Trump govorio u Davosu: "Ili ćete proizvoditi kod nas, ili ćete skupo platiti"
AMERIČKI predsjednik Donald Trump rekao je poslovnim čelnicima danas na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu da radi na suzbijanju inflacije i ilegalne imigracije dok istodobno potiče proizvodnju fosilnih goriva u Sjedinjenim Državama.
"Ono čemu je svijet svjedočio u posljednja 72 sata nije ništa doli revolucija zdravog razuma", rekao je Trump putem videokonferencije.
Ključne informacije
- Rekao da planira značajnu intervenciju na tržištu nafte, pozivajući Saudijsku Arabiju i OPEC da smanje cijenu nafte
- Pozvao Saudijsku Arabiju da poveća ulaganja u SAD na 1 bilijun dolara
- Govoreći o Ukrajini, Trump je izjavio da je zemlja spremna za dogovor te izrazio želju za skorim sastankom s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kako bi okončali rat
- Najavio je smanjenje korporativne porezne stope u SAD-u na 15% za tvrtke koje proizvode svoje proizvode unutar Amerike
- Kritizirao je Europsku uniju, tvrdeći da su njezine carine i porezi previsoki
- Izazvao je šok među prisutnima kada je predložio da bi Kanada mogla postati savezna američka država kako bi se riješio trgovinski deficit između dviju zemalja
BBC-jev dopisnik iz Davosa navodi da je nekoliko skamenjenih lica dok delegati napuštaju dvoranu nakon Trumpova govora. Ali, navodi, neki su i sretni.
"Vrlo moćan govor", kaže jedan član publike.
"Svidjelo mi se, mislio sam da je stvarno dobro", kaže drugi, delegat iz SAD-a. "Mnogo toga je imalo smisla. Zdrav razum. On samo traži poštenu trgovinu."
Međutim, jedan švicarski direktor prilično je tužan.
"Nije ništa novo, ali je jasno što želi učiniti", kaže. "Jesam li sretan? Ne, nisam sretan. Mislim da je to loše za svijet."
Cijene nafte su pale nakon govora američkog predsjednika Donalda Trumpa u Davosu, gdje je rekao da će od Saudijske Arabije i OPEC-a tražiti smanjenje cijena.
"Trenutno je cijena dovoljno visoka da se taj rat nastavi", rekao je, misleći na ukrajinsko-ruski rat.
Američka sirova nafta pala je za 85 centi, ili 1,13%, na 74,59 dolara po barelu, dok je globalna referentna vrijednost Brent pala za 73 centa, ili 0,92%, na 78,27 dolara po barelu.
Nafta je bila viša tijekom dnevne sjednice prije nego što je predsjednik Trump počeo govoriti.
Završetkom dijela u kojem su postavljana pitanja Trumpu završio je njegov virtualni nastup u Davosu.
Ranije je izvršna predsjednica Santandera, Ana Botín, pitala Donalda Trumpa o njegovim prioritetima u vezi s regulacijom i smanjenjem birokracije, kao i koliko brzo bi se te promjene mogle dogoditi.
Trump je rekao da će "krenuti vrlo brzo", a zatim nastavio nabrajati koliko brzo vjeruje da njegova administracija obavlja stvari samo tri dana nakon njegove inauguracije.
Posljednje pitanje za Trumpa bilo je hoće li biti mirovnog sporazuma u ratu između Rusije i Ukrajine kada američki predsjednik sljedeće godine ponovno bude govorio u Davosu.
"Morate pitati Rusiju. Ukrajina je spremna sklopiti dogovor," odgovorio je američki predsjednik.
Trump je upitan o odnosu između SAD-a i Kine.
"Sve što želimo je poštenje", rekao je. "Želimo samo ravnopravne uvjete," dodajući da ne želi da Kina iskorištava SAD.
Naveo je trgovinski deficit između dviju zemalja, kao i s drugim azijskim zemljama.
Trump je također izjavio da se nada kako Kina može pomoći SAD-u u okončanju rata između Rusije i Ukrajine.
"Oni imaju velik utjecaj na tu situaciju," rekao je.
Dodao je da želi surađivati s Kinom na denuklearizaciji, ističući da bi drugi svjetski lideri, uključujući ruskog predsjednika Vladimira Putina, podržali tu ideju.
Na pitanje hoće li SAD pod njegovim vodstvom jamčiti opskrbu plinom Europi, Trump je odgovorio: "Da."
"Definitivno bismo sklopili energetski dogovor s Europom i proveli ga do kraja."
Naglasio je važnost američkih isporuka LNG-a (ukapljenog prirodnog plina) Europskoj uniji.
Sjedinjene Države već su glavni dobavljač LNG-a za 27 članica EU, a očekuje se da će njihova uloga još više rasti.
Trump je ponovio da bi Kanada mogla postati američka država.
"Ne trebaju nam njihovi automobili i ne treba nam njihovo drvo", rekao je.
Brian Moynihan, izvršni direktor Bank of America, čestitao je Trumpu na izbornoj pobjedi prije nego što mu je postavio pitanje.
Moynihan je govorio o "valu odluka" koje je Trump donio o imigraciji i trgovini te upitao kako će to utjecati na predsjednikovu ambiciju da poveća rast BDP-a i smanji inflaciju.
Trump je odgovorio da će smanjiti korporativni porez na 15% za tvrtke koje svoje proizvode proizvode u SAD-u. Tvrdio je da će to stvoriti "ogroman interes".
Odgovarajući na pitanje osnivača Blackstone Groupa, Trump je detaljno iznio svoje pritužbe na Europsku uniju.
Uglavnom, rekao je da su carine i porezi u europskim zemljama previsoki, njihovi propisi restriktivni, trgovinski deficit sa SAD-om prevelik te da su sudski procesi protiv američkih kompanija poput Googlea nepravedni.
"Planiramo nešto poduzeti u vezi s tim", izjavio je.
"Trudim se biti konstruktivan jer volim Europu. Volim europske zemlje, ali proces je vrlo kompliciran, a one Sjedinjene Američke Države tretiraju vrlo, vrlo nepravedno."
Donald Trump upravo je poručio ostatku svijeta da će, ako ne proizvode svoje proizvode u SAD-u, biti suočeni s carinama u vrijednosti "bilijuna dolara".
To bi značilo uvođenje univerzalnih carina, od kojih mnogi strahuju, i koje bi utjecale na cijeli svijet.
"SAD će biti svjetska prijestolnica umjetne inteligencije i kriptovaluta... Dođite i proizvodite svoje proizvode u Americi, ali ako to ne učinite, to je vaša odluka. No, vrlo jednostavno, platit ćete carinu u različitim iznosima, što će usmjeriti stotine milijardi, čak i bilijune dolara u našu riznicu," rekao je Trump izravno obraćajući se elitama u Davosu i njihovim najvećim brigama.
Trump je izjavio da će tražiti od NATO saveznika da više doprinose. Rekao je da većina zemalja nije plaćala do njegovog dolaska na vlast. Također je istaknuo da je zaslužan za primirje u Gazi postignuto u posljednjim danima Bidenove administracije i povratak talaca njihovim obiteljima.
Govoreći o ratu u Ukrajini, najavio je napore njegove administracije da postigne mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, nazivajući rat "apsolutnim poljem smrti" kakvo nije viđeno od Drugog svjetskog rata.
Trump je spomenuo i važne događaje koji slijede tijekom njegovog mandata, uključujući obilježavanje 250. obljetnice SAD-a sljedeće godine, zajedničko domaćinstvo Svjetskog kupa s Meksikom i Kanadom te Ljetne olimpijske igre 2028. godine u Los Angelesu. Zaključio je riječima da je "ovo tek početak" te da će SAD biti veća i jača nego ikad prije.
Trump je rekao da "ekonomsko povjerenje sada cvjeta" u Americi te da su mnoge kompanije najavile investicije "u milijardama" u američko gospodarstvo. Upozorio je da će kompanije koje ne proizvode u Americi biti suočene s carinama, dok će one koje prenesu proizvodnju dobiti "velike" porezne olakšice. Obećao je i najveće smanjenje poreza u povijesti SAD-a.
Spomenuo je investicije od 500 milijardi dolara u razvoj umjetne inteligencije u SAD-u te dodao da je Saudijska Arabija najavila ulaganja u njegovu zemlju, uz šaljivu molbu princu Mohammedu bin Salmanu da taj iznos zaokruži na bilijun dolara.
Trump je u uvodu svog govora proglasio svoju izbornu pobjedu početkom "zlatnog doba" za Ameriku. Rekao je da je njegova administracija pokrenula "revoluciju zdravog razuma" i obećao da će Amerika i svijet postati "bogatiji" i "mirniji" zahvaljujući njegovom predsjedništvu.
Optužio je prethodnu administraciju za "neuspjele politike" i "ekonomsku kaotičnost", kritizirajući deficitarnu potrošnju, regulative i "skrivene poreze". Naglasio je da su cijene "otišle u nebo" i okrivio Bidena za gubitak kontrole nad gospodarstvom, obećavajući da će preokrenuti situaciju i zaustaviti politike "radikalne ljevice".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati