Slovenci žele Uber, ali moraju mijenjati zakon
Foto: Hina
SLOVENSKA vlada je sklona da dopusti Uberu da počne poslovati u Sloveniji, ali tek nakon promjene svog zakonodavstva kojim će regulirati poslovanje te korporacije i drugih međunarodnih poduzeća s područja nove "ekonomije podjele" (sharing economy), o čemu će u konačnici odlučivati parlament, istaknuo je u parlamentu premijer Miro Cerar.
Cerar je tako odgovorio na pitanja nekih oporbenih zastupnika koji se protive dolasku Ubera u Sloveniju jer misle da to ugrožava domaće taksiste i prijevoznike.
Na kritike zastupnika Udružene ljevice (ZL) da je njegova vlada već potpisala memorandum o suradnji s Uberom iako nije jasno gdje bi to američko poduzeće, koje već nudi usluge javnog prijevoza u 25 država Europske unije, plaćalo porez, te primjedbe da Uber zbog nereguliranosti novih oblika "neformalne ekonomije" iskorištava vozače koje angažira za svoje potrebe, Cerar je odgovorio da se slovenska ekonomija mora modernizirati i prilagoditi jer je u vezi sa novom ekonomijom u svijetu prisutna prava "industrijska revolucija".
Potpisivanje memoranduma s Uberom tek je prvi korak, a prije toga je potrebno promijeniti zakone kako bi se zemlja prilagodila "novoj ekonomiji", no ljude je nepotrebno strašiti iskorištavanjem jer Uber već djeluje u 500 velikih gradova u svijetu te je prisutan već 21 državi EU-a, kazao je Cerar. On je dodao kako će u Sloveniji interesi taksista i javnog prijevoza biti zaštićeni te da Slovenija u modernizaciji ne smije zaostati za susjednim državama koje se u novu ekonomiju već uključuju.
Usluge koje nudi Uber unose razvitak i veću kvalitetu života jer se njihov servis uklapa u javni prijevoz i smanjuje potrebu prometa velikog broja osobnih vozila pa bi poželjan bio njegov dolazak u Ljubljanu, zbog velikog turističkog potencijala slovenske prijestolnice koja je ove godine proglašena prvom "zelenom prijestolnicom" Europe, naglasio je Cerar.
Cerar: referendum je nepotreban
Na primjedbe oporbenih zastupnika nove ljevice da je je njegova vlada odobrila da EU sklopi sporazum o slobodnoj trgovini i investicijama s Kanadom (TTIP) i da bi o tome trebalo održati referendum jer se po nekim anketama 60 posto Slovenaca izjašnjava protiv takvih sporazuma s Kanadom i SAD-om, Cerar je kazao da mu se čini kako je takav referendum nepotreban jer je vlada javnost dobro informirala o prednostima takvih sporazuma, ali da će u konačnici o svemu odlučiti parlament koji će takve sporazume morati ratificirati.
Sporazum s Kanadom za sada će vrijediti bez odredbe kojom bi se investicijski sporovi između te zemlje i članica EU-a rješavali na posebnom arbitražnom sudu, a Slovenija se zalaže da se i pri konačnoj primjeni sporazuma za takve sporove primjenjuje nacionalno zakonodavstvo i domaći sudovi, kazao je Cerar. Braneći sporazum, Cerar je istaknuo da je Slovenija u pregovorima zahtijevala da se u primjeni sporazuma s Kanadom i SAD-om zaštite dosadašnji europski i slovenski standardi kad je riječ o sigurnosti hrane i ekološkim pitanjima, te da je isto tako inzistirala da međunarodne korporacije ne mogu preuzeti izvore pitke vode u Sloveniji putem koncesija koje pripadaju lokalnim komunalnim poduzećima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati