Na tržnicama se i dalje može pronaći mladi luk. Iskoristite ga do zadnjeg komadića

Foto: Marin Tironi/Index

MLADI luk je povrće dobiveno od raznih vrsta iz obitelji Allium, koja uključuje češnjak, luk, poriluk, ljutiku i vlasac. Iako se lukovice mnogih vrsta iz obitelji Allium koriste kao hrana, glavna karakteristika mladog luka je da mu nedostaje potpuno razvijena lukovica.

S obzirom na to da se mladi luk zapravo sastoji od dva dijela, bijelog donjeg dijela i zelenih izdanaka na vrhu, jedinstveno je povrće koje nudi dva različita okusa. Okus bijelog dijela najviše podsjeća na okus luka, posebno bijelog luka, iako je manje opor i slađi. Zeleni dio je okusom izrazito nalik luku, ali s dodatnim svježim, travnatim okusom.

@poppycooks Did you know you can use ALL of the spring onion?! 🌱🧅 #learnontiktok #knifeskills #springonion #kitchentips @tiktok_uk ♬ original sound - Poppy O’Toole

Korištenje

Mladi luk je popularan sastojak azijske i latinoameričke kuhinje i često se koristi kao ukras u raznim receptima. Može se kuhati, cijeli ili nasjeckan, ali se vjerojatno najviše koristi sirov u salatama. Redovit je sastojak jela iz woka, a uglavnom se dodaje na samom kraju, kako bi zadržao hrskavost.

>> Recept za kozice u kokosovom mlijeku

Narezan na kolutiće se koristi u juhama, jelima s rezancima, sendvičima, curryjima i umacima. Preliven sokom limete, obično se poslužuje kao tradicionalni dodatak jelima s roštilja u latinoameričkoj kuhinji.

>> Recept za kremasti umak od avokada i mladog luka

U Kini se često koristi zajedno s đumbirom i češnjakom prilikom pripreme raznih vrsta povrća i mesa. Bijeli dio se obično prži s ostalim sastojcima, dok se zeleni dio usitnjava i koristi za ukrašavanje gotovog jela. U Irskoj se često nasjeckan dodaje pireu od krumpira i redovit je sastojak krumpir salate.

>> Recept za tajlandsku juhu

Kupovina

Mladi luk je dostupan na tržnicama tijekom cijele godine, ali mu je sezona tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci. Prilikom kupnje potražite luk čija je bijela baza čvrsta, a zeleni krajevi jarke boje i čvrsti. Izbjegavajte svežnjeve koji sadrže uvelo i požutjelo lišće.

Skladištenje

Želite li mladi luk relativno kratko zadržati svježim, jednostavno skinite gumicu sa svežnja, isperite, ocijedite višak vode i osušite krpom ili papirnatim ručnicima. Zatim ga zamotajte u vlažne papirnate ručnike i pohranite u ladici hladnjaka par dana.

Ako ga želite duže zadržati svježim, trebat će vam čista staklenka. Napunite staklenku vodom otprilike do pola, isperite mladi luk i stavite ga u staklenku s bijelim krajevima na dnu. Na kraju pokrijte vrhove plastičnom vrećicom i gumicom pričvrstite vrećicu oko otvora staklenke. Na ovaj se način mladi luk može čuvati do par tjedana.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.