Znanstvenici: Oboljeli od korone mogu imati dugoročnih problema s erekcijom
ZNANSTVENICI iz Italije i SAD-a upozorili su na još jednu potencijalnu dugoročnu posljedicu zaraze covidom-19 - erektilnu disfunkciju.
Tijekom nedavnog intervjua za američku televiziju NBC specijalistica za zarazne bolesti Dena Grayson rekla je kako ima sve više dokaza koji upućuju da bi koronavirus mogao dugoročno izazvati poteškoće s erekcijom, piše DW.
"Znamo da uzrokuje probleme u krvožilnom sustavu. Dakle, to je nešto što stvarno zabrinjava - ne samo da je ovaj virus smrtonosan već može prouzročiti i dugoročne probleme s krvožilnim sustavom, probleme koji kod nekoga mogu potrajati do kraja života", kazala je Grayson.
Erektilna disfunkcija – i rizični faktor i moguća posljedica
Talijansko istraživanje Addressing male sexual and reproductive health in the wake of COVID-19 outbreak koje je objavljeno u srpnju, pokazalo je kako je erektilna disfunkcija istovremeno faktor rizika za upalu pluća nakon zaraze covidom-19, ali i "moguća posljedica".
"Erektilna disfunkcija savršen je biomarker općeg fizičkog i psihološkog zdravlja", rekao je voditelj studije, endokrinolog i seksolog Emmanuele Jannini sa Sveučilišta u Rimu Tor Vergata. S obzirom na to da covid-19 utječe i na mentalno i na fizičko stanje zaraženog, rekao je, nije pretjerano iznenađujuće da je erektilna disfunkcija jedna od posljedica ove bolesti.
Istraživanje je također pokazalo da su ljudi zaraženi koronavirusom koji su ranije patili od erektilne disfunkcije skloniji razvoju upale pluća. Razlog tome je što upala pluća uključuje ista popratna oboljenja koja su često povezana i s erektilnom disfunkcijom kao što su: respiratorni problemi, upale, hormonalni problemi, stres, anksioznost, depresija i endotelna disfunkcija.
Ograničen protok krvi u penisu
Poremećaji erekcije nastaju kada je ograničen protok krvi u penisu. Uzroci ovog poremećaja mogu biti složeni i različiti, kako fiziološki tako i psihološki.
Različiti faktori koji utječu na kardiovaskularni, živčani i endokrini sustav mogu uzrokovati ili pridonijeti problemima s erekcijom, a jedan od čimbenika rizika koji se ističe kod oboljelih od koronavirusa je oštećenje krvožilnog i dišnog sustava.
Naime, utvrđeno je da koronavirus napada unutarnje stijenke krvnih žila, takozvani endotel, odnosno organ koji oblaže čitav krvožilni sustav. To uključuje i stijenke u penisu.
Iako veći krvni ugrušci mogu uzrokovati srčani i moždani udar, stručnjaci smatraju da oštećenja na srcu koja nastaju nakon zaraze covidom-19 uglavnom dolaze zbog vrlo malih ugrušaka koji blokiraju sitne krvne žile u srčanom mišiću. U penisu također postoje osobito male krvne žile koje se brzo mogu začepiti kad se ograniči protok arterijske krvi.
Iako problemi s krvožilnim sustavom mogu objasniti neke pojave erektilne disfunkcije među pacijentima s koronavirusom, stručnjaci naglašavaju kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo zbog čega točno dolazi do problema s erekcijom kod pacijenata zaraženih covidom-19.