Milanović: Ne može postojati neki sustav da ga nema Rebro, a ima ga privatnik
GLAS onkoloških pacijenata regionalna je konferencija koja je danas okupila predstavnike udruga pacijenata iz 10 zemalja s temom kako poboljšati status onkoloških pacijenata. Jedan od njenih pokrovitelja je i predsjednik Republike Zoran Milanović.
Predsjednik Milanović naglasio je da je zdravstveni sustav jedan od onih segmenta ljudskog života u kojem je uloga države dobrodošla.
"Imamo sustav koji treba nadograđivati i koji je, po meni, koncepcijski jedino ono čemu treba težiti. I ne bih se složio s jednim visokim hrvatskim dužnosnikom, a nije ministar Beroš, koji je prilikom posjeta jednoj eminentnoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi rekao da se radi o sinergiji privatnog i javnog zdravstva", rekao je Milanović.
Milanović se prisjetio smrti svog brata
Dodao je da tu sinergije nema, "postoji interes privatnika da to odradi i naplati". Rekao je da država treba težiti tome da privatnik nema veće sposobnosti od države jer to je nerazumljivo i neopravdano.
"Ne može postojati neki najnapredniji medicinski sustav, a da ga nema Rebro ili KBC Split, a da ga ima privatnik. To miriše na pogodovanje. I tako ne treba biti", rekao je Milanović, dodavši kako naš zdravstveni sustav nije izabran slučajno te da "samo o nama ovisi koliko ćemo ga dobro i kvalitetno odraditi".
"Sad će pet godina od kada sam izgubio brata od jedne vrste tumora, koji ne može biti tema ove konferencije jer je njegov tumor bio neizlječiv i nejasne etiologije i ustvari nikakva prevencija tu ne pomaže, kao ni terapija", rekao je predsjednik, otvarajući konferenciju.
Ipak, dodao je, u zadnjih 30 godina postignut je veliki napredak u prevenciji, liječenju, kao i u postoperativnom tretmanu za karcinom dojke. Karcinom dojke je pomor za žene u Europi, a u Hrvatskoj još i malo više, rekao je Milanović.
Vukota: Svi želimo bolje zdravstvo
Ljiljana Vukota, glavna tajnica udruge Sve za nju, koja je domaćin konferenciji koja se održava 6. i 7. rujna, rekla je da je svim zemljama čiji predstavnici sudjeluju na skupu zajedničko što pacijentima nije dostupno sve što im je potrebno, od faze dijagnostike do faze liječenja i života s bolešću.
"Zajedničko nam je i da svi želimo bolje i uspješnije zdravstvo, što podrazumijeva i smanjivanje nejednakosti i poboljšanje ishoda liječenja. To su dvije ključne teme konferencije, želimo dati svoj doprinos u stvaranju sinergije za boljitak pacijenata u svim zemljama u regiji, tim više što su vidljive razlike i unutar zemalja, pa i bolnica", kaže Vukota.
Na konferenciji se razgovara o tome kako poboljšati status onkoloških pacijenata
"Hrvatska je na vrhu zemalja po smrtnosti od onkoloških oboljenja na 100 tisuća ljudi", rekao je Velibor Mačkić s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
"Hrvatska dijeli s ostalim zemljama CEE-a (Bugarska, Češka, Estonija, Hrvatska, Latvija, Litva, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija) simptome bolesti sustava javnog zdravlja koji utječe na lošiju poziciju onkoloških bolesnika u Hrvatskoj u odnosu na članice EU i izabranih zemalja EU. Novija istraživanja izdvajaju oskudnost programa probira i veće stope dijagnoze u kasnoj fazi bolesti", objašnjava Mačkić.
Konferenciju Glas onkoloških pacijenata organizirali su Udruga žena oboljelih i liječenih od raka Sve za nju, Europa Donna iz Slovenije, Udruženje pacijenata Srbije te Medicinski fakultet u Zagrebu - Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar.
Na njoj će predstavnici 25 udruga pacijenata s domaćim i regionalnim stručnjacima i političarima, predstavnicima zdravstvene administracije, industrije i svih zainteresiranih, razgovarati o tome kako poboljšati status onkoloških pacijenata i općenito pacijenata u sustavu zdravstva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati