Lukašenko: Prigožin je u Rusiji. Odredili smo mete za mogući nuklearni napad
BJELORUSKI predsjednik Aleksandar Lukašenko, koji je prošli mjesec posredovao u sklapanju dogovora o prekidu oružane pobune u Rusiji, rekao je da vođa ruske plaćeničke skupine Wagner, Jevgenij Prigožin, više nije u Bjelorusiji već da se vratio u Rusiju. Lukašenko je 27. lipnja rekao da je Prigožin stigao u Bjelorusiju u sklopu dogovora o prekidu pobune.
No danas je novinarima rekao: "Što se tiče Prigožina, on je u Sankt Peterburgu. Nije na teritoriju Bjelorusije."
Prigožin je prošli tjedan šokirao svijet pokrenuvši oružanu pobunu koju je iznenada prekinuo kada su se njegovi borci približili Moskvi. Zauzvrat mu je omogućen egzil u Bjelorusiji, a ruske vlasti odustale su od kaznenog progona. Bjeloruski predsjednik također je rekao da su borci privatne oružane skupine Wagner u svojim kampovima te da misli da će oni neće nikada podići oružje protiv njegove zemlje.
Također je ponovio da ponuda da Wagnerovi borci ostanu u Bjelorusiji i dalje stoji. Lukašenko je ponosno govorio o svojoj ulozi u okončanju oružane pobune, za koju je ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da je mogla gurnuti Rusiju u građanski rat. Prošli tjedan Lukašenko je rekao da je uvjerio Putina da ne "briše" Prigožina. No mnogo toga ostaje nejasno u vezi s uvjetima dogovora u kojem je Lukašenko posredovao i provodi li se kako je dogovoreno.
"Bjelorusija je odredila nuklearne mete u slučaju napada Zapada"
Bjelorusija ima unaprijed određene ciljeve za nuklearne napade u slučaju agresije Zapada, rekao je predsjednik Lukašenko.
Lukašenko kaže da želi naglasiti da Minsk nema namjeru upotrijebiti oružje, ali je dodao: "Ako izvršite agresiju na Bjelorusiju, odgovor će biti trenutan". "Mete su određene", dodao je, prenosi državna novinska kuća Pul Prvovo.
Lukašenko kaže da Ukrajina planira nešto "ozbiljno" uoči summita NATO-a u Vilniusu sljedeći tjedan. Dodao je da bi takvim potezom Ukrajina uništila svoje najbolje rezerve i pokopala vlastite vojne sposobnosti. Nije rekao o čemu se radi. Summit u Litvi trebao bi se održati u utorak i srijedu.
Ruska državna TV u srijedu je žestoko napala Prigožina i rekla da se istraga o tome što se dogodilo još uvijek energično provodi. Vezano uz Ukrajinu Lukašenko je rekao da će ona pokušati učiniti nešto ozbiljno na fronti uoči skorog samita NATO-a, ocijenivši da će Ukrajina "pokopati" svoju vojnu sposobnost uništi li svoje najbolje rezerve u pokušaju da nešto ozbiljno napravi uoči tog samita.
Velike ambicije
Ruski general-pukovnik Andrej Kartapolov, utjecajni zastupnik koji predsjeda parlamentarnim odborom za obranu Dume, rekao je da je okidač za pobunu bilo Prigožinovo neslaganje sa zahtjevom ruskog ministarstva obrane da pripadnici njegove plaćeničke skupine potpišu ugovore s ministarstvom obrane.
Prigožin je 11. lipnja rekao da pripadnici Wagnera neće potpisati nikakav ugovor s ministrom obrane Sergejem Šojguom, tvrdeći da Šojgu nije u stanju upravljati vojnim jedinicama.
Kartapolov je rekao da mu je, nakon što je Prigožin odbio potpisati ugovore, rečeno da se njegovi plaćenici više neće boriti u Ukrajini i da stoga neće dobiti državni novac. Prigožin je nakon toga počinio izdaju zbog "pretjeranih ambicija", novca i, kako je kazao, "stanja uzbuđenosti".
SAD tvrdi da nema ništa s time
Direktor CIA-e William Burns nazvao je čelnika ruske obavještajne službe Sergeja Nariškina nakon prošlotjedne pobune u Rusiji kako bi uvjerio Kremlj da Sjedinjene Države nemaju udjela u tome, izvijestili su u petak New York Times i Wall Street Journal.
Burnsov telefonski razgovor s Nariškinom, direktorom ruske obavještajne službe SVR, održan je prošli tjedan i bio je kontakt na najvišoj razini između dviju vlada od pokušaja pobune, piše Wall Street Journal.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je prošli ponedjeljak da je kratka pobuna ruskih plaćenika protiv Kremlja bila dio borbe unutar ruskog sustava i da Sjedinjene Države i njihovi saveznici nisu u nju bili uključeni.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati