
Po prvim informacijama iranskih vlasti, čini se da se dogodio kvar na zrakoplovu.
Ukrajinsko veleposlanstvo u Iranu objavilo je također da se dogodio "kvar motora zbog tehničkih razloga" i isključilo je mogućnost terorističkog napada. Međutim, ubrzo je izdalo novo priopćenje u kojemu se više ne spominje kvar motora i navodi se da ranije navedena izjava o uzroku nesreće nije bila službena.
Iranska televizija navodi da se avion srušio zbog tehničkih problema. Mediji prenose izjavu dužnosnika lokalnog zrakoplovstva koji je rekao da pilot nije prijavio probleme sa zrakoplovom.
Nijedna opcija sad nije isključena
No, zanimljivo, prvotna vijest o tehničkom kvaru je povučena pa nisu isključene druge mogućnosti. Dakle, nije isključeno da je avion namjerno srušen ni da se radi o terorističkom činu. Ali i dalje je otvorena opcija da se radi o tehničkom kvaru.
Pokrenuta je istraga.
Iranska televizija je izvijestila da su pronađene crne kutije iz zrakoplova. Riječ je o dvije crne kutije, a po međunarodnom zakonu Iran provodi istragu jer se na njihovom području avion srušio. No, u istragu će se uključiti i Ukrajina te SAD.
Glasnogovornik Boeinga rekao je da tvrtka prikuplja informacije o padu zrakoplova u Iranu. Američka tvrtka prizemljila je u ožujku svoju flotu zrakoplova 737 MAX nakon što su se dva zrakoplova tog tipa srušila pri čemu je poginulo 346 ljudi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati