Tko je bloger zbog kojeg je Lukašenko poslao MiG na avion Ryanaira?
ZA 170 putnika prinudno slijetanje u Minsku nakon lažne dojave o bombi bilo je šok i velika neugodnost. Ipak, za jednog putnika sve je bilo mnogo gore, piše Euronews.rs.
Roman Protaševič uhićen je u Minsku nakon što je avion prizemljen zbog navodne sumnje o podmetnutoj bombi. Ispostavilo se da je prijetnja lažna, ali su zato Protaševiču stavljene lisice, baš kao i njegovoj djevojci.
Roman je bjeloruski novinar, fotoreporter i bloger. Službeno je stanovnik Minska, ali odnedavno živi u egzilu u Poljskoj.
Radio je za bjeloruske medije osam godina, a 2015. godine je sa Stepanom Putilom osnovao je YouTube kanal Nexta, koji se 2017. godine preselio na aplikaciju Telegram. Ipak, drugi Telegramov kanal je onaj zbog kojega je označen kao terorist u svojoj rodnoj zemlji. U pitanju je kanal Brain Belarus, koji je pokrivao prošlogodišnje prosvjede u Bjelorusiji.
Moć interneta
Opozicija je organizirala nevjerojatnu kampanju kako bi uklonila s vlasti predsjednika Bjelorusije nakon izbora u kolovozu prošle godine, a upravo je Nexta bila glavna platforma za informiranje. Na toj grupi na Telegramu objavljivane su inkriminirajuće snimke državnog nasilja i osobni podaci o policajcima koji su bili izvršitelji brutalnih Lukašenkovih naredbi, piše Euronews.
Koliki je bio utjecaj Nexte svjedoče izjave kritičara, koji su sugerirali da su Protaščević i Putilo iz svojih malih ureda u Poljskoj vodili prosvjede. Samo jedan post na Nextu bio je dovoljan da prosvjednike pošalje u jednom pravcu, a druge da pošalju nazad.
Protaševič je više puta demantirao da je Nexta direktno koordinirala prosvjede.
"Mi uzimamo ideje koje nam ljudi daju, obrađujemo ih i predstavljamo većoj publici", rekao je tada.
Ubrzo nakon protesta stavljen je na međunarodnu tjeralicu, a u odsustvu je optužen za organiziranje masovnih nereda u Minsku i poticanje društvenog neprijateljstva prema predstavnicima vlasti i policije. Zbog straha od progona iz političkih razloga, ali i potencijalne kazne, Roman je 2020. godine napustio zemlju.
Čini se da sada, ohrabren podrškom Rusije, Lukašenko traži osvetu.
Plenković i Michel: Nedopustivo je prisilno slijetanje zrakoplova
Hrvatski premijer Andrej Plenković objavio je u ponedjeljak nakon sastanka s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom da njih dvojica osuđuju prisilno prizemljenje civilnog zrakoplova Ryanaira u Bjelorusiji i traže međunarodnu istragu.
Plenković se s Michelom sastao u Bruxellesu uoči početka sastanka na vrhu čelnika država članica EU.
Hrvatski premijer na Twiteru je objavio da je razgovarao s Michelom o "borbi protiv covida-19, procesu cijepljenja, ulasku Hrvatske u šengenski prostor i eurozonu te nastavku proširenja".
"Osuđujemo nedopustiv potez bjeloruske vlasti i zahtijevamo međunarodnu istragu", poručio je Plenković.