Prije točno 80 godina Japanci su napali američki Pearl Harbor
SJEDINJENE DRŽAVE obilježit će danas 80. godišnjicu japanskog napada na američku bazu u Pearl Harboru.
Napad 7. prosinca 1941. pogodio je državu koja je prema povjesničarima bila toliko usredotočena na Drugi svjetski rat u Europi da je iz vida izgubila prijetnju koju je predstavljao Japan. U napadu je poginulo 2390 Amerikanaca, a sljedeći dan SAD je objavio rat Japanu.
Sinoć je u Pearl Harboru održana svečana komemoracija u spomen na 58 vojnika koji su poginuli na ratnom brodu USS Utah, prvom brodu pogođenom u napadu. Pripadnici američke mornarice, veterani, prijatelji i članovi obitelji odslušali su pročitana imena poginulih, a pored mjesta potonuća broda na trubi je odsvirana melodija Taps.
Američki nacionalni junak je hrvatskog podrijetla
"Ujutro 7. prosinca 1941. u prvih nekoliko minuta napada na Pearl Harbor brod Utah je pogođen dvama torpedima, što je izazvalo veliko nadiranje vode", rekao je zapovjednik američke mornarice Jason Adams.
"Zapovjednik Tomich ostao je u kotlovnici da spriječi eksploziju kotlova kako bi omogućio mornarima da napuste brod. Utah je potonuo, pri čemu je poginulo 58 ljudi u 12 minuta", rekao je Adams govoreći o Peteru Tomichu, šefu pogona kotlovnice, američkom nacionalnom junaku hrvatskog podrijetla koji je zauvijek ostao na potonulom brodu.
Amerikanci su četiri godine kasnije bombardirali Japan
Tadašnji američki predsjednik Franklin D. Roosevelt bombardiranje je nazvao "datumom koji će živjeti u sramoti". Danas je predviđeno još nekoliko događaja kojima će se obilježiti 80. obljetnica napada na Pearl Harbor.
Japan je 2. rujna 1945. potpisao kapitulaciju, nakon što su Sjedinjene Države u kolovozu bacile atomsku bombu na Hirošimu i Nagasaki ubivši time stotine tisuća civila. Japanskom predajom završio je Drugi svjetski rat.