Uskoro prosvjed u Beogradu zbog tragedije u Novom Sadu. Imaju četiri zahtjeva
SRPSKA parlamentarna oporba organizira večeras u 17 sati prosvjed u Beogradu na kojem će tražiti ostavku premijera i vlade, koje smatra suodgovornim za tragediju u Novom Sadu, kada je u rušenju nadstrešnice željezničkog kolodvora 1. studenog poginulo 14 pretežito mladih ljudi, a troje je teško ozlijeđeno.
Vlast tvrdi da nadstrešnica nije bila dio rekonstrukcije kolodvora, dok se u javnosti i na društvenim mrežama objavljuju fotografije i snimke na kojima se vide radovi na nadstrešnici, uz brojne verzije i tumačenja što je moglo uzrokom i razlogom njezina pada.
Imaju četiri zahtjeva
Večerašnji prosvjed treći je u nizu nakon što su u Novom Sadu prošlog tjedna tisuće ljudi izišle na ulice, a potom je blokiran u Varadinski most. Na tim prosvjedima uhićena je desetak aktivista, dok oporba i nevladin sektor optužuje vladajuće da su angažirali skupinu maskiranih huligana koji su demolirali gradsku vijećnicu i potom se razišli, a da policija nije reagirala niti ih uhitila.
"Imamo veliku tragediju, našetali su se građani, znaju se točno adrese gdje sjede najodgovorniji – to je vlada i Predsjedništvo“, rekao je medijima uoči današnjeg prosvjeda zastupnik Demokratske stranke u Skupštini Srbije Srđan Milivojević.
Oporba, uz ostavke premijera Miloša Vučevića i vlade, traži i ostavku gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića te objavljivanje svih tajnih ugovora vezanih za rekonstrukciju željezničkog kolodvora i puštanje na slobodu "svih nevinih i protuzakonito pritvorenih".
Među zahtjevima je i hitno uhićenje svih odgovornih za, kako navode, "ubojstvo 14 ljudi" na koje se obrušila nadstrešnica na novosadskom kolodvoru.
Oporbene stranke traže i izvanrednu kontrolu svih infrastrukturnih projekata koji su započeti ili rađeni u posljednjih 10 godina, među njima i zgrade željezničkog kolodvora u Beogradu, za koji tvrde da nema uporabnu dozvolu, a svečano je otvoren 20. listopada prošle godine.
Dosad ispitane 53 osobe
Zakazivanje današnjeg prosvjeda u Beogradu potaknulo je kritike pojedinih novosadskih stranaka, koje drže da bi prosvjede trebalo održavati upravo u Novom Sadu, gdje se i dogodila tragedija.
Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu je u okviru dosadašnje istrage o nesreći na kolodvoru saslušalo najmanje 53 osobe u namjeri da utvrdi razinu kaznene odgovornosti za rušenje nadstrešnice. Ostavku je do sada podnio jedino ministar građevine, prometa i infrastrukture Goran Vesić, rekavši da to čini "iz moralnih razloga", ali da ne osjeća krivicu za smrt 14 ljudi.
Najviši državni dužnosnici, među kojima je premijer Miloš Vučević i predsjednik Aleksandar Vučić, rekli su da Vesićeva ostavka neće biti jedina jer se, uz kaznenu, očekuje i politička odgovornost za nesreću.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati