Singapur počinje testirati uvođenje digitalnog dolara
SINGAPURSKA središnja banka započinje projekt o tehnološkim aspektima izgradnje digitalnog oblika svoje valute kako bi se pripremila za dane ako ga ovaj grad država odluči imati, rekao je u utorak njezin šef.
Iako se priznaju potencijalne prednosti posjedovanja vlastite digitalne valute za lokalnu javnost, takvi argumenti nisu dovoljno uvjerljivi, rekao je glavni direktor Ravi Menon iz Monetarne uprave Singapura na godišnjem fintech festivalu.
Fizička gotovina ostat će prilično dugo, a moguća zamjena valute stranim digitalnim novcem "predstavlja rizik".
Sve više središnjih bankara diljem svijeta shvaća važnost kriptovaluta
Pod kodnim nazivom Project Orchid, usredotočit će se na tehnološku infrastrukturu i tehničke kompetencije potrebne za izdavanje digitalnog singapurskog dolara, rekao je Menon.
Projekt će biti u partnerstvu s privatnim sektorom, dodao je.
Menonovi komentari odražavaju dilemu središnjih bankara diljem svijeta, koji uviđaju da kriptovalute postaju sve važnije sa sustavnog gledišta i gledaju kako decentralizirane financije (DeFi) osporavaju posredničku ulogu financijskih institucija, prenosi Bloomberg.
Kina je postigla značajan napredak svojim e-juanom, koji je prošao brojna ispitivanja, u odnosu na zemlje od SAD-a do Ujedinjenog Kraljevstva i Japana koje još uvijek o tome raspravljaju.
"Izdavanje maloprodajnog CBDC-a u konačnici je socio-ekonomska, a ne monetarna stvar", rekao je Menon.
Koji su rizici uvođenja digitalne valute?
Prednosti digitalnog singapurskog dolara za financijsko uključivanje još nisu "uvjerljive" jer velik udio Singapuraca ima bankovne račune, a elektronička plaćanja u gradskoj državi već su učinkovita, rekao je Menon.
CBDC-ovi za maloprodaju također mogu predstavljati "značajne rizike za monetarnu i financijsku stabilnost", osobito tijekom razdoblja stresa, ali se takvim rizicima vjerojatno može upravljati "razumnim zaštitnim mjerama", rekao je.
Singapur je među zemljama pionirima koji rade na različitim projektima veleprodajnih CBDC-ova za prekogranična plaćanja, koji imaju prednost u odnosu na papirnate novčanice za CBDC-ove koji se mogu stalno pratiti putem podataka o identitetu i transakcija koje se čuvaju u blockchainu, tehnologiji koja stoji iza kriptovaluta.
Banka za međunarodna poravnanja radi na studiji za razvoj prototipa za zajedničku platformu koja će omogućiti međunarodno poravnanje digitalnih valuta koje podržava središnja banka s Australijom, Malezijom, Singapurom i Južnom Afrikom, objavila je u rujnu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati