Sutkinja komentirala izjavu "Kud bismo došli da pritvaramo sve obiteljske nasilnike"
SUTKINJA Visokog prekršajnog suda Branka Žigante Mašić govorila je u Točki na tjedan N1 televizije o obiteljskom nasilju i izricanju kazni.
Navodi kako je osupnuta izjavom općinske državne odvjetnice Tatjane Šimunić Adamović: “Kud bismo došli da se pritvaraju svi obiteljski nasilnici”. “Možda bi stigli u okruženje u Hrvatskoj koje bi bilo manje nasilno”, kaže sutkinja.
Smatra da je procjena rizika loše napravljena ili nije uopće. "Procjena rizika radi se kad žrtva i nasilnik dođu kod nadležne institucije. To je papir prema kojem se prati žrtva – je li u opasnosti, boji li se nasilnika… I sud na osnovi rizika donosi odluke hoće li biti mjera opreza ili pritvor.
Da sam bila u toj ulozi, odredila bih pritvor, a ne mjere opreza”, tvrdi i dodaje da je problem to što se žrtve ne slušaju.
“Neke stvari smo u koracima pogriješili što se tiče obiteljskog nasilja"
Svaki put kad se ovako nešto dogodi, imamo promjenu načela, ali nemamo, navodi, mentalnu promjenu i stav ljudi.
“Neke stvari smo u koracima pogriješili što se tiče obiteljskog nasilja. Došlo je do preorganizacije sudstva, prekršajni sudovi su prestali postojati. Osim dva suda, jedan u Zagrebu i jedan u Splitu. Nemamo specijalizirane sudove. Na općinskim sudovima može se dogoditi da radi sudac koji nije radio obiteljsko nasilje te nije educiran za to”, objašnjava sutkinja.
Na pitanje tko nadzire sustav kaže da postoje Vrhovni sud, Poslovnik, ministar pravosuđa i Nacionalni tim za borbu protiv nasilja nad ženama.
“U Nacionalnom timu sjede ljudi koji bi trebali svom sustavu reći način na koji rade i gdje se pogriješilo. Nisam čula da se oglasio”, ističe.
"Ne bavimo se obiteljskim nasiljem na način na koji bismo trebali"
Kod obiteljskog nasilja se ne zna kako će završiti, naglašava te dodaje kako se ne bave time na način na koji bi trebali.
Smatra i da bi glavna državna odvjetnica trebala dozvoliti državnim odvjetnicima da sjede u županijskim timovima kao što je to bilo prije.
“Ništa nismo dobili promjenom kaznenog zakonodavstva, nismo uspjeli zaštititi žene. Istanbulska konvencija kaže da kazne moraju biti učinkovite. Oni koji rade u sustavu i donose odluke, ne rade dobro. Ne čujemo jedni druge i nemamo povjerenje, a trebali bi biti umreženi. Sustav se raspao”, poručuje sutkinja Visokog prekršajnog suda Branka Žigante Mašić.
Dodaje kako suci koji rade obiteljsko nasilje moraju biti educirani, policija ima edukaciju svaki mjesec i najviše su napredovali. Na pravosudnoj akademiji su samo tri edukacije što se tiče nasilja u obitelji, navodi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati