Privatne instrukcije: Biznis iz sjene koji nije ugrozila korona
PREDSTAVLJENO je istraživanje o pojavi privatnih instrukcija i organiziranih priprema za ispite državne mature i prijemne ispite za upis na studijske programe u visokom obrazovanju.
Proveli su ga Zrinka Ristić Dedić i Boris Jokić, a predstavili su ga pod naslovom: Privatne instrukcije u Republici Hrvatskoj - Biznis iz sjene kojeg pandemija nije ugrozila.
Rezultati su dio istraživanja "Nacionalno praćenje učinaka pandemije i potresa na sustav odgoja i obrazovanja RH" financiranog od Ministarstva znanosti i obrazovanja, a čija se provedba nastavila financiranjem Hrvatske zaklade za znanost.
Istraživanje je provedeno u svibnju 2021. godine u 161 školi na nacionalno reprezentativnom uzorku od 20.476 učenika osmih razreda osnovnih te drugih i završnih razreda srednjih škola.
Istraživanje je važno zbog svog opsega, činjenice da je provedeno tijekom pandemije bolesti covid-19 te na kraju školske godine što ga čini najtočnijim izvorom podataka o "obrazovanju u sjeni" u Republici Hrvatskoj.
Rezultati ukazuju na izrazitu raširenost pojave privatnih instrukcija u svim generacijama učenika te gotovo normativnu praksu pohađanja organiziranih priprema za maturante. Navedeno ima ozbiljne osobne, obrazovne, ekonomske i društvene posljedice.
Ovo su zaključci:
- Gotovo 40% učenika u svakoj ispitanoj generaciji (8. razred osnovne, 2. i završni razred srednje škole) je koristilo privatne instrukcije u školskoj godini 20/21. Učenici gimnazija su koristili privatne instrukcije češće i redovitije od učenika četverogodišnjih ili petogodišnjih strukovnih programa.
- Čak polovica gimnazijalaca koristila je privatne sate u završnom razredu svoga srednjoškolskog obrazovanja.
- Korisnika privatnih instrukcija najmanje je među učenicima trogodišnjih strukovnih programa; ipak gotovo 20% njih koristilo je privatne instrukcije barem jednom u školskoj godini.
"Provedeno je na 20.000 učenika u tri generacije (8. razredi, 2 i 4. srednje škole). Ta pojava je zanimljiva i ukazuje na bolne točke obrazovanja. Obrazovanje u sjeni najbolje ukazuje na ono u čemu formalni sustav nije dobar. Dobar je indikator svega što nedostaje u hrvatskom obrazovanju. Činjenica da 50% učenika ide na instrukcije svakog političara bi trebala zabrinuti, to pokazuje da je sustav nekvalitetan i ne daje dobru i kvalitetnu uslugu svim učenicima. Više je razloga za to. Ukazuje i na to da je obrazovanje u Hrvatskoj važno. To što učenici ne žele završiti s dva, žele se pripremiti, žele uložiti u obrazovanje, to ukazuje da je ljudima obrazovanje važno", rekao je Jokić na N1 televiziji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati