Pijenje 100% voćnog soka povezano je s debljanjem
PIJENJE jedne ili više čaša 100% voćnog soka dnevno povezano je s malim povećanjem težine kod djece i odraslih, pokazuje nova pregledna studija. "Temeljni problem sa sokom je količina jer prilikom ovakvog načina konzumiranja voća lakše dolazi do predoziranja", rekao je stručnjak za nutricionizam s Harvarda, Walter Willett.
"Primjerice, koliko često pojedemo tri naranče? U čaši soka su iscijeđene oko tri naranče, a možemo je popiti u minutu ili dvije i onda si natočiti još. To donosi dosta kalorija i dovodi do skoka glukoze u krvi", objasnio je.
"Nema zdravstvenog razloga da konzumirate sok umjesto voća i povrća"
Previše šećera u krvi s vremenom može dovesti do inzulinske rezistencije, dijabetesa, bolesti srca, pretilosti i drugih kroničnih bolesti. "Mada zaključci studije nisu pokazali izravnu uzročnost već povezanost, nalazi su prilično valjani i podudaraju se s onim što vidimo klinički", rekla je pedijatrijska endokrinologinja Tamara Hannon iz Američke akademije pedijatara (AAP), a prenosi CNN.
Zbog zabrinutosti oko porasta pretilosti i karijesa kod djece, AAP savjetuje roditeljima da u potpunosti izbjegavaju davanje voćnog soka bebama mlađim od godinu dana te limitiraju konzumaciju kod starije djece.
"Nema zdravstvenog razloga da konzumirate sok umjesto voća i povrća osim ako vaše dijete iz nekog razloga ne može tolerirati takvu vrstu prehrane", rekla je Hannon. Prema navodima stručnjaka, tinejdžeri i odrasli ne bi trebali piti više od 200 ml stopostotnog voćnog soka dnevno, pri čemu se sok ne bi trebao smatrati zdravim načinom utaživanja žeđi. Tu funkciju prvenstveno ima voda.
Kako voćni sok utječe na tijelo
Možda su se neki upitali kako 100% voćni sok može naškoditi tijelu - voće je zdravo, zar ne? No, postoji razlika između voća i njegovog soka. "Cijelo voće i povrće dolazi u paketu hranjivih tvari — ugljikohidrata, proteina, masti, minerala i vitamina koji se nalaze u vlaknima", kazala je Hannon.
"Kada maknemo paket, odstranimo vlakna i neke druge dijelove hrane, naše tijelo probavlja i metabolizira ostatak na drugačiji način" dodala je. Primjerice, ako pojedemo cijelu jabuku, ne raste razina šećera u krvi jer se fruktoza, šećer koji se prirodno nalazi u voću i nekom povrću, polako otpušta u krv. Međutim, kada pijemo sok od jabuke preplavljujemo krv fruktozom.
"Krv ne smije biti puna šećera, to je opasno za organe. Stoga tijelo ima mehanizam putem kojeg se brzo rješava šećera u krvi. Jetra, koja metabolizira šećere, pretvara veliki dio tih kalorija u masnoće", objasnila je Hannon.
Sok nije zdrava zamjena za vodu
Znanstvenici su tijekom pregledne studije analizirali 42 istraživanja: 17 u djece i 25 u odraslih. Utvrdili su da je kod djece svaka dodatna dnevna porcija 100% voćnog soka bila povezana s 0.03 višim indeksom tjelesne mase (BMI). Kod odraslih je primijećena još manja promjena BMI-ja od 0.02.
"Mada ove promjene u indeksu tjelesne mase ne izgledaju značajne, kada to prenesete na cijelo svjetsko stanovništvo, to ima ogroman utjecaj. Pogotovo jer većina ljudi ne pije 100 ml voćnog soka dnevno, što je standardna porcija," rekla je Hannon.
"Oni piju 500, 600, 700 ml soka dnevno, što je onda povezano sa značajnim povećanjem BMI-ja. Roditelji ne bi trebali smatrati da je voćni sok zdravi način utaživanja žeđi. Za to služi voda. Za grickalice i poslastice ponudite djetetu cijelo voće. Ako mu dajete voćni sok, to bi trebalo biti pola šalice dnevno, ne više od toga", dodala je.
Istraživanje naziva Consumption of 100% Fruit Juice and Body Weight in Children and AdultsA Systematic Review and Meta-Analysis objavljeno je u časopisu JAMA Pediatrics.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati