Tokio zbog premalo rođenih uvodi četverodnevni radni tjedan
JAPANSKA prijestolnica uvest će četverodnevni radni tjedan za vladine zaposlenike kako bi pomogli zaposlenim majkama i povećali rekordno nisku stopu nataliteta, piše CNN.
Tokijska gradska uprava navodi da nova mjera, koja počinje u travnju sljedeće godine, može omogućiti zaposlenicima tri slobodna dana tjedno. Također je najavljena druga mjera koja će roditeljima djece od prvog do trećeg razreda osnovne škole omogućiti da zamijene dio svoje plaće za mogućnost ranijeg završetka radnog vremena.
"Proučit ćemo radne stilove, osiguravajući da nitko ne mora odustati od karijere zbog životnih okolnosti poput poroda ili odgoja djece", rekla je guvernerka Tokija Yuriko Koike prilikom predstavljanje plana u srijedu.
"Sada je trenutak za Tokio da preuzme inicijativu u zaštiti i unapređenju života, opstanka i ekonomije našeg naroda tijekom ovih izazovnih vremena za zemlju", dodala je.
Rekordni minimum
Stopa nataliteta u Japanu, koja je već godinama u strmom padu, dosegla je novi rekordni minimum u lipnju, unatoč naporima vlade da potakne mlade ljude na brak i osnivanje obitelji.
Prošle godine zabilježeno je samo 727.277 rođenih, a stopa nataliteta - broj djece koju žena ima u životu - pala je na novi minimum od 1.2, prema japanskom Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi. Za stabilnost populacije potrebna je stopa fertiliteta od 2.1.
Japanska vlada provodi niz "sada ili nikad" politika za obrnuti demografski pad, uključujući poticanje muškaraca na korištenje porodiljnih dopusta, dok su druge lokalne vlasti također uvele mjere za poboljšanje radnih uvjeta.
Nemilosrdna radna kultura i rastući troškovi života
Mnogi sociolozi povezivali su stalni pad nataliteta s nemilosrdnom radnom kulturom Japana i rastućim troškovima života. Dugi radni sati oduvijek su bili problem za japanske korporacije u kojima radnici često pate od zdravstvenih problema, a u ekstremnim slučajevima dožive i "karoshi" - smrt zbog prekomjernog rada.
Kao i u drugim zemljama, žene su često pod pritiskom da biraju između karijere i obitelji, ali jedinstvena kultura prekovremenog rada u Japanu čini trudnoću i odgoj djece posebno izazovnima. Prema podacima Svjetske banke, rodna razlika u sudjelovanju na tržištu rada u zemlji, koja je prošle godine iznosila 55% za žene i 72% za muškarce, veća je nego u drugim zemljama s visokim prihodima.
Premještanje na četverodnevni radni tjedan izazvalo je rastuće zanimanje na Zapadu, gdje neke tvrtke počinju istraživati komprimirane sate kao način privlačenja radnika koji traže bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Neka istraživanja pokazala su da to poboljšava dobrobit i produktivnost zaposlenika.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati