Potvrđeno: Iranski predsjednik bit će čovjek koji je nadzirao 5000 ubojstava
ULTRAKONZERVATIVNI sudac Ibrahim Raisi pobijedio je u prvom krugu sa 61.95 posto glasova na predsjedničkim izborima u Iranu, što je dio svjetskih čelnika pozdravio, dio osudio, a organizacija za ljudska prava pozvala je na istragu njegovih zločina.
"Izlaznost je bila 48.8 posto", rekao je ministar unutarnjih poslova Addolfazl Rahmani Fazli, koji je u subotu, dan nakon izbora, objavio konačne rezultate.
"To je najslabiji odaziv na predsjedničkim izborima od stvaranja Islamske Republike 1979.", dodao je ministar.
Aktualni čelnik iranskog pravosudnog sustava, koji treba predsjedničku dužnost preuzeti u kolovozu, vodit će zemlju koja je u teškoj gospodarskoj krizi zbog sankcija koje su Iranu nametnule Sjedinjene Države pošto se bivši američki predsjednik Donald Trump jednostrano povukao 2018. iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom i obnovio mu sankcije.
Iako je iz političkog krila snažnog antiameričkog raspoloženja, Raisi je u kampanji isticao da je prioritet sada postići ukidanje sankcija.
Njegov izbor prema tome ne bi trebao utjecati na pregovore koji se vode u Beču za spas iranskog nuklearnog sporazuma u koji bi se vratio SAD, sada s predsjednikom Joeom Bidenom.
Pohvale, kritike. optužbe
Raisijevu su pobjedu u svijetu dočekali čestitkama i pohvalama s jedne, odnosno kritikama i optužbama s druge strane.
Ruski predsjednik Vladimir Putin čestitao je ultrakonzervativnom iranskom sucu Ibrahimu Raisiju na pobjedi, a u Teheranu su njegovu pobjedu priznali protukandidati, prenose u subotu agencije.
"Poštujemo izbor iranskog naroda. Spremni smo dosljedno jačati suradnju s Islamskom Republikom u svim smjerovima, kao što smo i činili s prethodnim predsjednicima", poručio je Putin.
Agencija Reuters prenosi da je Raisiju čestitao irački predsjednik Barham Salih. "U Iraku se radujemo jačati čvrste odnose s našim susjedom Iranom i njegovim narodom."
Zabrinutost je izrazila glavna tajnica međunarodne organizacije za ljudska prava Agnes Callamard.
"Činjenica da je Ibrahim Raisi izabran za predsjednika, umjesto da se protiv njega vodi istraga za zločine protiv čovječnosti, ubojstvo, prisilni nestanak i mučenje, tužan je podsjetnik da u Iranu zločini prolaze bez ikakve kazne", ističe Amnesty u priopćenju.
Odakle mu stižu čestitke?
Hazem Kasim, glasnogovornik palestinskog radikalnog pokreta Hamasa, koji je na vlasti u Gazi, čestitao je Iranu na "uspjehu u demokratskom procesu", istaknuvši da je "Iran uvijek bio temeljni i istinski zagovornik palestinskog pitanja i palestinskog otpora".
"Iranski narod ponovno je potvrdio da je predan revoluciji koju provodi njegov režim", čestitao je Jusef al-Hasaina, lider pokreta Islamski džihad iz Gaze.
Raisiju su čestitali čvrsti iranski saveznici: sirijski predsjednik Bašar al-Asad i vođa šijitskog libanonskog pokreta Hezbollah Sajid Hasan Nasralah.
Iranska oporba, koja je iz inozemstva pozivala na bojkot izbora pošto je izborno povjerenstvo isključilo iz utrke oporbene vodeće kandidate, ističe da je budući predsjednik čovjek koji je progonio drugačije misleće.
Predsjednica Iranskog nacionalnog vijeća otpora, sa sjedištem u Parizu, Marjam Radžavi poručila je da je Ibrahim Raisi pristaša pokolja iz 1988. i da je on izbor velikog ajatolaha Hameneija koji želi očuvati režim. Naime, Raisi je 1988. bio član "panela smrti", vijeća koje je nadziralo masovno pogubljenje oko 5000 političkih zatvorenika. U vijeću je bilo četvero ljudi.
"Oslabljen, pogođen krizama i neminovnim pobunama, Hamenei je uklonio sve protivnike kako bi instalirao Raisija za predsjednika, jednog od najbrutalnijih zločinaca protiv čovječnosti od Drugog svjetskog rata", rekla je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati