Znanstvenici otkrili u koje doba dana vježbanje ima najveći učinak na zdravlje

Foto: Pexels

POZNATO je kako redovita tjelovježba pomaže kod očuvanja zdravlja našeg srca, ali može li jutarnja tjelovježba donijeti više koristi od večernjeg odlaska u teretanu? Novo istraživanje pokazuje da je kod žena u 40-ima odgovor potvrdan, donosi US News.

''Prije svega, željela bih naglasiti da je tjelesna aktivnost ili bavljenje nekom vrstom tjelovježbe korisno u bilo koje doba dana. Većina javnozdravstvenih smjernica u potpunosti zanemaruje vrijeme kad vježbamo, fokusirajući se uglavnom na vrste tjelovježbe te njezin intenzitet", istaknula je autorica studije Gali Albalak, doktorandica na odjelu interne medicine Medicinskog centra Sveučilišta Leiden u Nizozemskoj.

Smanjenje rizika od srčanog i moždanog udara

Međutim, njezino istraživanje obuhvatilo je praćenje aktivnosti ispitanika na osnovi informacija kada su tijekom dana vježbali - ujutro, popodne ili navečer. Svi sudionici imali su uređaje za praćenje aktivnosti, a ujedno se pratilo i njihovo zdravstveno stanje. U razdoblju od šest godina, koliko je dugo istraživanje trajalo, otprilike 2900 ispitanika razvilo je srčanu bolest, dok je oko 800 imalo moždani udar.

Uspoređujući srčane "incidente" s vremenom vježbanja, istraživači su utvrdili da su žene koje su prvenstveno vježbale ujutro, točnije u razdoblju između osam i 11 sati ujutro imale manji rizik od srčanog i moždanog udara, piše US News.

Kod muškaraca nisu zabilježeni uspješni rezultati

U usporedbi sa ženama koje su bile najaktivnije kasnije u danu, pokazalo se da one koje su bile najaktivnije ujutro imaju 22 do 24 posto manji rizik od srčanih bolesti, dok je rizik od moždanog udara bio manji za čak 35 posto. Ono što je posebno zanimljivo jest činjenica kako povećana korist od jutarnje tjelovježbe nije uočena među muškarcima.

''Nismo pronašli nijednu jasnu teoriju koja bi mogla objasniti ove dobivene rezultate te informaciju zašto jutarnja tjelovježba djeluje kod žena, ali ne i kod muškaraca'', istaknula je Albalak, dodajući pritom da će biti potrebna dodatna istraživanja kako bi došlo do odgovora na ovo pitanje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.