VEĆ smo jednom pisali o jelu koje, otkad smo ga probali na jednom slovenskom skijalištu, kuhamo kod kuće. No, ponovit ćemo se jer smo zaključili da je ovaj specijalitet svakako zaslužio još jedno spominjanje - posebno sada, kada je sezona okrepljujućih jela na žlicu.
<< Ovo je jelo na žlicu simbol slovenskih skijališta i gostionica, danas ga spremamo
Pohorski lonček, jelo seljaka i drvosječa
Radi se o pohorskom loncu - jelu seljaka i drvosječa iz slovenske regije Pohorje, planinskog područja u sjeveroistočnoj Sloveniji. Kako je regija poznata po gorju i gustim šumama, stanovnici su nekoć bili planinski radnici i seljaci kojima su ovakvi obroci bili dio svakodnevne prehrane.
Za njih ovo je jelo bilo jednostavno - koristili su ono što su imali u svojim vrtovima i okolnim šumama, a nekoć se lonac pripremao u velikim glinenim loncima na vatri ili u krušnoj peći.
Jelo se u originalu pripremalo od kombinacije svinjetine, govedine i divljači, uz gljive poput vrganja i lisičarki. Uz to, dodavali su se grah, krumpir, kiseli kupus te ječmena kaša koja jelu daje dodatnu gustoću i težinu. Kada ga kuhamo kod kuće, često se poigramo sastojcima, pa najčešće koristimo kombinaciju puretine i svinjetine, uz slaninu.
Od mesa slobodno koristite ono koje imate kod kuće i koje se, prema vašem ukusu, uklapa u varivo. Vino daje jelu posebnu aromu, pa na njemu nemojte štedjeti.
Potrebni sastojci
- gljive - šampinjoni i vrganji
- ječmena kaša
- bijelo vino
- krumpir
- mrkva (po želji)
- češnjak
- teletina, svinjetina
- luk
- slanina
- ulje
- sol, papar, mažuran, lovorov list
Kako se priprema
Prvo pripremite ječmenu kašu - skuhajte je i ocijedite. Zatim popržite pancetu, luk i gljive. Meso narežite na kockice pa dodajte i njega i nastavite pirjati. Dodajte češnjak, lovorov list i skuhani ječam pa sve prelijte vrućom vodom. Pred kraj kuhanja mesa dodajte na kockice izrezan krumpir. Pred kraj dodajte vino, kratko prokuhajte te pospite mažuranom i paprom.
Detaljan recept nalazi se ovdje.