Odnosi između očeva i kćeri često su oblikovani načinom komunikacije. To može biti i pozitivno, ali i negativno. Nažalost, određene fraze koje očevi koriste mogu imati dugoročne posljedice na emocionalnu povezanost s kćerima. Dakle, ovo su tri fraze koje očevi često koriste, a koje mogu narušiti njihove odnose s kćerima prema stručnjacima i istraživanjima.
1. "Pretjeruješ."
Kad očevi kažu kćerima da "pretjeruju", šalju poruku da izražavanje emocija nije prihvatljivo. Time ne samo da umanjuju važnost kćerinih osjećaja nego i potiču sram zbog osjetljivosti. Posljedica toga je često povlačenje i smanjenje emocionalne bliskosti, piše YourTango. Istraživanje objavljeno 2018. godine pokazalo je da je pozitivan odnos između očeva i kćeri povezan s višim samopouzdanjem, boljim mentalnim zdravljem i manjim rizikom od problema u ponašanju.
2. "Previše si samostalna."
Kada otac kaže: "Previše si samostalna za svoje dobro", šalje poruku da neovisnost nije poželjna osobina. To može ograničiti razvoj kćerine snage i samopouzdanja, ostavljajući je nesigurnom u vlastite sposobnosti.
Jedna studija otkrila je da su bliski odnosi s očevima povezani s višim razinama uspjeha, samopouzdanja i životnog zadovoljstva kod kćeri. Umjesto suzbijanja neovisnosti, očevi bi trebali poticati taj aspekt kćerina razvoja, kažu istraživači.
3. "Nemam vremena za to."
Fraza poput "Nemam vremena za ovo" može biti vrlo štetna. Kad očevi daju dojam da su potrebe njihovih kćeri manje važne, one se mogu osjećati zanemareno i nedovoljno. To često vodi prema udaljavanju u kasnijem životu. Prema istraživanju Pew Research Centra, majke češće od očeva pružaju emocionalnu podršku i sudjeluju u životima svoje djece.
Međutim, vrijeme i pažnja koje očevi posvete kćerima igraju ključnu ulogu u razvoju njihova osjećaja vlastite vrijednosti.
Dakle, očevi imaju značajan utjecaj na razvoj svojih kćeri, od njihova samopouzdanja do uspjeha u životu. Fraze poput navedenih mogu ozbiljno narušiti emocionalnu povezanost. Umjesto toga, očevi bi trebali njegovati otvorenu komunikaciju, pružati podršku i poticati neovisnost kako bi osigurali blizak i zdrav odnos sa svojim kćerima u budućnosti.