VIDEO Plenković najavio nove mjere za poduzetnike i radnike
PREMIJER Andrej Plenković danas je na sjednici vlade najavio nove mjere za pomoć gospodarstvu koje će biti službeno donesene u ponedjeljak.
Premijer je na početku sjednice rekao da će se početkom idućeg tjedna, točnije 11. rujna, usvojiti Zakon o obnovi Zagreba i osnivanje fonda. Osvrnuo se i na sastanak na Bledu. Rekao je da je rasprava bila kvalitetna.
Jamstva za brodogradilišta
"Vlada će danas dati dva jamstva, jamstvo za brodogradnju - jedno MKM Yahts i vjerujem da će to pomoći da se održi brodogradnja u Rijeci, osobito za proizvodnju polarnih brodova koji su najkvalitetniji na svijetu.
>> Uljanik tvrdi da im treba 32,5 mil za pokretanje proizvodnje. Vlada im dala jamstvo
Drugo je Uljanik, i to je poruka Puli i Istri kako bi se i tamo revitalizirala brodogradnja", rekao je Plenković.
Produžuju se mjere za poduzetnike i zaposlene
Najvažnija najava, kaže Plenković, je tema potpora. Ustvrdio je da je vlada svojim dosadašnjim mjerama omogućila zadržavanje radnih mjesta, očuvanje likvidnost i sprječavanje značajnijeg povećanje broja nezaposlenih, za što je ukupno isplaćeno 6,3 milijarde kuna.
"Mi imamo 1,5 milijuna zaposlenih i 150.000 nezaposlenih, uspjeli smo održati dobru sezonu. Razmatrali smo koje poruke ohrabrenja poslati našim radnicima i zaposlenicima. Nove mjere ćemo donijeti u ponedjeljak", rekao je Plenković.
"Ukupno je isplaćeno 6,3 milijarde kuna za sve mjere, vrhunac je bio u travnju kada smo isplatili plaće za 581.000 radnika, za kolovoz ćemo isplatiti 270 milijuna kuna", rekao je premijer i dodao:
"Kako bismo omogućili poduzetnicima da funkcioniraju bez panike, nastavit ćemo s mjerama skraćenog radnog vremena. Produžit ćemo mjere za mikropoduzetnike do 31. prosinca - 2000 kuna po radniku, to je ona mjera potpore za plaće. Mjera od 4000 kuna za one djelatnosti koje su ugrožene produžuje se do 31. prosinca. To su prijevoz putnika, pružanje smještaja i priprema usluživanja hrane i pića, putničke agencije i organizatori putovanja te djelatnosti vezane uz rekreaciju i kulturne i sportske događaje ako su imali minus veći od 50 posto".
>> Marić: Koronakriza nas je do sada stajala više od 11 milijardi kuna
Ta se mjera, rekao je, odnosi na sve sektore gospodarstva i uključuje otpis pripadajućih doprinosa.
"I ova potpora uključuje otpis pripadajućih doprinosa. Ove iste mjere ćemo omogućiti i onim djelatnostima koji budu zatvoreni odlukama lokalnih ili nacionalnog stožera civilne zaštite", dodao je premijer.
Sve te mjere će po njegovim riječima do kraja godine zajedno koštati oko 800 milijuna kuna i financirat će iz državnog proračuna, ali dio sredstava bit će kompenziran iz europskih fondova i to kako iz postojeće financijske perspektive, tako pro futuro iz zajmova SURE programa, a dio iz budućih programa, primjerice Fonda za oporavak i otpornost.
Ujedno je najavio nastavak izdavanja covid-kredita putem HAMAG-BICRO-a i programa HBOR-a.
"Hrvatska je poduzela nacionalne mjere pravovremeno... Reagirali smo na vrijeme i zato nismo osjetili veći porast nezaposlenosti i omogućili premoštavanje krize brojnih gospodarskih subjekata", rekao je Plenković.
Ocijenio je da su nove aktivnosti na tom tragu, najavivši temeljitu raspravu sa sindikatima i poslodavcima.
Beroš izvijestio o stanju s koronavirusom
"Na 192. dan epidemije u Hrvatskoj zabilježeno je ukupno 11.094 pozitivnih osoba i 2634 trenutno oboljelih. U zadnja 24 sata zabilježeno je 369 novih slučajeva zaraze, 269 pacijenata je na bolničkom liječenju, od kojih je 15 na respiratoru. Jučer je na bolničko liječenje primljeno novih 33 bolesnika", kazao je Beroš.
Ukupno je testirano 179.838 osoba, a trenutno je 170 aktivnih zaraza među zdravstvenim djelatnicima, dok je u samoizolaciji njih 701.
Beroš napominje kako bolnički sustav i dalje funkcionira u okviru mogućnosti na optimalan način te se kontinuirano prilagođava novonastalim okolnostima.
Uslijed popunjenih kapaciteta Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' pacijente kojima je potrebna bolnička skrb prema planu se zaprima u KB-u Dubrava, gdje je od ranije ustrojen primarni respiratorno-intenzivisitički centar.
"Važno je napomenuti da bolnice ulažu dodatne napore da i ostale pacijente, koji nisu oboljeli od Covida-19, adekvatno zbrinjavaju pridržavajući se svih mjera zaštite djelatnika bolnice i samih pacijenata", kazao je Beroš.
Podsjetio je da su objavljene preporuke HZJZ-a vezane uz rad škola te izrađen prijedlog preporuka za rad visokoškolskih ustanova i studentskih domova, koji je dostavljen Ministarstvu znanosti i obrazovanja na usuglašavanje.
Zavodima za javno zdravstvo, domovima zdravlja, pedijatrima i liječnicima obiteljske medicine upućene su nove, objedinjene i revidirane preporuke oko testiranja, retestiranja, mjerama samoizolacije i izolacije kod sumnje na zarazu.
Također je upućen zahtjev za stalnim unapređenjem aktivnosti oko suzbijanja epidemije koje uključuju evaluaciju potreba jačanja kadrovskih kapaciteta, potreba novih mjesta za testiranja i evaluaciju nabave novih uređaja za testiranje.
Od ukupnog broja aktivnih slučajeva 10 posto je hospitaliziran, u odnosu na broj hospitaliziranih 5,6 posto je na respiratoru, što je 0,57 posto od ukupnog broja aktivnih slučajeva, navodi Beroš.
I dalje su na snazi mjere održavanja kontinuiranog razmaka, higijene i dezinfekcije.
"Uoči početka nove školske godine pozivam roditelje, bake, djedove, skrbnike, učitelje i profesore da s djecom redovito razgovaraju o važnosti pridržavanja epidemioloških mjera te im svjedoče i vlastitim primjerom", poručio je Beroš.
Izvođenje nastave
Na dnevnom redu je odluka o načinu izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama, kao i na visokim učilištima te obavljanju rada u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja u uvjetima epidemije covida-19.
>> Fuchs odgovorio Divjak: Neka pročita upute kako Bog zapovijeda
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs je pojasnio nove mjere koje se odnose na održavanje nastave. Naveo je tri već poznata modela. Model A funkcionirao bi tako da svi učenici idu u školu te se pridržavaju mjera. Po model B učenici od prvog do četvrtog razreda idu u školu, a u starijim razredima učenici se dijele u dvije skupine - jedni prate nastavu u školi, drugi online, odnosno od kuće. Zadnji, Model C predstavlja model u kojem svi učenici nastavu prate online, ako dođe do lockdowna.
"Vlada naređuje da su sve visokoškolske ustanove dužne ispoštivati epidemiološke mjere, kao i svi ostali građani, ali su slobodne organizirati rad sukladno akademskoj slobodi", rekao je Fuchs.
Državna jamstva MKM Yachtsu i Uljanik Brodogradnji 1856
Vlada je usvojila prijedloge odluka o davanju državnih jamstava u korist Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) ili drugih banaka u zemlji i inozemstvu za kreditna zaduženja za izgradnju novogradnje 101, čiju je gradnju ugovorilo društvo MKM Yachts d.o.o. Rijeka, te za kredit za pokretanje proizvodnje u Uljanik Brodogradnji 1856 d.o.o.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić podsjetio je da je vlada u lipnju iskazala spremnost za uključivanje u izdavanje državnih jamstava MKM Yachts-u.
Danas je pak vlada odobrila Ministarstvu financija izdavanje državnog jamstva za osiguranje financiranja izgradnje putničkog broda čiju je gradnju ugovorilo društvo MKM Yachts, u korist HBOR-a, odnosno drugih banaka u zemlji i inozemstvu, u iznosu od 80,1 milijuna eura, uvećanih za troškove i kamatu. To predstavlja 80 posto ukupnog kreditnog zaduženja društva MKM Yachts od 100,7 milijuna eura. Trup broda Novogradnja 101 kao podugovaratelj gradit će 3. maj brodogradilište Rijeka.
Što se tiče drugog jamstva, ono se također naslanja na zaključak vlade od 18. lipnja ove godine kojim se iskazuje spremnost uključivanja u proces davanja državnih jamstava i za društvo Uljanik brodogradnje 1856.
Tom se odlukom također predlaže da Ministarstvo financija u ime vlade izda državno jamstvo Uljanik brodogradnji 1856 kod HBOR-a odnosno drugih banaka za pokretanje proizvodnje, a s ciljem daljnjeg razvoja brodograđevne industrije, do iznosa od 32,5 milijuna kuna uvećanog za troškove i kamatu.
Ćorić je podsjetio na odluku iz ožujka o davanju suglasnosti na prijenos koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja luke posebne namjene brodogradilište Uljanik, s društva Uljanik d.d. u stečaju na novog ovlaštenika - Uljanik brodogradnja 1856 . Preuzimanjem koncesije ostvario se jedan od preduvjeta za nastavak brodograđevne industrije u Puli, rekao je Ćorić.
"Sredstva iz kreditnog zaduženja osiguranog kreditnim jamstvom koristit će se isljučivo u svrhu pokretanja proizvodnje i poslovanja društva a što će u konačnici stvoriti pozitivan financijski efekt za brodograđevnu industriju u RH", zaključio je.
Franko Vidović neće biti u Povjerenstvu za nabavu aviona
Ministar obrane Mario Banožić izvijestio je kako je 2. srpnja donijeta odluka o osnivanju Međuresornog povjerenstva za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona.
>> SDP-ov Franko Vidović odbio biti u Povjerenstvu za nabavu borbenih aviona
"Predsjedniku saborskog Odbora za obranu Franku Vidoviću bilo je ponuđeno da bude u tom povjerenstvu, ali on se zahvalio i nije pristao", rekao je Banožić i zatražio od vlade da prihvati tu odluku.
"Usvajamo, ali bez onih koji su odbili biti u ovom povjerenstvu", odgovorio je Plenković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati