Kaštelani prosvjedovali protiv tunela Kozjak: "Rušite ćaćino, ne naše"
KAŠTELANI koji se protive izlazu s autoceste u Kaštel Kambelovcu nakon što se izgradi tunel Kozjak okupili su se jutros na prosvjedu na kambelovačkom Brcu, piše Dalmatinski portal.
"Želimo zaštiti ovaj prostor. Iako se projekt naziva novim ulazom u Split, činjenica je da je netransparentnošću novi ulaz u Split postao novi ulaz u Kaštela. Iako postoje mogućnosti da se izbjegne cesta kroz zaštitne šume, polja, masline, voćnjake, odlučili su otići kroz područje Nature 2000, kroz područje koje se promovira kao zaštićeno i koje moramo obnavljati", kazala je Kaštelanka Ivana Tadin te naglasila kako je problem što prometnica s autoputa ulazi u središte grada.
"Kakav je to strateški projekt?!"
"To nije negdje sa strane, između gradova, nego u samo srce grada se dovozi promet na prometnicu na kojoj već prometu je 25.000 vozila dnevno jer mi svi gravitiramo Splitu. Da su korektno pristupili cijelom projektu, da se predložio prolaz preko industrijske građevinske zone koja je bliže Splitu i koja vodi na most, oni su promet pomaknuli bliže Trogiru. Putem su izgubili most, izgubili su trajektnu luku pa kakav je to strateški projekt?!", naglašava ona.
Na pitanje zbog čega su tek sada reagirali, kaže da su se bunili i ranijih godina, ali da im na primjedbe koje su slali nitko nije odgovorio.
"Ljude se uvjerilo da je ovo dobro"
"'Ljude se uvjerilo da je ovo dobro jer nitko nije mogao virovat da bi netko ovo napravio, svi su mislili da će promet ići prema Splitu, logično. Problem je što oni nisu definirali kompletan projekt, sam čvor u Kambelovcu nije još ni projektiran, nisu napravili parcelacijske elaborate niti elaborate izvlaštenja. Zakon o prostornom uređenju kaže da ne možete tražiti građevinske dozvole, ako niste definirali projekt, a oni to nemaju. Oni nemaju projekt i dozvole su m nevažeće i sve što rade, rade ilegalno', rekla je Tadin.
Smatra da ne bi trebao biti problem zaustaviti radove po ovom planu, ako se uvidjelo da se pogriješilo.
"Koliko zakona treba prekršiti da bi oni stali?"
"Ako se uvidi da je nešto ilegalno, tko to može reći - nastavi raditi? Kakva smo mi to država, ako uvidimo greške i nastavimo ih raditi? Koliko zakona treba prekršiti da bi oni stali? Zbog ovog projekta se ljudi bore od početka i prije 20 godina, onda se 10 godina čekalo jer su mislili dobiti novac od EU, ali oni to nisu htjeli pokriti jer nisu imali riješene imovinske odnose", rekla je i dodala:
"Prije nego su počeli bužat tunel, rekli smo im stanite, ali oni stalno ignoriraju naše zahtjeve. Prijavili smo slučaj DORH-u s više strana, nema odgovora za sada. Prije nego su došli na južne padine pisali smo i ministrima, premijeru, europskim parlamentarcima, ali nema nikakvog odgovora".
Tada se uključio županijski vijećnik Željan Jurlin koji rekao kako su podnijeli tužbu protiv Hrvatskih cesta.
"Radimo brojne prijave, dali smo na policiji, imamo zadnju informaciju da je na teren izašlo sedam inspekcija i napisali su objedinjeno izvješće i poslali su ga DIRH-u, a novo je da smo dignuli i tužbu protiv Hrvatske ceste", zaključio je Željan Jurlin.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati