Jurij Aleksejevič Gagarin

JURIJ Aleksejevič Gagarin (9. ožujka 1934. – 27. ožujka 1968.) bio je sovjetski kozmonaut i prva osoba koja je letjela u svemir, označivši tako početak ere svemirskog istraživanja. Rođen u skromnim uvjetima u selu Klušino u Rusiji, Gagarinov životni put od skromnog djetinjstva do svjetske slave inspirativan je primjer hrabrosti, odlučnosti i znanstvenog napretka.
Jurij Gagarin rođen je u selu Klušino, oko 150 kilometara zapadno od Moskve. Njegov otac, Aleksej Ivanovič, bio je stolar, dok je majka, Ana Timofejevna, radila na kolektivnoj farmi. Obitelj je živjela u jednostavnim uvjetima, a tijekom Drugog svjetskog rata njemačke snage okupirale su njihovo selo, prisilivši obitelj na teške životne uvjete. Unatoč tome, Gagarin je pokazao zanimanje za učenje i tehniku. Nakon rata upisao je tehničku školu u Saratovu, gdje se prvi put susreo s letenjem pridruživši se lokalnom aeroklubu.
Karijera pilota
Gagarinova strast prema letenju dovela ga je do upisa u sovjetsku vojnu zrakoplovnu školu u Orenburgu 1955. godine. Nakon završetka školovanja, služio je kao pilot lovca MiG-15 u Sjevernom vojnom okrugu. Njegove vještine i disciplina istaknule su ga kao kandidata za novoformirani sovjetski svemirski program. Godine 1960. izabran je među 20 pilota za obuku kozmonauta, a kasnije je postao jedan od šest finalista zbog svojih iznimnih fizičkih i mentalnih sposobnosti.
Povijesni let u svemir
Dana 12. travnja 1961. Gagarin je ušao u povijest kao prva osoba u svemiru. Lansiran je u svemirskom brodu Vostok 1 s kozmodroma Bajkonur u današnjem Kazahstanu. Let je trajao 108 minuta, tijekom kojeg je Gagarin jednom obišao Zemlju na visini od oko 327 kilometara. Njegove poznate riječi, "Pojehali!" ("Krenuli smo!"), izgovorene pri polijetanju, postale su simbol početka svemirskog doba. Nakon slijetanja padobranom u Saratovskoj oblasti, Gagarin je postao svjetski heroj.
Život nakon slave
Nakon svog povijesnog leta, Gagarin je dobio brojna priznanja, uključujući titulu Heroja Sovjetskog Saveza. Postao je međunarodna ikona, putujući svijetom kako bi promovirao sovjetske uspjehe u svemirskom programu. Unatoč slavi, nastavio je raditi u svemirskom programu, pomažući u obuci novih kozmonauta. Također se vratio letenju kao pilot, što je na kraju dovelo do njegove tragične smrti.
Smrt i nasljeđe
Dana 27. ožujka 1968., Gagarin je poginuo u padu aviona MiG-15UTI tijekom rutinskog trenažnog leta u blizini Moskve. Uzrok nesreće nikada nije u potpunosti razjašnjen, iako se spekulira o lošim vremenskim uvjetima ili ljudskoj pogrešci. Imao je samo 34 godine.
