Šef policije otkrio tko su policajci koji su tukli migrante: "Udaljeni su iz službe"
ŠEF RAVNATELJSTVA policije Nikola Milina održao je presicu o maskiranim muškarcima koji su tukli migrante na granici, za koje je ministar Davor Božinović nešto ranije danas priznao da su to bili policajci.
> Božinović: Migrante su u fantomkama tukli policajci
Milina je rekao kako je za trojicu policajaca utvrđeno da se nalaze na snimkama na kojima se vidi kako tuku migrante. Kazao je kako su pripadnici interventne policije, i to jedinice interventne iz PU istarske, koja je bila na ispomoći na granici s BiH.
Milina tvrdi da su djelovali individualno i da nije bilo nikakve naredbe. Kada bi i postojala takva naredba na terenu, rekao je, policajci bi je morali prijaviti jer je riječ o kaznenom djelu.
Kako je kazao, za sada je utvrđeno da je riječ o trojici policajaca koji su postupali u radno vrijeme, a tek treba utvrditi zašto nisu nosili propisane odore, kazao je Milina.
Rekao je da su policajci udaljeni jer mlaćenje migranata "šteti ugledu hrvatske policije".
I Božinović tvrdi da je ovo individualno
Ponovio je i da nema naredbi o nasilju te da kao glavni ravnatelj osobno najmanje tri puta tjedno načelnike policijskih uprava upozorava da nije dopuštena nikakva nezakonita uporaba sile, posebno prema ranjivim kategorijama, među kojima su i migranti.
Tezu o individualnom postupanju policajaca već je danas, potvrđujući kako su muškarci koji mlate migrante na granici policajci, plasirao Božinović.
"To je sigurno neki individualni prekršaj nekolicine policijskih službenika", rekao je.
"Ako bi se u zakonitom postupku dokazalo ovo o čemu govorimo, to je u svakom slučaju neprihvatljivo ponašanje, ali ga ne bih vezao isključivo uz suzbijanje ilegalnih migracija. To je neprihvatljivo ponašanje policijskog službenika u bilo kojoj situaciji, bilo na stadionu ili nekoj drugoj intervenciji", tvrdi Božinović.
Podsjetimo, niz svjetskih medija objavio je snimke na kojima se vide muškarci s fantomkama na glavi kako tjeraju migrante iz Hrvatske preko rukavca rijeke Korane, udarajući ih palicama kakve imaju pripadnici interventne policije, a neki nose i podjakne koje su, otkrili su novinari, iste kao one koje su dio uniforme interventne postrojbe.
Video: RTL
Na sebi nemaju nikakve oznake, a za pasom nose identične pištolje kakve koristi hrvatska policija, one koje izrađuje karlovački HS produkt.
Snimke su nastale u međunarodnoj novinarskoj istrazi krajem lipnja.
U prilog tome da se radi o pripadnicima policije govori i nekoliko izvora koje je tijekom svog istraživanja kontaktirala mreža više europskih medija koji su sudjelovali u istraživanju pod vodstvom nizozemskog Lighthouse Reportsa.
"Ovo je teška povreda službene discipline i nanošenje štete ugledu hrvatske policije zbog onoga što je bilo na snimci. Definitivno je da su udaljeni zbog teže povrede službene dužnosti jer to šteti hrvatskoj policiji", rekao je.
"Dosad protiv njih nije bilo nekih disciplinskih postupaka", rekao je.
"Osim što imaju striktne pismene upute, imamo i usmene upute, imamo i edukacije. Pojačat ćemo edukacije, značajnije ćemo uključiti sve pripadnike interventne policije", rekao je.
"Radi se o interventnoj jedinici policije koja je bila na ispomoći, čini mi se iz PU istarske."
"Moram reći, ono što sam vidio na snimkama, da je neka osoba pokazala dokument, da je tražila azil u BiH, migranti inače odbacuju takve dokumente", kaže Milina.
"Ne radi se o nikakvom postupanju u slobodno vrijeme, nego u radno vrijeme. Vidjet će se iz kojeg razloga nisu nosili propisanu uniformu."
Zbog ovog slučaja su prijavljena trojica interventnih policajaca.
"Policijski službenici su, prema onome što dosad imam iz izvješća stručnog tima, radili na neposrednim poslovima zaštite granice na minski sumnjivom području, na području kod rijeke, i oni su tamo postupali samostalno. I dalje će se provoditi izvidi u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom. Ovo su rezultati koji su do sada utvrđeni u 36 sata", rekao je.
"Također bezrezervno štitimo policijske službenike kad obavljaju požrtvovno i zakonito svoj posao, s druge strane, za one koji se ogriješe o zakon ili druga pravila, moraju znati da će snositi posljedice. Na godišnjoj razini procesuiramo preko 400 policijskih službenika. Što se tiče navodnih policajaca koji kažu da im je ovakvo neko postupanje naređeno, oni su dužni u tom slučaju prijaviti kazneno djelo. I prije medijskih navoda smo prijavljivali policajce i za nanošenje tjelesnih ozljeda protiv migranata i za neprijavljivanje kaznenog djela", govori Milina.
"Osam disciplinskih postupaka smo proveli protiv policijskih službenika koji su se isto ogriješili o pravila postupanja prema migrantima. Ukupno od 2018. imamo 22 postupka u vezi postupanja policije od strane nadležnih državnih odvjetništava tako da mogu reći da su u najmanje 13 slučajeva postupci obustavljeni, a ostali su još u tijeku. Apsolutno vodimo računa i provjeravamo sve što moramo provjeriti, gdje je sumnja na prekršaj ili kazneno djelo policijskih službenika", rekao je.
"Moramo demantirati da je Koridor nekakva tajna operacija kojoj je cilj zastrašiti migrante. Cilj je zaustaviti krijumčare, uhitili smo 4000 krijumčara u zadnje dvije godine. Druga dezinformacija je da ima zataškavanja. Ja triput tjedno načelnicima šaljem upozorenja da se ponaša obazrivo, posebno prema ranjivim skupinama - ženama, djeci, ali i migrantima."
"I Državno odvjetništvo provodi izvide. Naš je interes da rasvijetlimo ovo do kraja", kaže Milina.
"Odmah smo formirali stručni tim. Došli smo da saznanja da su ljudi sa snimke službenici interventne policije. S obzirom na to da je ovo teško kršenje službe, u tijeku je uručenje policajcima rješenja o udaljenju s dužnosti", rekao je Milina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati