Osumnjičeni za ubojstvo bankara ponudio milijun kuna jamčevine u gotovini
OPTUŽENIK za ubojstvo Ibrahima Dedića, Tomislav Viktor Basa, ponudio je sudu jamčevinu od milijun kuna u gotovini. Sud je jamčevinu odbio i odredio mu istražni pritvor u trajanju od mjesec dana.
Podsjetimo, on je uhićen 21 godinu nakon zločina, a Indexu je potvrđeno da je bio pripadnik virovitičke gardijske bojne Kumovi.
Virovitičkim Kumovima, kako nam je ispričao saborski zastupnik HDZ-a i šef HVIDRA-e Josip Đakić, Basa se pridružio iz 132. našičke brigade HV-a.
Đakić: Bio je primjeren vojnik i vrstan diverzant
"On je iz Orahovice i iz našičke brigade se nama pridružio 1994. S njim sam u ratu proveo cijelu 1994. i 1995. godinu. Bio je s nama u izviđačkoj diverzantskoj satniji i bio je stvarno jedan primjeran vojnik ratnik i vrstan diverzant", ispričao nam je Đakić.
Kaže kako je nakon rata izgubio kontakt s Basom, no sretali su se na sprovodima suboraca.
"Zadnji put smo se vidjeli prije pet godina na sprovodu pokojnog zapovjednika. Tada smo razgovarali na karminama i pričao mi je kako živi u Švicarskoj. Ali on je dolazio u Hrvatsku", rekao je Đakić.
Dodao je kako nikada nije upoznao obitelj osumnjičenog ubojice.
Đakić ne vjeruje da ubojica bankara nije dolazio u Hrvatsku
Đakić ne vjeruje u to da Base godinama nije bilo u Hrvatskoj, što su iz policije naveli kao jednu od okolnosti zašto je uhićen tek nakon 21 godinu.
"Nije točno da nije dolazio 20 godina, pogledao sam tu press konferenciju policije i ne znam što bih rekao. Mislim da je on često bio u Hrvatskoj", zaključio je Đakić.
Jednomjesečni pritvor
Podsjetimo, Basi je jučer određen jednomjesečni istražni pritvor.
Voditelj Službe općeg kriminaliteta zagrebačke policije Zvonimir Petrović kazao je da je riječ o višegodišnjem vrlo složenom istraživanju tijekom kojeg je proveden veći broj "izvidnih i dokaznih radnji" te vještačenja, među kojima i biološko.
Uhićeni osumnjičenik je, po njegovim riječima, zadnjih desetak godina živio izvan Hrvatske, a policija je nekoliko godina čekala njegov dolazak koji je bio "ključ priče".
Zašto je policija čekala na uhićenje
Novinare je zanimalo zašto se toliko dugo čekalo da se osumnjičenik vrati i je li se mogla tražiti pomoć putem međunarodne pravne pomoći, no u policiji su objasnili da je to taktika postupanja i da to nisu mogli provesti na drugi način.
"Ne možemo reći da je vrijeme najbitniji faktor, čekao se način, dokaz, osnovana sumnja, mogućnosti, alati da bi se sve privelo kraju što konkretnije i što čvršće", rekla je glasnogovornica zagrebačke policije Marija Goatti.
Likvidacija na Sveticama
U srpnju 1999. godine na zagrebačkim Sveticama likvidiran je Ibrahim Dedić, kontroverzni bankar, kojega su ubojice dočekali na ulazu u njegovu zgradu. Prema pričanju susjeda, Dedića su dočekala trojica muškaraca, ubila ga i pobjegla crnim BMW-om njemačkih registracija. Jedan egzekutor je tada ranio drugoga pa je ostao i njegov krvavi trag, ali sve dosad se nije otkrilo tko je ubio bankara.
Neki svjedoci na suđenju tzv. zločinačkoj organizaciji s tim su povezivali Željka Šobota. Prema nekim pričama, Šobot je bio taj koji je najprije ranio Dedića pa su kasnije Dedićevi ljudi likvidirali Šobota, a nakon toga pak Šobotovi iz osvete Dedića.
Tko je bio Ibrahim Dedić?
Dedić je 1989. otvorio prvu privatnu banku u Hrvatskoj i Jugoslaviji na Sveticama, pored stana u kojem je živio. Promdei banka je u svojim najboljim danima imala 43 poslovnice po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji i bila teška oko 53 milijuna tadašnjih njemačkih maraka. Dedić je 1997. otvorio bankarski koridor između Zagreba i Beograda.
Velika medijska afera izbila je godinu dana kasnije kad je objavljeno da Promdei banka duguje Narodnoj banci Bosne i Hercegovine 19 milijuna njemačkih maraka, a nekoliko mjeseci nakon toga Promdei banka je zamrznula šest milijuna dolara namijenjenih obnovi kuća u Brčkom.
Treba reći i da je sin ubijenog Dedića tužio Republiku Hrvatsku i tražio odštetu od 10 milijuna kuna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati