Žestoki izraelski udari na Siriju. Izvori: Uništeni deseci helikoptera i aviona
POBUNJENICI su zauzeli Damask okončavši dugogodišnji režim predsjednika Bašara al-Asada, koji je pobjegao iz zemlje.
Stanovnici su izišli na ulice Damaska pjevajući i plešući. Očevici su rekli da se moglo čuti pucnjavu iz radosti što je završila vladavina obitelji Asad, koja je trajala više od 50 godina. Slave i Sirijci diljem svijeta.
Međutim, mnogi unutar i izvan Sirije zabrinuti su zbog onoga što dolazi. Nije jasno tko će vladati podijeljenom zemljom u budućnosti i hoće li Sirija u konačnici pronaći put do demokracije.
Ključne informacije
- Američki državni tajnik Blinken upozorio na mogući povratak ISIL-a
- Izrael izveo zračne udare diljem Sirije. Izvori za Reuters: Uništeni deseci aviona i helikoptera
- Turska otvara granicu sa Sirijom kako bi se migranti vratili kući
- Egipat: Izrael iskorištava vakuum moći. Katar: Opasan razvoj događaja
- Izraelski vojnici zauzeli dio sirijskog teritorija, kažu da će to biti tampon zona
- Rusija mijenja retoriku, pobunjenike više ne naziva teroristima, nego oporbom
- Pobunjenici: Dajemo amnestiju onima koje je Asad unovačio
- Srušen Asadov režim, on pobjegao u Rusiju
Proteklih tjedana u Siriji se odvijao nastavak građanskog rata koji je, s fazom primirja, trajao od 2011. godine.
>> Opširnije
Vojni analitičar Igor Tabak komentirao je za N1 televiziju razvoj događaja u Siriji nakon pada Bašara al-Asada.
>> Opširnije
Izrael je danas pokrenuo niz vojnih udara na brojne lokacije u Siriji, uključujući uništavanje zrakoplova, helikoptera i druge opreme u najmanje tri sirijske vojne baze. Pogođene su zračna baza Kamišli u sjeveroistočnoj Siriji, baza Šinšar u blizini Homsa i zračna luka Akrba jugozapadno od Damaska, izvijestio je Reuters.
U međuvremenu se čuo niz eksplozija u raznim predgrađima Damaska, gdje je Izrael gađao objekte povezane s iranskom i sirijskom proizvodnjom projektila i kemijskog oružja.
U pismu 15-članom Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje se sastalo poslijepodne kako bi raspravljalo o razvoju situacije u Siriji nakon svrgavanja predsjednika Bašara al-Asada, Izrael je inzistirao da su njegove akcije "ograničene i privremene mjere" za zaštitu svojih građana, posebno na Golanskoj visoravni koja graniči sa Sirijom.
"Izrael ne intervenira u sukobu koji je u tijeku između sirijskih naoružanih skupina; naše su akcije usmjerene isključivo na očuvanje naše sigurnosti", napisao je izraelski veleposlanik pri UN-u Danny Danon.
Američki šef diplomacije upozorio je da bi Islamska država mogla pokušati ponovno ojačati svoju poziciju u Siriji nakon pada Asadovog režima.
Antony Blinken izjavio je kako su Sjedinjene Države odlučne da se to ne dopusti, ali da sirijski narod mora biti taj koji će izabrati svoju budućnost.
"Izjave vođa pobunjenika o izgradnji inkluzivnog upravljanja su dobrodošle, ali pravo mjerilo će biti akcije koje budu poduzimali", zaključio je Blinken.
Izrael je danas izveo više od 100 zračnih napada u Siriji, prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava, organizaciji za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
Organizacija kaže da je Izrael gađao vojne lokacije u Damasku, Dari, Latakiji i Hami - uključujući istraživačke centre, oružje, skladišta i zračne luke.
Izraelski napadi u Siriji ubili su 416 vojnika 2024. godine, dodaje organizacija.
Izvori su potvrdili novinskoj agenciji Reuters da je Izrael izveo udare diljem Sirije, gađajući zračne baze.
Dva sirijska sigurnosna izvora izjavila su da su deseci helikoptera i zrakoplova uništeni, dok je velik dio infrastrukture u bazama također oštećen.
Još nema službene potvrde s izraelske strane, ali na društvenim mrežama objavljene su brojne snimke.
Vođa glavne islamističke pobunjeničke skupine u Siriji sastao se s bivšim premijerom kako bi koordinirao prijenos vlasti.
Snimka koju je objavilo vojno zapovjedništvo pobunjenika pokazuje kako Abu Mohamed al-Jolani govori kako bi u tranziciji koristilo iskustvo stare vlade. "Mladići su stekli mnogo iskustva. Počeli su raditi ni iz čega", poručio je Jolani.
"Idlib je mali i nema resursa, ali hvala Bogu, uspjeli smo postići nešto veliko u proteklom razdoblju. Vidjet ćete iskustvo, nije nula. U određenim područjima imali su različite visoke razine uspjeha", dodao je.
Britanski premijer komentirao je situaciju u Siriji, opisujući je kao "vrlo nestabilnu". Keir Starmer je izjavio da je "vrlo dobro" što je Assadov režim srušen, ali to "ne mora nužno značiti da je ono što slijedi odlučeno".
"Zaista je važno da razgovaramo s našim regionalnim saveznicima, našim globalnim saveznicima, o putu naprijed, koji mora biti politički put naprijed. A to znači... odbacivanje terorizma ili odbacivanje nasilja i moraju biti stvarno jasni uvjeti", poručio je.
Upitan bi li sirijska pobunjenička skupina Hajat Tahrir al-Šam (HTS) mogla biti uklonjena s popisa zabranjenih organizacija u Ujedinjenom Kraljevstvu, Starmer je odgovorio: "Uopće se ne čeka nikakva odluka o tome. Još je prerano."
"Mislim da postoji zajednički stav da se ovo mora shvatiti kao prilika. Nema suza za Asadom, to je sigurno, ali moramo se pobrinuti da je to sada mirna tranzicija i osigurati da su civili zaštićeni", zaključio je.
Rusija i Iran dijele odgovornost za zločine koje je nad sirijskim narodom počinio režim Bašara al-Asada, izjavio je danas glavni tajnik NATO-a Mark Rutte.
>> Opširnije
Sigurnosni izvori rekli su novinskoj agenciji Reuters da Izrael večeras izvodi nove udare na Siriju. Dva neimenovana izvora rekla su da je napad izveden u blizini sirijske mediteranske luke Latakije na nešto za što se smatra da je postrojenje protuzračne obrane.
Rano jutros izraelski ministar vanjskih poslova izvijestio je da su zračne snage gađale lokacije za koje se sumnja da sadrže kemijsko oružje i rakete dugog dometa u Siriji.
Hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova dalo je uputu da se zahtjevi za međunarodnom zaštitom i azilom za državljane Sirije ne zaprimaju do daljnjeg.
>> Opširnije
Izraelsko stvaranje tampon zone između Izraela i Sirije je "opasan razvoj događaja", priopćilo je katarsko ministarstvo vanjskih poslova. Izraelska vojska zauzela je dodatan teritorij na Golanskoj visoravni nakon što su se sirijske snage povukle tijekom pada režima.
Egipat je također osudio ovaj potez, optužujući Izrael za "iskorištavanje vakuuma moći". Izraelski premijer Benjamin Netanyahu jučer je objavio da je sporazum o prekidu vatre sa Sirijom iz 1974. propao i da to što su sirijske snage napustile svoje položaje zahtijeva izraelsko stvaranje "privremenih obrambenih položaja".
Izrael je zauzeo Golansku visoravan u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije je anektirao.
Turska će otvoriti granicu sa Sirijom kako bi se migranti mogli vratiti kući sada kada je Asadov režim pao, izjavio je predsjednik Tayyip Erdogan.
Turski predsjednik, žestoki kritičar Asada, također je rekao da je Ankara spremna pomoći u obnovi Sirije, ali je dodao da neće dopustiti pojavu novih terorističkih elemenata na svojim granicama.
Sirijski premijer potvrdio je da je pristao predati vlast pobunjeničkoj skupini koja je srušila Asadov režim. Govoreći za Al Arabiya TV u proteklih nekoliko trenutaka, Mohamed Jalali je poručio da je sklopio sporazum s onim što je nazvao "Vladom spasa".
Jalali je jučer najavio da će ostati u zemlji i nadgledati tranziciju vlasti, za koju je rekao da želi da bude mirna.
Predsjednik nizozemske desničarske stranke PVV Geert Wilders komentirao je pad Asadove vlasti u Siriji.
>> Opširnije
Odluku o odobravanju azila Bašaru al-Asadu i njegovoj obitelji u Rusiji donio je osobno Vladimir Putin, kazao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Peskov je napomenuo kako Kremlj "apsolutno nije dužan" dati službenu izjavu o Asadovom azilu u Rusiji i da on nema više ništa za reći o tome gdje se Asad trenutno nalazi. Dodao je da sastanak s Asadom nije bio u službenom Putinovom rasporedu.
Retorika ruskih vlasti i državnih medija o situaciji u Siriji posljednjih se dana promijenila. Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov prethodno je pobunjenike nazvao "teroristima", no jučer je ministarstvo vanjskih poslova izdalo službenu izjavu u kojoj ih je nazvalo "oporbom".
Državna televizija također je izvijestila da je Rusija ispunila sve svoje obveze prema Asadu, ali da se sada mora usredotočiti na vlastitu sigurnost.
Sirijski pobunjenici objavili su da su dali amnestiju svom vojnom osoblju unovačenom u obveznu službu tijekom vladavine Bašara Al-asada, javlja novinska agencija Reuters.
"Njihovi su životi sigurni i nikakvi napadi na njih nisu dopušteni", stoji u priopćenju pobunjenika.
Palestinska skupina Hamas čestitala je danas sirijskom narodu na ostvarenju svoje "težnje za slobodom i pravdom" svrgavanjem predsjednika Bašara al-Asada.
>> Opširnije
Organizacija Bijele kacige nudi nagradu od 3000 dolara za bilo kakvu informaciju koja vodi do lociranja bilo kojeg Asadovog tajnog zatvora u Siriji. Bijele kacige poslale su timove u potragu za skrivenim podzemnim ćelijama u kojima se vjerojatno još uvijek nalaze zatvorenici.
"Poseban poziv upućujemo bivšim zaštitarima i onima koji rade u sigurnosnom sektoru da pomognu u pristupu tim tajnim zatvorima, jer naglašavamo važnost i nužnost ovog doprinosa, te im jamčimo da ćemo čuvati povjerljivost izvora", stoji u priopćenju Bijelih kaciga.
Organizacija je također pozvala obitelji i rodbinu zatvorenika da "budu strpljivi" i izbjegnu oštećivanje bilo kakvih dokaza u zatvorima koji bi se mogli koristiti u budućim slučajevima protiv režima. "Izražavamo punu solidarnost s obiteljima i rodbinom žrtava i potpuno razumijemo njihove osjećaje", navodi se u priopćenju.
Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost potvrdio je da su američki dužnosnici u kontaktu s ljudima u Siriji kako bi pokušali pronaći informacije o Austinu Ticeu, američkom novinaru otetom prije više od 12 godina.
Bivši američki marinac i novinar imao je 31 godinu kada je otet u kolovozu 2012. dok je u Damasku izvještavao o ustanku protiv Bašara al-Asada. Sirijske vlasti demantirale su da ga drže u zatočeništvu.
"Prioritet je pronaći Austina Ticea, locirati zatvor u kojem bi mogao biti zatvoren, izvući ga van, sigurno ga vratiti kući njegovoj obitelji. Komuniciramo s Turcima i drugim ljudima na terenu u Siriji te im poručujemo: 'Pomozite nam s ovim. Pomozite nam vratiti Austina Ticea kući'", naglasio je Jake Sullivan.
Jučer je američki predsjednik Joe Biden izjavio kako američka vlada vjeruje da je Tice živ. "Mislimo da ga možemo vratiti, ali još nemamo izravnih dokaza za to", rekao je Biden, dodajući da su u tijeku napori da ga se locira.
Ove odluke su donesene nakon svrgavanja režima bivšeg sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
>> Opširnije
Centralna banka Sirije uvjerava građane da su njihovi depoziti sigurni.
"Središnja banka Sirije nastavlja s radom, te će nastaviti pratiti i nadzirati rad bankarskih i nebankarskih financijskih institucija", stoji u priopćenju banke na Facebooku.
U priopćenju se dodaje da banka nije povukla nikakav iznos sirijskih funti iz optjecaja.
Rusija planira povući kopnene snage, no zahtjev se ne odnosi na njezine pomorske i zračne baze u Tartusu i Hmeimimu, prema anonimnim izvorima.
>> Opširnije
Više od desetljeća građanskog rata i sankcija ostavilo je sirijsku ekonomiju u ruševinama, piše CNN u manjoj analizi ekonomskih prilika u Siriji.
>> Opširnije
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby izjavio je da preliminarna izvješća ukazuju na to da su američki napadi na ciljeve ISIS-a u Siriji bili uspješni i da je "otvoreno pitanje" tko upravlja Sirijom ovog trenutka nakon pada diktature Bašara al-Asada tijekom vikenda.
"Vjerujemo, prema preliminarnim izvješćima, da su vrlo, vrlo uspješno pogodili legitimne ciljeve ISIS-a i dodatno oslabili njihove kapacitete," rekao je u programu CNN-a News Central i dodao kako će se "tek vidjeti" hoće li ti napadi biti nastavljeni.
Kirby je rekao i da "ne može govoriti" o bilo kakvoj izravnoj komunikaciji između SAD-a i Hajat Tahrir al-šama (HTS), pobunjeničke skupine koju SAD označava kao terorističku organizaciju, ali da razgovaraju s partnerima u regiji koji mogu prenijeti poruke svim pobunjeničkim skupinama.
"Predsjednik je jučer rekao da ćemo istražiti sve mogućnosti komunikacije sa svim tim skupinama", rekao je.
Na pitanje koliko vjeruju vođi HTS-a, Kirby je naglasio: "Ne radi se o riječima, već o djelima." A na pitanje tko upravlja Sirijom, Kirby je izravno odgovorio: "To je otvoreno pitanje."
"Mislim da oni pokušavaju to riješiti među sobom, ali to je otvoreno pitanje. Zapravo, sama činjenica da je to otvoreno pitanje, zabrinjava nas. Kao što je predsjednik rekao, nalazimo se u razdoblju neizvjesnosti i zato ćemo raditi na svim mogućim procesima", zaključio je.
Režim Bašara al-Asada je srušen, a on je pobjegao u Moskvu.
>> Opširnije
Zastava sirijskih pobunjenika podignuta je u ponedjeljak na zgradi sirijskog veleposlanstva u Moskvi nakon što su pobunjeničke snage tijekom vikenda preuzele kontrolu nad Damaskom.
Rusija je bila jedan od najvjernijih saveznika Sirije, a diktator Bašar al-Asad brzo je pobjegao u tu zemlju u nedjelju nakon pada svog režima, navode izvori.
Ruske sigurnosne službe u veleposlanstvu izjavile su za CNN da veleposlanstvo i dalje djeluje.
Glasnogovornik Kremlja vijest je potvrdio danas.
>> Opširnije
Libanonski Hezbolah gleda na događaje u Siriji kao na "veliku, opasnu i novu transformaciju", rekao je u ponedjeljak visoki političar Hezbolaha, što je prva reakcija skupine koju podržava Iran na svrgavanje njezina saveznika Bašara al-Asada.
Hezbolah je imao glavnu ulogu podržavajući Asada tijekom rata u Siriji, prije nego što je prošle godine vratio svoje borce u Libanon da se bore u ratu s Izraelom, pregrupiranje koje je oslabilo linije sirijske vlade.
Njegovim padom Hezbolah je ostao bez vitalnog saveznika duž istočne granice Libanona. Sirija kojom je upravljao Asad dugo je služila kao kanal Iranu za opskrbu oružjem šijitskog islamističkog Hezbolaha.
"Ono što se događa u Siriji velika je, opasna i nova transformacija, a kako i zašto se dogodila zahtijeva procjenu", rekao je zastupnik Hezbolaha Hasan Fadlalah.
Sirijske naoružane skupine predvođene sunitskim islamističkim Hajat Tahrir al-Šamom ušle su u nedjelju u Damask, zauzele glavni grad i prisilile Asada da ode u Rusiju.
Izrael je zadao teške udarce Hezbolahu tijekom više od godinu dana neprijateljstava, koja su počela kad je libanonska skupina otvorila vatru 8. listopada 2023. u znak solidarnosti sa svojim palestinskim saveznikom Hamasom u Gazi.
Prekid vatre u Libanonu stupio je na snagu 27. studenoga.
Egipat je osudio ono što naziva izraelskom "daljnjom okupacijom sirijskog teritorija".
U nedjelju ujutro izraelska vojska priopćila je da je poslala kopnene snage preko granice u demilitariziranu zonu od 155 četvornih milja, koja je stvorena Sporazumom o razdvajanju snaga iz 1974. godine i pod nadzorom je UN-a.
Egipatsko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je to pokušaj nametanja nove stvarnosti na terenu.
Izrael već drži pod okupacijom veći dio Golanske visoravni na jugozapadu Sirije, a to čini otkako je zauzeo taj teritorij tijekom šestodnevnog rata 1967. godine.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar izjavio je da je nova prisutnost trupa privremena i ograničena.
"U osnovi se radi o području blizu naših granica, ponekad nekoliko stotina metara, ponekad jednu ili dvije milje", rekao je.
"To je vrlo ograničen i privremen korak koji smo poduzeli iz sigurnosnih razloga."
Visoki izraelski dužnosnik rekao je da će se zračni napadi nastaviti u nadolazećim danima, dok je ministar obrane Izrael Katz obećao da će vojska "uništiti teško strateško oružje diljem Sirije".
Njemačka će ocjenjivati buduće vladare Sirije po njihovom odnosu prema manjinama, izjavio je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova.
"U posljednjim mjesecima i godinama HTS [Hayat Tahrir al Sham] nastojao se distancirati od svojih džihadističkih korijena i uspostaviti civilne strukture", rekao je glasnogovornik.
"Hoće li se ti napori sada moći smatrati ozbiljnima, vidjet će se posebno kroz odnos prema civilima, a osobito prema manjinama na područjima koja sada kontroliraju", dodao je.
Događaji u Siriji utječu i na Tursku.
>> Opširnije
Izrael će pojačati zračne napade na sirijske baze i skladišta teškog strateškog oružja, rekli su danas izraelski dužnosnici dodavši da će zadržati ograničenu prisutnost trupa na terenu te se nadaju da će spriječiti bilo kakvu prijetnju koja bi se mogla pojaviti kao posljedica svrgavanja s vlasti predsjednika Al-Asada.
>> Opširnije
Sirijski premijer kaže da se vlada koordinira s pobunjenicima i da je spreman susresti se s njihovim vođom Ahmadom al-Sharaom. Al-Sharaa je zapravo Al-Džolani i to mu je pravo ime.
Mohammed Ghazi Jalali, koji je ostao na svojoj dužnosti nakon što su Asad i većina njegovih najviših dužnosnika nestali tijekom vikenda, rekao je da većina ministara još uvijek radi iz ureda u Damasku.
"Radimo na tome da prijelazno razdoblje bude brzo i glatko", rekao je i dodao da se sigurnosna situacija već poboljšala u odnosu na dan ranije.
Asad je prošlost. No sada se postavlja pitanje što će se dalje događati u Siriji. Islamistički savez Hajat Tahrir al-Šam (HTS) objavio je svoje prvo priopćenje u nedjelju ujutro: „Raseljenim ljudima iz cijeloga svijeta: čeka vas slobodna Sirija.“
>> Opširnije
Kruže snimke zatočenika koji su spašeni iz ozloglašenog zatvora Sednaya, gdje se procjenjuje da je više od 30.000 zatvorenika pogubljeno ili umrlo između 2011. i 2018. godine.
Bilo je izvješća da su neki ljudi unutar zatvora bili zarobljeni ili skriveni u tajnim podzemnim sobama, ali humanitarci iz Bijelih kaciga kažu da dosad nisu pronašli dokaze za to.
"U ovom trenutku naši timovi koji su stigli u zatvor Sednaya nisu pronašli nijedna od tajnih vrata o kojima se govori", stoji u priopćenju Bijelih kaciga.
"Naši timovi koriste zvučne sonde i opremu za pretraživanje, kao i pseće timove s dresiranim psima. Vođe naših timova poznaju ulaze i tajne prolaze zatvora", dodaju i poručuju da će se pretrage nastaviti sve dok točno ne vide sve što se skriva ispod zemlje.
Visoki ruski političar zaprijetio je oštrim odgovorom u slučaju napada na ruske baze u Siriji, izvijestila je novinska agencija Interfax. Prema istom izvoru, sigurnost baza je potpuno osigurana.
>> Opširnije
Brzina i veličina pada Bašara al-Asada zapanjile su Bijelu kuću, ali američki predsjednik na odlasku Joe Biden ima zasluge za to kako je američka strategija, koja je smanjila utjecaj Rusije i Irana u regiji, ubrzala ovaj povijesni trenutak, piše u analizi BBC, koji navodi da je pred Amerikom sada pitanje kako se postaviti prema novoj situaciji u Siriji.
>> Opširnije
Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan danas je pozvao na "formiranje inkluzivne vlade" u Siriji, dan nakon svrgavanja s vlasti Bašara al-Asada.
>> Opširnije
Bilježnica u kuhinji prikazivala je jelovnik "za damu" i "šefa", uključujući bilješke o njihovim kulinarskim preferencijama i recepte.
>> Opširnije
Amerika će pomno pratiti situaciju u Siriji i poduprijeti napore da se Asadov režim smatra odgovornim za zločine koje je počinio, rekao je američki državni tajnik.
>> Opširnije
Japan je obećao pomoć u rješavanju krize u Siriji i poželio slobodu i prosperitet sirijskom narodu nakon pada režima predsjednika Bašara al-Asada, javlja Anadolija.
>> Opširnije
Svrgavanje s vlasti sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada poljuljalo je vjerodostojnost ruskog predsjednika Vladimira Putina među njegovim saveznicima, tvrdi američki Institut za proučavanje rata (ISW).
>> Opširnije
Dr. Haian Dukhan pobjegao je iz Sirije prije 12 godina i kaže da je kraj Asadovog režima trenutak sličan padu Berlinskog zida.
Predavač na Sveučilištu Teesside za Sky News kaže da je pun nade da bi se mogao vratiti u zemlju u kojoj nije bio od 2012.
"Ovo je ogromno za Sirijce. To je nešto što možemo usporediti s padom Berlinskog zida i padom Sovjetskog Saveza. Zato vidimo ljude koji slave diljem svijeta", kaže.
Međutim, dr. Dukhan upozorava da sad slijedi puno izazova, kao i da je pitanje kakva će vlada preuzeti vlast. "No očito nas ti strahovi ne bi trebali spriječiti da krenemo naprijed. Mislim da će Zapad sada pozorno pratiti što će se događati", dodaje.
Sirijci su se danas probudili s nadom u neizvjesnu budućnost koju će svijet pomno pratiti nakon svrgavanja režima predsjednika Bašara al-Asada, 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalnog nasilja tijekom vladavine njegove obitelji.
>> Opširnije
Snimke iz zraka pokazuju da su se kasno sinoć na cestama koje vode prema Damasku, ali i u suprotnom smjeru, stvorile dugačke kolone vozila nakon što je glavni grad Sirije oslobođen od režimskih snaga, javlja Anadolija.
>> Opširnije
Međunarodna zajednica pomno prati razvoj situacije u Siriji, gdje nekoliko zemalja s ključnim interesima izražava želju za sudjelovanjem u oblikovanju buduće vlade. Saveznici svrgnutog predsjednika Bašara al-Asada, kao i zemlje koje podržavaju pobunjenike, iznose svoje stavove o narednim koracima.
Rusija
Moskva, koja je navodno pružila azil Asadu i njegovoj obitelji, izvijestila je da su njezine vojne baze u Siriji u "visokoj pripravnosti". Ipak, neimenovani izvor iz Kremlja za ruske medije je izjavio da pobunjenici jamče sigurnost tih baza. Rusija poziva na hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a kako bi se definirali daljnji koraci.
Iran
Iran, dugogodišnji saveznik Asadova režima izjavio je da očekuje nastavak "prijateljskih" odnosa sa Sirijom. Ministarstvo vanjskih poslova Irana pozvalo je na "nacionalni dijalog koji uključuje sve segmente sirijskog društva" s ciljem uspostave inkluzivne vlade koja će predstavljati sve građane Sirije.
Turska
Turska, koja podržava neke pobunjeničke skupine, planira intenzivirati napore za uspostavu mira i stabilnosti u Siriji. Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan najavio je kako će se Turska fokusirati na pronalaženje rješenja za povratak milijuna sirijskih izbjeglica, od kojih se mnogi trenutno nalaze u Turskoj.
SAD
Američki predsjednik Joe Biden nazvao je trenutnu situaciju u Siriji "povijesnom prilikom" za promjene, ali je izrazio zabrinutost zbog mogućeg vakuuma vlasti. Washington već poduzima mjere protiv područja u istočnoj Siriji, gdje Islamska država pokušava obnoviti svoju prisutnost.
Međunarodni akteri nastavljaju promicati vlastite interese dok Sirija ulazi u novu i neizvjesnu fazu svoje povijesti, piše BBC.
Sednaya je pod Asadovim režimom postala simbol najgorih oblika zlostavljanja, gdje su tisuće pristaša opozicije bile mučene i pogubljene.
>> Opširnije
U ranim jutarnjim satima čule su se eksplozije u Damasku, izvijestila je ekipa CNN-a iz sirijske prijestolnice.
Nije odmah bilo jasno tko stoji iza napada.
Reuters je, pozivajući se na dva regionalna sigurnosna izvora, izvijestio da je Izrael izveo tri zračna napada na Damask. Na pitanje CNN-a o potencijalnoj odgovornosti za napade izraelska vojska odbila je dati komentar.
Asad je pobjegao s obitelji u Moskvu. Tamo će dobiti azil.
>> Opširnije
Sirijski islamistički pobunjenici srušili su režim diktatora Bašara al-Asada, koji je tijekom noći avionom pobjegao iz Damaska. Ruski državni mediji javljaju da je pobjegao u Moskvu s obitelji.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati