Talijanska stručnjakinja Istrijanima: Ne uspoređujte se s maslinovim uljima iz dućana

Foto: IstraVirgin/Gordan Svilar

NA SVJETSKI dan maslina, koji je proglasio UNESCO s ciljem zaštite ovoga stabla i promocije mira, mudrosti i harmonije koje maslina simbolizira, završio je, prema ocjenama posjetitelja, ali i međunarodnih stručnjaka, najsadržajniji i najbolji Istravirgin dosad.

Bogat program ovogodišnjih 17. dana mladog maslinovog ulja započeo je u petak te je, tijekom tri festivalska dana, u staru školu u Vodnjanu privukao nekoliko tisuća posjetitelja, brojne uljare, proizvođače, domaće i inozemne stručnjake, poznavatelje i zaljubljenike u maslinovo ulje, koji su s velikim zanimanjem pratili kulinarske masterclassove, stručna predavanja i gastro prezentacije najpoznatijih domaćih chefova te kušali mlada maslinova ulja čak 35 izlagača.

Inozemni i domaći stručnjaci složili su se da su istarska ulja među najboljima i najprestižnijima na svijetu, kao i da je Istra, zbog specifične lokacije i premium kvalitete, na tržištu maslinovog ulja opravdala status jedne od najboljih maslinarskih regija na svijetu te da je ovakav tip festivala korak naprijed za sve.

Mnogi cijene Istru i njezino ulje

"Istra je mala regija vrhunskih ulja i baš zbog toga ima priliku biti značajna u svijetu izvanrednih proizvoda. Vi se ne trebate uspoređivati s uljima iz supermarketa, već cijenom i kvalitetom konkurirati samo najboljima", izjavila je Maria Paola Gabusi, talijanska stručnjakinja za maslinova ulja i osnivačica Leone d'Oro, prestižnog natjecanja maslinovih ulja, koje je poznato po tome da se održava cijele godine, a samo oni najbolji dobiju oznaku Selezione Leone.

S njom se složio i poznati talijanski chef Matia Barciulli, koji je ustvrdio da je Istra u fantastičnoj poziciji jer nije opterećena poviješću, kao na primjer Toskana.

Ovaj utemeljitelj nezavisne međunarodne nagrade Il Magnifico, koja se dodjeljuje najboljim svjetskim uljima, ujedno je dodijelio specijalnu nagradu za ambasadora maslinovih ulja direktoru programa ovogodišnjeg Istravirgina Hrvoju Petriću, koji je zaključio kako je ovogodišnji festival, uz prisustvo i potvrdu eminentnih svjetskih stručnjaka i novinara, potvrdio da je Istra na dobrom razvojnom putu, ali da prostora za usavršavanje i edukaciju te još bolje pozicioniranje njenih ekstra djevičanskih ulja svakako ima.

Dokaz za to su i pohvale Wolfganga Schederberga, predstavnika cijenjene austrijske Lust&Leben platforme i magazina, koji je na Istravirginu bio prvi put i oduševio se ponudom i masterclassovima.

Raspravljano o izazovima, budućnosti i načinima proizvodnje

Danijela Kramarić iz Plavog podruma, koja je održala predavanje na temu Kako ispravno prezentirati i prodavati maslinova ulja u restoranu, primijetila je da je domaća maslinarska scena nevjerojatno narasla u kratko vrijeme i da je sinergija koja se dogodila na ovogodišnjem Istravirginu veličanstvena.

"Tisuće ljudi su ovdje prošle i dobili su bubicu u uho da je ovo važna scena i važan festival, koji za nas sve znači jako puno", rekla je.

Brojni posjetitelji su tijekom tri dana Istravirgina uživali u delicijama i masterclassovima nekih od najpoznatijih chefova domaće gastro scene, među kojima su bili Mate Janković, Deni Srdoč, Melkior Bašić, Hrvoje Kroflin, Stiven Vunić i Svjetlana Celija, koji maslinovo ulje koriste na inovativan i kreativan način u svojoj kuhinji, jednako kao i Filip Pleteš, koji ga kombinira s ginom, ili Sanja Vladović i Stiv Kahlina, koji uparuju maslinovo ulje i čokoladu.

Posebnu pozornost privukla je i večera pod pokroviteljstvom Agrolagune iz Poreča. Među temama koje su obilježile program Istravirgina svakako je bila ona o budućnosti maslinovog ulja, načinima proizvodnje, sortama i izazovima suvremenog maslinarstva, o kojoj su govorili dr. sc. Karolina Brkić Bubalo i dr. sc. Marin Krapac s Instituta za poljoprivredu i turizam te mr. sc. Srećko Gross, koji je naglasak stavio na inovativne proizvode od masline, dok je na nutritivne kvalitete maslinovog ulja podsjetila nutricionistica Karmen Matković Melki.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.