Orbanov zet kupio 11 poslovnih zgrada u Novom Beogradu
ISTVÁN Tiborcz, zet mađarskog premijera Viktora Orbana, koji predvodi BDPST grupu sa sjedištem u Budimpešti, kupio je 11 poslovnih zgrada u Novom Beogradu, piše Forbes Srbija.
Kompanija Diofa Fund Management, koja je kupac zgrada, dio je Tiborczove BDPST grupe, a u svoj portfolio dodala je pet poslovnih parkova u kojima je smješteno ovih 11 zgrada za iznajmljivanje uredskog prostora.
Što se nalazi u nekretninama?
Najveći je park Green Heart u Bulevaru Milutina Milankovića koji ima pet zgrada ukupne bruto površine od 46.000 kvadrata. Riječ je o objektima s četiri i sedam katova (plus prizemlje), a jedan od najpoznatijih stanara jedne od zgrada je kompanija Nordeus.
U susjedstvu je poslovni park FortyOne gdje se nalaze tri zgrade ukupne površine 28.000 kvadrata (šest katova i prizemlje). Na kraju istog bulevara, na uglu s ulicom Vladimira Popovića je i zgrada 19 avenue (u kojoj je najpoznatiji stanar Delegacija EU-a u Srbiji) sa 17.000 kvadrata (riječ je formalno o dvije zgrade s po devet katova). Četvrti park čini zgrada Belgrade Business Center pored naselja Belvil. Tu je sedište kompanije Air Srbija i ima 11 katova i 17.000 kvadrata. Na kraju, tu je poznata GTC zgrada, sada House, u Bulevaru Zorana Đinđića, dijagonalno od Beogradske arene. Objekt ima 13.500 kvadrata, šest katova i prizemlje.
Prihodi i neto dobit
Svakim od ovih poslovnih parkova upravlja posebna tvrtka. Kad se pogleda njihov poslovni rezultat u 2022. godini za koju su dostupni posljednji financijski izvještaji, vidi se da Orbanov zet kupuje elitne prostore.
U toj godini ovih pet firmi zajedno su ostvarile više od 35 milijuna eura prihoda, a ostvarile su neto dobit koja premašuje 12.5 milijuna eura. Riječ je o neto profitnoj marži od oko 35 posto kojoj bi se sigurno razveselio svaki investitor.
Više od trećine prihoda ostvarila je tvrtka Atlas centar koja upravlja parkom Green Heart u Bulevaru Milutina Milankovića, na što je sigurno utjecala i velika kvadratura koju iznajmljuje. U 2022. Godini ta je tvrtka ostvarila ukupne prihode od 13,4 milijuna eura i neto dobit od oko 6,8 milijuna eura. Na drugom mjestu je Demo invest, u čijoj „nadležnosti“ je kompleks FortyOne s 28.000 kvadrata.
Tvrtka je ostvarila prihode od 8.3 milijuna eura i zaradila oko 3,9 milijuna.Treća je kompanija Business centar koja upravlja zgradom BBC pored Belvila. Ukupno je prihodovala 6.6 milijuna eura u 2022. godini i ubilježila neto dobit od 3.4 milijuna eura. Četvrta po prihodima koje je prijavila je tvrtka Business Point NBG 64a, koja brine o zgradi kod Arene. Ukupni prihodi iznosili su oko 3.5 milijuna eura, a profit 1.47 milijuna. I na kraju, firma Business Park 19 avenue je posljednja po prihodima s ostvarenih 3.4 milijuna eura i jedina je koja je u 2022. godini zabilježila gubitak – 2.99 milijuna eura.
Rast nakon pandemije
Imajući u vidu kakvu je sudbinu doživjela djelatnost iznajmljivanja uredskog prostora tijekom 2020. i 2021. godine zbog pandemije korona virusa i prelaska kompanija na hibridni ili rad od kuće, može se zaključiti da su tvrtke koje upravljaju tim objektima na dobrom putu rasta, piše Forbes.
Najbolji bonitet mogao bi se dati kompaniji koja upravlja zgradom kod Arene, ali ni ostale ne zaostaju previše, a promatrano po rizičnosti, sve su u gornjoj polovini spektra, odnosno ne predstavljaju rizik za vlasnika. Također, ono što je zajedničko većini jest dobra solventnost i trend pada zaduženosti. Jedina je lošu 2022. godinu imala kompanija koja upravlja zgradom 19 avenue zbog ostvarenog gubitka koji se odrazio i na druge pokazatelje, ali to ne bi trebalo predstavljati problem za novog vlasnika.
Restrukturiranja i rebalansi?
Interesantno je da su sve kompanije tokom prošle godine mijenjale svoje financijske izvještaje (jedan je bio prvobitno objavljen kao netočan). Ukoliko bi se uzeli podaci iz tih izvještaja, prijavljena vrijednost prodanih objekata iznosi oko 275 milijuna eura. Kada je kompanija GTC prodavala ove zgrade 2021. godine Indotek grupi, mediji su izvještavali da je predložena cijena iznosila 267.6 milijuna eura, što je bilo iznad njihove knjigovodstvene vrijednosti.
Agencija za privredne registre (APR) već je objavila promjene u menadžmentu svih pet firmi. Umjesto Danijela Jelineka, na mjestu direktora svih pet kompanija, zamijenili su ga Mirko Smiljanić i mađarski državljanin Marton-Kalmar Nagy.
Jelinek je vlasnik Indotek grupe od koje je Diofa fond kupio 11 poslovnih zgrada. Riječ je o jednom od najbogatijih poslovnih ljudi u Mađarskoj i tamošnji mediji u brojnim objavama pisali su da je on dugogodišnji poslovni partner Istvána Tiborcza. Tome treba dodati i informaciju da je Tiborcz od Jelineka kupio i Diofa fond.
Desetak dana prije kraja prošle godine, u APR-u su evidentirane i promjene u vlasničkoj strukturi. Udjele u svih pet firmi dotad su imale mađarske kompanije Office Planet Ingatlanfejleszto Korlatolt Felelossegu Tarsasag (70 posto) i Westavis Ingatlanforgalmazo es Szolgaltató Korlatolt Felelossegu Tarsasag (30 posto). Zastupnik obje kompanije prema dostupnim podacima s mađarskih biznis portala je Jelinek.
Pred kraj prošle godine, u APR-u je zavedeno da se 30 posto udjela Westavisa prenosi na kompaniju Gordiusz West Holding Korlátolt Felelossegu Tarsasag koju zastupa Tamás Bodnár i koji je jedan od menadžera u Diofi. Zasad nije evidentirana bilo kakva promjena kada je riječ o udjelu koji drži Office Planet.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati