Kako je politika Europske unije dovela do samoubojstava djece izbjeglica
Foto: Hina
AGENCIJE koje pomažu migrantima izvijestile su o teškom stanju migranata koji su zarobljeni u Grčkoj.
Zbog politike EU koju su nazvali "katastrofalnom" brojni migranti se ozljeđuju i pokušavaju počiniti samoubojstvo. Među njima su i djeca.
Kontroverzni sporazum s Turskom
Više izbjeglica nego ikad do sada umire na putu do Europe, i to gotovo godinu dana nakon kontroverznog dogovora s Turskom.
Zbog tog sporazuma, tisuće tražitelja azila ostale su zarobljene u Grčkoj. Prema podacima agencija koje im pružaju pomoć, u porastu je broj djece koja se pokušavaju ubiti nakon što su mjesecima bili zarobljeni u kampovima.
Organizacija Save The Children izvještava kako preko 5,000 maloljetnika živi u groznim uvjetima koji su doveli do velike psihološke zdravstvene krize.
Samoubojstvo u dobi od 12 godina?
Organizacija je zabilježila podatke o djeci u dobi od 9 godina koja si nanose ozljede, a zabilježili su i slučajeve djece u dobi od 12 godina koja su pokušala počiniti samoubojstvo. Došlo je i do porasta zloupotrebe droge i alkohola od strane tinejdžera koje iskorištavaju dileri u kampovima.
Nasilni prosvjedi i smrtni slučajevi do kojih dolazi u kampovima imaju traumatičan utjecaj na najmlađe i najranjivije izbjeglice, čiji roditelji kažu kako ih je strah za svoju djecu. Strah ih je pustiti ih da se odu igrati van njihovog vidokruga, jer bi ih netko mogao maltretirati ili zlostavljati.
Kako prenosi Independent, izvješće organizacije Save The Children pokazalo je kako neka od djece samo pokušavaju preživjeti svaki dan koji je pred njima i kako spavaju u smjenama kako bi štitili jedni druge.
"Sporazum između EU i Turske trebao je zaustaviti pritok neregularnih migranata u Grčku, ali koja je cijena toga", zapitao se Andreas Ring, predstavnik organizacije Save The Children.
Ljudske žrtve neuspjele politike
Veliki broj djece izjavio je kako im je u kampovima kao u paklu i kako se u njima osjećaju više kao životinje nego kao ljudi.
Liječnici bez granica također rade u kampovima u Grčkoj te upozoravaju kako u tim kapovima ljudske žrtve plaćaju neuspjeh politike Europske unije. Njihovo istraživanje pokazalo je velike stope PTSP-a, depresije, anksioznosti, traume i psihoza kod osoba u kampovima.
Prema podacima UN-a, gotovo 13.000 tražitelja azila zarobljeno je u kampovima u Grčkoj, što daleko premašuje kapacitet kampova koji mogu primiti 8.700 osoba.
U brojnim šatorima nedostaje prikladno grijanje, pa su brojni migranti preminuli zbog hipotermije, dok su neki preminuli od trovanja ugljičnim monoksidom kada su se pokušali zagrijati.
Predviđa se kako će zastrašujuća brojka od 5.000 preminulih migranata i dalje rasti u 2017. godini, s obzirom na to da se već 525 migranata ugušilo na putu preko Mediterana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati