KADA STIGNU blagdani, Talijani se dijele na dva tima - tim panettone i tim pandoro. Iako je panettone mnogo popularniji i izvan Italije (pa tako i kod nas), mnogi Talijani se kunu u to da je pandoro bolji (a pogotovo kada se jede s kremom od mascarponea). A evo i koja je razlika između ova dva slatka kruha.
Priprema panettonea nešto je kompliciranija
Panettone je talijanska slastica koja se najčešće radi za blagdane, a u koju najčešće idu kandirano citrusno voće, grožđice i orašasti plodovi, a može se napraviti i s čokoladom. Verzija je to slatkog kruha koji korijene vuče s područja Milana i datira još iz 15. stoljeća, a popularan je i u ostatku Europe, pa i kod nas.
Sama priprema panettonea, ipak, i nije toliko jednostavna, pa ga Talijani danas radije kupuju nego što ga sami pripremaju kod kuće. Sam proces dizanja tijesta traje nekoliko dana, zbog čega je kolač toliko pahuljast, a zatim se peče u visokom kalupu cilindričnog oblika, što mu daje taj jedinstveni kupolasti izgled. Na samome kraju, proces hlađenja kolača uključuje naopako vješanje štruce kako bi se spriječilo urušavanje kupole.
Cijeli recept za panettone pronađite ovdje.
Talijani preferiraju pandoro
Pandoro pak korijene vuče s područja Verone, gdje se pojavio nešto kasnije, tek u 18. stoljeću, a za razliku od panettonea, radi se bez voćnih (i ostalih dodataka). Odlikuju ga okus vanilije te šećer u prahu kojim se prekrije prije konzumacije. Panettone i pandoro još se razlikuju i po obliku - panettone ima zaobljeni vrh, dok je pandoro zvjezdastog oblika.
Osim toga, pandoro odlikuje jednostavnije tijesto koje često sadrži maslac, vaniliju i šećer, bez voća, pa dok panettone ima voćni, citrusni okus, u pandoru ćete više osjetiti vaniliju i maslac. Uz pandoro ćete dobiti i šećer u prahu kojeg je potrebno staviti u vrećicu s kolačem, dobro je zatvoriti i potom protresti kako bi šećer prekrio kolač.
Recept za pandoro pronađite ovdje.