Trump: Nisam siguran da bismo uopće išta trebali trošiti na NATO
AMERIČKI predsjednik Donald Trump rekao je da nije siguran da bi SAD trebao uopće išta trošiti na NATO, rekavši novinarima da SAD štiti članice NATO-a, ali one "ne štite nas".
Trump je ponovio svoje ranije zahtjeve da ostale članice transatlantskog saveza troše 5 posto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) na obranu, što je golemo povećanje u odnosu na trenutačni cilj od 2 posto i razina koju nijedna država NATO-a, uključujući SAD, trenutačno ne doseže.
"Nisam siguran da bismo trebali išta trošiti, ali bismo im svakako trebali pomoći. Mi njih štitimo. Oni ne štite nas. Trebali bi povećati svoju potrošnju s 2 na 5 posto", rekao je Trump novinarima nakon potpisivanja izvršne uredbe u Ovalnom uredu.
Washington financira 15,8 posto godišnjih rashoda tog 32-članog vojnog saveza od oko 3,5 milijardi dolara. To je najveći udio, uz njemački, prema analizi NATO-a za 2024. Neizravni financijski doprinos SAD-a savezu, koji obuhvaća SAD, Kanadu i više od 20-ak europskih zemalja, uključuje vojne snage, ali to ne čini dio godišnjeg proračunate organizacije.
Ukupni obrambeni proračun SAD-a nadmašuje proračun ostalih članica NATO-a i iznosio je 816,7 milijardi dolara u 2023.
Rubio izrazio predanost SAD-a NATO-u
Trumpov novi državni tajnik Marco Rubio razgovarao je u srijedu s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom i osnažio predanost SAD-a tom savezu, a njih su dvojica također "razgovarali o važnosti posjedovanja sposobnih obrambenih saveznika i stvarne podjele tereta", priopćio je State Department.
Dužnosnici iz zemalja NATO-a i analitičari smatraju da NATO neće poslušati Trumpov prijedlog o tako velikom povećanju potrošnje za obranu, ali će vjerojatno pristati premašiti svoj trenutačni cilj.
Analitičari kažu da bi brojka od 5 posto bila politički i ekonomski nemoguća za gotovo sve članice. Međutim, novi će cilj vjerojatno biti dogovoren na summitu NATO-a u Haagu u lipnju, potaknut strahom da bi Rusija mogla napasti i neku zemlju NATO-a nakon Ukrajine, ali i zbog Trumpovih inzistiranja, rekli su dužnosnici.
Neki očekuju dogovor o cilju potrošnje na vojsku od oko 3 posto BDP-a. Ali čak i to bi bilo teško za mnoge članice, koje jedva da ispunjavaju, ako uopće i ispunjavaju cilj od 2 posto potrošnje u ovom trenutku, desetljeće nakon što je taj cilj postavljen. Osam članica NATO-a ne ispunjava trenutačni cilj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati