Zdravstvo u Hrvatskoj unaprijedilo liječenje srčanih aritmija
HRVATSKI zdravstveni sustav u pandemijskoj 2021. uspio je unaprijediti liječenje srčanih aritmija te je za 20 posto povećan broj zahvata kod fibrilacije atrija, najčešće aritmije koju karakterizira nepravilan rad srca i veliki rizik za moždani udar, priopćeno je iz HKD-a.
Naime, prošle je godine za 20 posto povećan broj liječenih kateterskom ablacijom, uspješnom metodom liječenja srčane aritmije. Broj postupaka konstantno raste te ih se u deset hrvatskih zdravstvenih ustanova godišnje napravi više od 2300, a na ablaciju se čeka do tri mjeseca, objavila je u subotu Radna skupina za aritmije i elektrostimulaciju Hrvatskog kardiološkog društva (HKD).
"Mogućnost komplikacija je minimalna"
Navedeni podaci dokazuju da je hrvatski zdravstveni sustav uspio uz epidemiju unaprijediti skrb o oboljelima od fibrilacije atrija te je osigurano liječenje kateterskom ablacijom većem broju bolesnika, poručuju iz HKD-a.
Kateterska ablacija prvi je terapeutski izbor i suvremeni standard u liječenju srčanih aritmija. Oko 94 posto bolesnika nakon godinu dana od zahvata nema ponovne aritmije, a stopa komplikacija je samo jedan posto.
"Iskustvo liječnika u Hrvatskoj je već toliko visoko da je mogućnost komplikacija minimalna", ističe Borka Pezo Nikolić, predsjednica udruge Ritam srca, te naglašava važnost edukacije pacijenata uz poziv oboljelima da se s tim ciljem uključe i u samu udrugu.
Liječenje pokriva HZZO
Predsjednik Radne skupine za aritmije i elektrostimulaciju HKD Šime Manola poziva građane da se, u slučaju ubrzanog i nepravilnog rada srca, jave obiteljskom liječniku koji će ih usmjeriti na daljnje pretrage i zahvate.
Ovo liječenje u potpunosti pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.