Na manjinskim izborima podbacile kandidature u općinama
KAO NI PRIJE četiri godine, ni ove se godine zbog izostanka pravovaljanih kandidatura neće birati sva vijeća i predstavnici nacionalnih manjina za koje je vlada raspisala izbore u nedjelju, 7. svibnja.
Neće se birati četvrtina manjinskih vijeća i predstavnika, pokazuje statistika Državnog izbornog povjerenstva (DIP). Od 451 vijeća i 141 predstavnika, za koje su izbori raspisani, kandidature su stigle za 339 vijeća i 106 predstavnika. Nema ih, dakle, za 112 vijeća i 35 predstavnika.
Prije četiri godine izbori su bili raspisani za 551 vijeće i 144 predstavnika, a održani za 352 vijeća i 109 predstavnika.
Za 50-ak vijeća srpske manjine nema kandidatura
Gotovo polovica vijeća za koje nema kandidatura pripada srpskoj nacionalnoj manjini, ovlašteni predlagatelji, tj. manjinske udruge i birači nisu nikoga kandidirali u čak 54 jedinice, npr. u Crikvenici, Perušiću, Kutjevu, Ninu, Stankovcima, Čeminu, Kaštelima, Slivnu.
Bošnjačka manjina, tj. njene udruge i birači, nisu predložili liste kandidata za vijeće u 12 jedinica, a za predstavnike u dvije. Vijeća se tako neće birati u Topskom, Čavlima, Brtonigli, Stonu, Krku.
Slična je situacija i kod slovenske nacionalne manjine, koja prve nedjelje u svibnju neće birati svoja vijeća u Humu na Sutli, Zagorskim Selima, Bosiljevu, Kamanju, Žakanju, Grožnjanu. U Opatiji i Međimurskoj županiji neće se pak održati izbori za predstavnika te manjine.
Biranje manjinskih vijeća
Manjinska vijeća biraju se u županijama, gradovima i općinama u kojima pripadnici pojedine manjine čine najmanje 1.5 posto stanovništva, u gradovima i općinama u kojima živi više od 200 pripadnika te u županijama u kojima živi više od 500 pripadnika neke manjine.
Ako ti uvjeti nisu ispunjeni, a u nekoj županiji, gradu, općini, živi najmanje 100 pripadnika neke manjine, njeni pripadnici biraju svog predstavnika.
U općinska manjinska vijeća bira se 10 članova, u gradska 15, a u županijska 25, isti broj vrijedi i za Grad Zagreb.
Zastupnica albanske manjine: Građane je teško motivirati
Među 35 predstavnika nacionalnih manjina za koje nisu istaknuti kandidati najviše ih je iz reda albanske (devet), slovenske, srpske i njemačke manjine (po pet). Pripadnici albanske manjine neće birati svog predstavnika na razini Sisačko-moslavačke, Ličko-senjske, Varaždinske, Međimurske, Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije, u Šibeniku, Umagu, Čakovcu.
Saborska zastupnica te manjine Ermina Lekaj Prljaskaj potvrđuje da nisu iskoristili sve mogućnosti kandidiranja ni za predstavnike ni za vijeća, s tim se kasnilo dijelom i zbog uskrsnih blagdana.
Osim toga, dodaje, građane je teško motivirati da se aktiviraju, dijelom zbog činjenice da se prijedlozi vijeća i predstavnika slabo prihvaćaju, a dijelom zbog više nego skromnih naknada koje dobivaju za svoj rad. U nekim sredinama, kaže, te naknade mjesečno iznose tek desetak eura.
Njemačka nacionalna manjina nema predstavnike na razini Primorsko-goranske, Zadarske, Istarske i Dubrovačko-neretvanske županije te u Gradu Zagrebu.
Vijeća i predstavnike u Zagrebu bira po devet manjina
Od 14 manjina koje ove godine imaju pravo birati svoja vijeća i 19 koje imaju pravo izabrati svog predstavnika u Zagrebu će vijeća i predstavnike birati po devet manjina. Kandidature za vijeća istaknule su albanska, bošnjačka, crnogorska, češka, mađarska, makedonska, romska, slovenska i srpska nacionalna manjina.
Imena na njima uglavnom su nepoznata široj javnosti, izuzetak je lista srpske manjine na kojoj su Milorad Pupovac, Boris Milošević, Dejan Jović i Aleksandar Milošević.
U glavnom gradu svoje kandidate za predstavnike imaju bugarska, poljska, rusinska, ruska, slovačka, talijanska, turska, ukrajinska i židovska manjina.
Kandidature podbacile u općinama
Gledaju li se DIP-ovi podaci o kandidaturama, razvidno je da su udruge i birači bili vrlo revni u kandidaturama za članove vijeća na razinama županija i Grada Zagreba, malo manje u gradovima, a najmanje u općinama. Plan je bio da se u općinama izabere 239 manjinskih vijeća, no kandidature su stigle za samo njih 148.
Naviše vijeća i predstavnika birat će pripadnici najbrojnije srpske manjine, zatim bošnjačke, romske, albanske, mađarske, talijanske i slovenske.
Za razliku od svih drugih izbora, na manjinskima nema izborne šutnje ni kazni za njeno kršenje, kandidati ne moraju dostavljati potvrde o nekažnjavanju, nema nadzora financiranja izborne promidžbe, ne provjerava se poštovanje načela ravnopravnosti spolova. Višak listića u glasačkoj kutiji ne znači odmah i da se glasanje ponavlja na biračkom mjestu gdje se to dogodilo.
Pokriće izbornih troškova
Sredstva za pokriće izbornih troškova osiguravaju općine, gradovi i županije u kojima se održavaju. Za svakog izabranog člana vijeća ili predstavnika na razini županije ili Grada Zagreba udruga koja ga je kandidirala dobit će 100 eura naknade za izborne troškove, u gradu i općini 70 eura, a toliko za troškove dobiva i svaki izabrani predstavnik.
Manjinske izbore, u pravilu, prati slab odaziv birača, prije četiri godine od oko 250.000 birača glasalo ih je tek oko 25.000, tj. desetak posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati