Marijana Puljak: Da ukinemo 243 od 428 općina nitko ne bi primijetio
VEĆINA saborskih zastupnika danas je pozdravila što se Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj samoupravi omogućuje funkcionalno spajanje općina i gradova, ali je Marijana Puljak iz stranke Centar upozorila i da 243 općine nemaju niti jednog proračunskog korisnika.
"Čak 60 posto općina u Hrvatskoj ne pruža nikakve javne funkcije svojim građanima. Dakle, 243 općine nemaju niti jednog proračunskog korisnika što znači da tamo nema vrtića, kulturnih ustanova, škola ni vatrogasaca", rekla je Puljak tijekom rasprave o konačnom prijedlogu izmjena Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj samoupravi.
Smatra i kako postojeći teritorijalni ustroj u kojemu imamo 428 općina, 127 gradova i 20 županija, koči razvoj zemlje. To nije samo financijski problem nego i problem ravnomjernog razvoja, ocijenila je. Iako je podržala predloženi zakon, pozvala je i da se razmisli o reformi teritorijalnog ustroja i javne uprave te da se podigne razina usluge građanima.
SDP-ovka: Za sva rukovodeća mjesta bi trebalo propisati psihološko testiranje
Predloženi zakon pozdravila je i SDP-ova Anita Curiš Krok rekavši da je sada, zbog većeg obujma poslova i zadataka, pritisak na lokalne službenike i namještenike veći nego prije 30 godina. Smatra kako bi još trebalo promisliti o ocjenjivanju službenika te o psihološkom testiranju i napredovanju. "Trebalo bi se obavezno propisati da se psihološko testiranje provodi za sva rukovodeća mjesta", poručila je.
Za razliku od dijela oporbe, Miro Bulj iz Kluba Mosta i nezavisnog zastupnika Josipa Jurčevića drži da predloženi zakon nije dobar i ne donosi nikakvu promjenu te se njime i dalje negira volja naroda iz lokalnih samouprava. "I dalje se drži uškopljene gradonačelnike i načelnike, a župani su većinom poslušnici vladajućih", poručio je.
Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Fadila Bahović rekla je da se konačnim izmjenama zakona uređuju statusna pitanja službenika pri funkcionalnom spajanju jedinica lokalne samouprave. Tim prijedlogom zakona, pojasnila je, ne uređuju se pitanja vezana uz radno-pravni status službenika u jedinicama koje su se funkcionalno spojile nego se uređuju statusna pitanja službenika i namještenika, zajedničkog upravnog tijela i zajedničkih službenika jedinica koje su se funkcionalno povezale.
Na pola radnog vremena moći će raditi i umirovljenici
Bahović je rekla i da je razlog izmjena zakona potreba da se njegove odredbe usklade sa Zakonom o državnim službenicima pa se npr. propisuje obaveza polaganja državnih ispita odgovarajuće razine, mogućnost rada na izdvojenom mjestu, rada na daljinu te mogućnost rada s nepunim radnim vremenom.
Također, u službu će se do polovine radnog vremena moći primiti korisnici mirovine koji imaju manje od 67 godina života, a otvara se i mogućnost zadržavanja službenika koji ispunjavaju uvjete za starosnu mirovinu. Radi sprječavanja korupcije propisuje se donošenje etičkog kodeksa, kao i obaveza potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa.
Tijekom rasprave oporbeni zastupnici upozorili su na problem prebacivanja sve većih poslova na jedinice lokalne samouprave. Tako je i SDP-ova Jasenka Auguštan-Pentek rekla da su komunalni redari tako postali i prometni redari i pomorski redari i redari za divlje deponije. No, fiskalni kapaciteti jedinica lokalne samouprave se nisu povećali.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati