U Venezueli pljačke na ulicama, djeca gladna, a bolnicama ne rade respiratori
VENEZUELANSKA Nacionalna skupština proglasila je u ponedjeljak "stanje uzbune", a vlada je naredila školama i tvrtkama da ostanu zatvorene zbog prestanka opskrbe električnom energijom koja traje već pet dana.
Oporba je izjavila kako je zbog nestanka struje u državi poginulo najmanje 17 osoba. Privremeni samoproglašeni predsjednik Juan Guaido za ovakvo stanje u zemlji okrivio je vladu službenog predsjednika, a Nicolas Maduro krivnju je prebacio na SAD i imperijalističke sile.
Očaj na ulicama
Stanovnici glavnog grada Caracasa ispričali su za BBC kako izgleda život u mračnome gradu i koliko je stanje teško za građane Venezuele.
Svaki sat bez opskrbe električnom energijom Venezueli donosi više razaranja i stresa, piše BBC.
Pro-vladine naoružane motociklističke bande, u zemlji poznate kao "colectivos", lutaju tamnim ulicama grada provodeći red, no pljačke ipak ne prestaju.
Mnogi dijelovi zemlje još uvijek nemaju struje, a u onim područjima u kojima je vraćena opskrba električnom energijom, struje ima samo nekoliko sati na dan i onda je opet nestane.
Bez interneta, mobitela, banaka, bankomata, električnih štednjaka i klima uređaja, svakodnevni život mnogima je postao nepodnošljiv, pogotovo za one stanovnike s nižim primanjima.
Nemamo što za jesti
"Imam dvogodišnjeg sina. Sinoć nismo imali što jesti“, rekla Majorie iz četvrti Terrazas del Club Hípico u Caracasu i dodala kako je trgovina blizu njezina doma opljačkana, a da su joj susjedi dali nešto kuhane riže.
"Dodala sam u nju malo šećera i nahranila sina, no što ću mu danas dati za jesti kada me upita za hranu? Ja mogu trpjeti glad. Nama odraslima dovoljna je čaša vode, ali što bi dijete trebalo napraviti u ovakvoj situaciji?“ dodala je ogorčeno.
Novinar BBC-ja iza Majorie primjećuje skupinu majki kako očajno lupa po vratima zatvorene trgovine, zahtijevajući da ih osoblje pusti unutra. No, zaposlenici primaju samo američke dolare jer im ne radi niti jedna blagajna i jer se ne može plaćati karticama.
"Ali mi u ovoj zemlji ne koristimo dolare, ne zarađujemo u američkim dolarima!“, rekla je Majorie. "Ne želimo pljačkati dućane, ne želimo stvarati probleme. No, gladni smo i treba nam hrana“, objasnila je.
Strava u dječjoj bolnici
Ostali stanovnici Caracasa, ne bore se samo s nestašicom hrane. Primjerice, Patricia, BBC joj je dao to ime jer ona nije htjela otkriti svoj identitet, koja radi kao laboratorijska tehničarka u dječjoj bolnici JM de los Rios u Caracasu, zabrinuta je za sigurnost i živote drugih ljudi.
"Ovoga četvrtka nitko od zaposlenih nije imao nikakve informacije o tome zašto agregati nisu radili i zašto je jedinica intenzivne njege bila u potpunom mraku“ rekla je Patricia i dodala kako su joj kolege s tog odjela rekli kako nisu radili respiratori.
"Kada sam prošla neonatalnim odjelom, naišla sam na majku koja je plakala jer joj je umrlo dijete“, kazala je.
Ispravni agregat na kraju je ipak dostavljen u bolnicu, ali ga nisu isporučili zdravstveni službenici, već motociklistička naoružana banda.
Nema novaca, nema pogreba
Zbog kaosa koji vlada u Venezueli, postalo je skoro nemoguće pokopati člana obitelji.
Sin Marije Errazo ubijen je u četvrtak u siromašnom predgrađu Caracasa, a njegovo tijelo i dalje leži u mrtvačnici Bello Monte.
S obzirom na to da većina državnih ureda ne radi od četvrtka, Maria Errazo nije uspjela prikupiti potrebnu dokumentaciju za pogreb njenog sina niti je uspjela saznati zašto je njen sin ubijen.
No, čak i da dobije sve papire, Maria nema dovoljno novaca da plati pogreb. Naime, zbog neobuzdane hiperinflacije, smanjila se vrijednost i ono malo ušteđevine što je sakupila.
"Nemamo novaca”, rekla je. "Ne mogu čak ni nazvati obitelj kako bi zatražila pomoć jer nema signala”.
Kada je pala noć, novinari BBC-ja vratili su se pred trgovinu četvrti Terrazas del Club Hípico. Vidjeli su kako je policija pritvorila nekoliko muškaraca te kako su njihove majke i supruge vikale na stražare.
“Što bismo trebali napraviti?”, upitala je ogorčeno jedna žena policajca. “Naši unuci umiru od gladi!”.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati