17 najutjecajnijih hrvatskih chefova za 2024.

Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

Ovo, naravno, nije lista najboljih hrvatskih chefova. Jer da ovo jest lista najboljih hrvatskih chefova, na njoj bi se sigurno našli Ana Grgić Tomić, Marijo Curić, Bruno Vokal, Matija Bregeš i još neki kuhari čiji rad iznimno poštujemo. A i poredak na listi koju objavljujemo bio bi drukčiji. Ovo je lista chefova koji u 2024. godini na razne načine ostavljaju osobito snažan utjecaj na hrvatsku restoransku scenu. Budući da se, nažalost, do kraja godine ne planira nijedno značajno restoransko otvorenje, bojimo se da je ova definitivna.

1. Emanuele Scarello, Agli Amici, Rovinj

Agli Amici je prvi hrvatski restoran s dvije Michelinove zvjezdice, što je Scarella prirodno lansiralo na prvo mjesto najutjecajnijih chefova u Hrvatskoj. 

2. Jeffrey Vella, Cap Aureo, Rovinj

Jeffrey Vella nastavlja promovirati mikrolokalnu, mikrosezonsku i maksimalno avangardnu kuhinju u ambijentu luksuznog fine dininga.

3. Tvrtko Šakota, Nav, Zagreb

Tvrtko Šakota gastronomski radi slično Jeffreyu Velli, ali u sasvim drukčijem, inovativnom ugostiteljskom obrascu koji podrazumijeva bitno manje troškove i izostanak niza tipičnih fine dining rituala. Osim toga, Šakota je uspio stvoriti malu ugostiteljsku grupu koja posluje održivo, uz visoku kvalitetu hrane. 

4. Rudolf Štefan, Pelegrini, Šibenik

Chef Štefan pomladio je Pelegrini, doveo ga na razinu njegovih najviših dostignuća iz pretpandemijskih vremena, i učinio svoj restoran ponovo uvjerljivo najboljim u Dalmaciji.

5. Bobo Cerea, Miramare by Fratelli Cerea, Poreč

Bobo Cerea, suvlasnik legendarnog Da Vittoria koji više od deset godina ima tri zvjezdice, doveo je u Istru hedonističku, klasičnu sjevernotalijansku hranu, najbolje paste i najbolje rižote koje smo probali u Hrvatskoj. No, Cerea je još važniji zato Poreč s njim po prvi put dobiva imidž gastronomske destinacije.

6. Bernard Korak, Korak, Plešivica

Lanjskom Michelinovom zvjezdicom i zelenom Michelinovom zvjezdicom Korak je pokazao da je u Hrvatskoj moguć gotovo potpuno zatvoreni, samoodrživi gastronomski model. Osim nekoliko detalja, Korak doslovno sve svoje sastojke nabavlja u krugu od desetak kilometara od restorana, a mnogi rastu u njegovu vrtu.

7. Marina Gaši, Marina, Novigrad

Chefica Gaši, slično kao i chef Šakota, uspješno primjenjuje minimalistički ugostiteljski obrazac. Marina Gaši uspjela je razviti jedan najboljih kreativnih ribljih restorana u povijesti hrvatske gastronomije s točno troje zaposlenih. A hrana je iz godine u godinu sve bolja i originalnija.

8. Filip Horvat, Theatrium, Zagreb

Filip Horvat u konvencionalnom kontekstu visoke bistronomije priprema neka od najukusnijih, najkompleksnijih i najnekonvencionalnijih jela u Hrvatskoj. Horvatova nova vinska karta prilično je senzacionalna i drastično različita od svih vinskih karti u Zagrebu. 

9. Hrvoje Kroflin, ManO2

Da je ManO2 ove godine dobio Michelinovu zvjezdicu, što se zapravo moralo dogoditi, chef Kroflin bio bi na drugom mjestu ove liste. Kroflin kuha briljantno. Njegovi degustacijski meniji spadaju među najuzbudljivije ne samo u Hrvatskoj nego i u regiji.

10. Hrvoje Zirojević, Dvor, Split

Hrvoje Zirojević peče tone i tone oborite ribe, radi vrlo lokalni ceviche i otvara tisuće kamenica. Ali njegove interpretacije građanske dalmatinske kuhinje, bilo da je riječ o “skradinskom” rižotu, “pašticadi” od zeca ili cannellonima punjenima punjenim paprikama, osobito su dragocjen Zirojevićev doprinos dalmatinskoj i hrvatskoj gastronomiji. 

11. Deni Srdoč, Nebo, Hidden Wine Bistro, Rijeka

Deni Srdoč jedan je od vrlo rijetkih hrvatskih chefova koji je baš svake godine dok je radio u restoranima uspijevao značajno dizati razinu kuhinja. Deni Srdoč jedini je hrvatski chef koji je dobio Michelinove zvjezdice u dva restorana, Dragi di Lovrana i Nebu by Deni Srdoč. Srdoč je u Rijeci otvorio Hidden Wine Bistro, jedan od najboljih i najinovativnijih bistroa u povijesti hrvatske restoranske scene. Sa chefom Željkom Vukičevićem na čelu, Hidden svake sezone izbacuje jela i okuse čiji utjecaj kasnije viđamo u drugim bistroima u Hrvatskoj. Nadamo se da će se Deni Srdoč uskoro vratiti u restoranske kuhinje.

12. Marko Turković, Bekal, Zagreb

Brutalno talentirani Marko Turković u Bekal donosi za Hrvatsku prilično novi, eksplozivni, ogoljeni ali kompleksni pristup kuhanju, s nekima od najuzbudljivijih okusa i tekstura koje se mogu probati na teritoriju ove države.

13. Kristijan Godinić, Vinodol, Zagreb

Kristijan Godinić pretvorio je dio Vinodolove tjedne karte u mali leksikon originalnih, veoma ukusnih mikrosezonskih jela. Godinićev rukopis pomladio je Vinodol za desetak godina.

14. Vid Nikolić, Kiyomi, Zagreb

Vid Nikolić u Kiyomiju je kreirao uzbudljivi azijski fusion meni, s nizom jela koja se dosad nisu pripremala u Hrvatskoj ili su se pripremala u vrlo blijedim izdanjima.

15. Saša Pribičević, Tekka, Rovinj

Saša Pribičević u Tekki se bavi i japansko-hrvatskim fusionom. No još je važnije što Tekka priprema najraskošnije nigirije i gunkane koje smo probali u Hrvatskoj. Pribičević je digao japanske restorane u Hrvatskoj na višu razinu.

16. Vjeko Bašić, Konoba Boba, Murter

Vjeko Bašić u Konobi Boba razvio je jednu od uspješnijih i smislenijih fusion kuhinja u Hrvatskoj, primjenjujući japanske tehnike i filozofiju na vrhunsku lokalnu ribu. Ove sezone Konoba Boba otvorila je i sushi bar također fokusiran na lokalne namirnice, dok se u Bašićevim se jelima danas vidi više utjecaja klasične francuske kuhinje i regionalnih europskih kuhinja. Bašić godinama pokazuje kako se lokalna tradicija može promišljeno i uspješno prevoditi na globalni gastronomski jezik. Vjeko Bašič je predsjednik hrvatskog ogranka Jeunes Restaurateurs d’Europe (JRE).

17. Tibor Valinčić, Dubravkin put, Zagreb

Tibor Valinčić najmlađi je hrvatski chef s Michelinovom zvjezdicom. Valinčić je talentiran, pristojan i obrazovan chef koji stalno želi učiti, i određeno je opravdanje da Dubravkin put dobije Michelinovu zvjezdicu, koju kao restoran u cjelini ne zaslužuje.

Tekst je, uz dozvolu, u cijelosti prenesen s portala Kult Plave Kamenice.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.