Satelitske snimke otkrile kinesku Bazu 909. Gradi se nuklearni reaktor za ratni brod
KINA je izgradila kopneni prototip nuklearnog reaktora za veliki ratni brod, prema analizi satelitskih snimki i dokumenata kineske vlade, što je najsnažniji pokazatelj do sada da Peking napreduje prema izgradnji prvog nosača zrakoplova na nuklearni pogon.
Iako već ima najveću mornaricu na svijetu prema broju plovila, Kina ubrzano modernizira svoju flotu, a dodavanje nosača zrakoplova na nuklearni pogon bio bi ključan korak u ostvarenju ambicije za globalnom pomorskom silom koja bi mogla konkurirati Sjedinjenim Američkim Državama. "Nosači zrakoplova na nuklearni pogon svrstali bi Kinu u ekskluzivan krug vodećih pomorskih sila, gdje trenutno pripadaju samo SAD i Francuska", rekao je Tong Zhao, viši istraživač u Carnegie Endowment for International Peace.
Baza 909
Ovo otkriće došlo je iz istraživanja Middlebury Instituta za međunarodne studije iz Kalifornije, gdje su proučavali planine kod grada Leshana u jugozapadnoj Kini. Iako su isprva sumnjali da Kina gradi reaktor za proizvodnju plutonija ili tricija za oružje, zaključili su da je Peking fokusiran na prototip reaktora za veliki ratni brod.
Dokumenti sugeriraju da će reaktor uskoro biti potpuno operativan, a nalazi se u novoj ustanovi pod nazivom Baza 909, koja uključuje šest drugih reaktora u različitim fazama - od aktivnih i u izgradnji do onih u fazi dekomisije, piše Euronews.
Ovaj projekt kontrolira Institut za nuklearnu energiju Kine, podružnica Kineske nacionalne nuklearne korporacije koja provodi istraživanje i testiranje reaktora. "Projekt razvoja nuklearne energije gotovo sigurno označava razvoj nosača zrakoplova na nuklearni pogon", napisali su istraživači u izvještaju od 19 stranica.
Mornarica Narodnooslobodilačke vojske već je najveća na svijetu s više od 370 brodova i podmornica, ali u nekim aspektima još zaostaje za mornaricom SAD-a, koja ima jedanaest nuklearnih nosača zrakoplova. Pentagon je sve zabrinutiji zbog kineske brze modernizacije flote.