Pregovori Hamasa i Izraela zapeli na jednom pitanju. SAD: Primirje svejedno počinje
PRIMIRJE u Pojasu Gaze trebalo bi započeti u nedjelju, kao što je planirano, unatoč potrebi pregovarača da se u zadnji čas posvete neriješenom pitanju, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken.
Izrael je odgodio sastanak vlade na kojem bi se ratificirao sporazum o primirju s Hamasom, okrivivši militantnu skupinu za zastoj, dok su izraelski borbeni zrakoplovi napadali Gazu, pri čemu je, prema palestinskim vlastima, poginulo 77 osoba dan nakon što je najavljen prekid vatre.
Viši dužnosnik skupine Iza el-Rešik kazao je da je Hamas i dalje predan sporazumu, koji bi u nedjelju trebao stupiti na snagu te zaustaviti 15-mjesečno krvoproliće.
"Nije baš iznenađujuće da u procesu i pregovaranju koji su bili ovoliko izazovni i krhki imate neriješeno pitanje", rekao je Blinken na tiskovnoj konferenciji u Washingtonu.
"Trenutno rješavamo to pitanje", dodao je.
Izvor: Spor je oko zatvorenika koje Hamas želi osloboditi
Američki dužnosnik, koji je pristao razgovarati s Reutersom pod uvjetom da ostane anoniman, kazao je da se posljednje neriješeno pitanje tiče identiteta nekih zatvorenika za koje Hamas traži da ih se oslobodi.
Izaslanik američkog predsjednika Joe Bidena za Bliski istok Brett McGurk i Steve Witkoff, izaslanik izabranog predsjednika Donalda Trumpa, bili su u Dohi s egipatskim i katarskim posrednicima kako bi se to pitanje riješilo, što bi se trebalo uskoro dogoditi, rekao je dužnosnik.
Kompleksan sporazum o primirju postignut je jučer nakon posredovanja Katara, Egipta i Sjedinjenih Američkih Država radi zaustavljanja rata, koji je započeo smrtonosnim napadima na Izrael, nakon čega su izraelske snage ubile desetke tisuća Palestinaca i razorile Gazu.
Sporazum uključuje prvotno primirje od šest tjedana uz postupno povlačenje izraelskih vojnika iz Pojasa Gaze.
Taoci koje je Hamas oteo bit će oslobođeni u zamjenu za palestinske zatvorenike u Izraelu.
Izrael još nije odobrio sporazum
Dogovor otvara put za povećanje humanitarne pomoći u Gazi, gdje je većina stanovništva raseljena te im prijete glad, bolest i hladnoća.
Mir bi također mogao imati pozitivne učinke diljem Bliskog istoka, od sprečavanja rata između Izraela i Irana do prekida poremećaja u globalnoj trgovini zbog jemenskih Huta koji napadaju brodove u Crvenom moru.
Izraelsko prihvaćanje sporazuma neće biti službeno dok ga ne odobre sigurnosni kabinet i vlada.
"Izraelska vlada se neće sastati dok posrednici ne obavijeste Izrael da je Hamas prihvatio sve elemente sporazuma", poručio je Netanyahuov ured.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati