Što za ekonomiju znači zabrana rada nedjeljom? "Stožer je torpedirao vlastiti brod"
ODLUKA Nacionalnog stožera civilne zaštite da trgovinama zabrani rad nedjeljom ozbiljno je uznemirila dio javnosti, a posebno uprave velikih trgovina, iako će i one manje biti ozbiljno pogođene ako dosad i nisu radile nedjeljom. S druge strane, neki slave. U ekstremno konzervativnim krugovima ovu odluku Stožera predstavljaju kao svoj uspjeh i nadaju se da će uspjeti nagovoriti vladu da i nakon isteka pandemijskih mjera zadrži zabranu rada nedjeljom.
>> Stožer trgovinama zabranio rad nedjeljom
>> Željka Markić komentirala zabranu rada nedjeljom
>> Zabranom rada dućana nedjeljom Stožer je započeo HDZ-ovu predizbornu kampanju
"Jako sam skeptičan oko uvjeravanja da zabrana rada nedjeljom ima epidemiološko uporište"
Trgovci već mjesec i pol dana zbrajaju gubitke umjesto zarade i oduzimanje jednog radnog dana, uz dodatne troškove i smanjen broj kupaca koje smiju odjednom imati u svojim dućanima, teško će ih pogoditi.
"Da budem pristojan, jako sam skeptičan oko uvjeravanja da ta mjera ima epidemiološko uporište", rekao je za Index Slobodan Školnik, predsjednik Uprave Emmezete. Njegovoj tvrtki promet je pao za više od 85 posto bez obzira na svu robu koju su prodali putem internetske trgovine.
>> Plenkoviću crkve važnije od trgovina. Šef Westgatea kaže da to nema nikakvog smisla
Vjeruje da će se zabrana ukinuti
"Istina je da nam je web-shop eksplodirao, ali i takav čini samo udio od desetak posto naših prijašnjih prometa. Vjerujem da će se zabrana rada nedjeljom ukinuti kako se budu smanjivale epidemiološke izvanredne mjere", rekao je Školnik. Međutim, još jednom je naglasio da je svjestan da se iza zabrane rada nedjeljom vjerojatnije kriju svjetonazorski nego epidemiološki razlozi.
Što manje trgovci rade, manje će biti novca u proračunu
"U ovoj situaciji smanjivati gospodarsku aktivnost ukidanjem jednog radnog dana je kao da u vlastiti brod ispalite torpedo. I taj brod nije samo trgovački i poduzetnički nego i proračunski. Što mi manje radimo, bit će manje novca u proračunu", zaoštrio je Školnik. Razumije, kaže, sve ostale mjere bez obzira koliki trošak nanosile trgovcima. Prihvatljivo mu je i smanjivanje broja kupaca koji odjednom smiju biti u trgovini, i dezinfekcija svih površina, i zaštitna oprema za zaposlenika.
>> Krenulo je popuštanje mjera, Zagrepčani okupirali dućane: "Ljudi su željni svega"
Tako se ekonomija vodi u Iranu
"To sve ima smisla za suzbijanje bolesti. Zabrana rada nedjeljom nema baš nikakvog. Jedino objašnjenje je svjetonazorsko, a ako počnemo ekonomiju voditi svjetonazorski, postat ćemo sličniji Iranu nego Europskoj uniji", rekao je Školnik usporedivši odluku o zabrani rada nedjeljom s odlukama u zemlji u kojoj vrhovni autoritet predstavljaju vjerski vođe.
"Zalijepljeni smo za dno Europske unije, u takvoj situaciji ne smije se dodatno otežavati rad"
Nakon mjesec i pol prekida gotovo ikakvog poslovanja trgovci još ne znaju kada će moći početi normalno raditi. Dijelu trgovina je dozvoljen rad, onima unutar trgovačkih centara još uvijek nije, a mjere koje moraju provoditi ne samo da će ih koštati ozbiljan novac nego će im nanositi i dodatne gubitke.
"Na ono što ima smisla smo spremni i to ćemo napraviti. Međutim, svi moraju biti svjesni da smo ekonomski zalijepljeni na samo dno Europske unije bez ikakvih izgleda da se odlijepimo. U takvoj situaciji ne smije se dodatno otežavati rad", zaključio je Školnik.
Što vi mislite? Recite nam u anketi!
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom za koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati