Većina Slovenaca podržava premijerovu ostavku
VEĆINA Slovenaca podržava odluku premijera Marjana Šareca, koji je jučer dao ostavku i zatražio da se što prije održe prijevremeni parlamentarni izbori, sudeći prema anketi koju je u utorak objavio ljubljanski dnevni list "Dnevnik".
Da bi najbolji izlaz iz sadašnje političke krize bili prijevremeni izbori, koji bi se održali u travnju ili najkasnije u svibnju, ocijenilo je 60,5 posto sudionika ankete koju je za list provela agencija Ninamedia. Nešto preko polovice od 503 ispitanika smatra da je premijer u ostavci iznio za svoj neočekivani potez dobre argumente, rekavši kako s ovakvom manjinskom vladom ne može ispuniti ono što želi i da preko novih izbora valja doći do vlade s uvjerljivom većinom. Njih 19,4 smatra kako je Šarec trebao sastaviti drugačiju koaliciju koja bi bolje funkcionirala, pokazuje anketa.
Prema sondaži koju objavljuje ljubljansko "Delo", a odnosi se na raspoloženje biračkog tijela u siječnju, Lista Marjana Šareca (LMŠ) bi u slučaju prijevremenih izbora profitirala jer bi umjesto sadašnjih 13 zastupničkih mjesta u 90-članskom parlamentu dobila 23 mandata, dok bi Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše, koja ih sada im 26, pala na 22, no valja reći da se radi o ispitivanju javnog mnijenja prije neočekivane Šarecove objave o odlasku i novim izborima.
Postoji više scenarija
Prema istom ispitivanju, novu bi vladu nakon izbora bilo lakše sastaviti jer u parlamentu ne bi bio deset stranaka kao sada.
Nešto veći broj mandata u odnosu na sadašnju situaciju bi, po anketi, dobile još Ljevica (L) i demokršćanska Nova Slovenija (NSI), Socijalni demokrati (SD) bi ostali na deset mandata, dok bi sve ostale stranke bile oko izbornog 5-postotnog praga ili ispod njega, s neizvjesnim šansama za politički opstanak.
Kako prenose slovenski mediji, većina slovenskih analitičara smatra da Šarec računa kako će izlaskom na izbore ojačati njegova pozicija i da će nakon izbora moći formirati stabilniju vladu, iako je slovensko biračko tijelo volatilno pa su takve prognoze preuranjene.
Novi su izbori sasvim realna opcija u sadašnjem trenutku, ali postoji više scenarija, pa i mogućnost da dođe do formiranja nove parlamentarne većine, pri čemu će glavnu ulogu voditi čelnik opozicije i bivši premijer Janez Janša, navodi u utorak u komentaru mariborski list "Večer".
Nije isključena opcija formiranja nove većine bez izbora
S druge strane, da bi se došlo do moguće mješovite prijelazne vlade, ali bez Šareca koji je tu mogućnost energično zanijekao, bit će potrebno da tu opciju podrži i ambiciozni Zdravko Počivalšek, Šarecov ministar gospodarstva, koji je lani preuzeo vođenje Stranke modernog centra (SMC), jer je bez njegovih deset zastupničkih ruku izbor mogućeg prijelaznog mandatara nemoguć, navode slovenski analitičari.
Počivalšek je u ponedjeljak raspuštanje vlade nazvao nepotrebnim potezom i nije isključio opciju formiranja nove većine u sadašnjem parlamentarnom sastavu kako bi se novi izbori, te politički i drugi troškovi koji su s time povezani, izbjegli.
Na te je kombinacije u utorak reagirao u izjavi za novinare i Šarec, upozorivši da bi za SMC bilo najbolje da se poveže s njegovom strankom na predstojećim izborima, a ne da ulazi u provizornu koaliciju s desnicom i Janšom.
Šarecova ponuda o predizbornoj suradnji
"Politički centar može prosperirati samo povezivanjem, a Počivalšekova stranka ima dosta dobrih kadrova", kazao je Šarec u utorak novinarima ponavljajući Počivalšekovoj i Cerarovoj stranci ponudu o predizbornoj suradnji kako bi se izbjegla "parlamentarna kuhinja" i nenačelne političke koalicije.
Svaka slovenska vlada koju bi se u sadašnjoj situaciji i bez izborne provjere sastavilo bila bi "desna", bez obzira na ime mandatara, jer se ne bi mogla formirati bez glasova zastupnika Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše, koja ima najviše ruku u parlamentu sadašnjeg saziva, kazao je Šarec, a prenose slovenski mediji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati