Banožić neće biti kažnjen za imovinsku. Izvukao se na tešku prometnu koju je skrivio

Foto: Čitatelj/Vinkulja.hr/PIXSELL

Iako nakon odlaska s dužnosti nije na vrijeme podnio imovinsku karticu, bivši ministar obrane Mario Banožić neće biti kažnjen. Zaključilo je to Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa koje je danas analiziralo njegov slučaj, doznaje N1.

Postupak protiv Banožića bio je pokrenut na temelju medijskih napisa jer ministar nije u roku predao imovinsku karticu. Taj rok iznosi 30 dana od prestanka dužnosti, a Banožić je razriješen 11. studenog 2023. nakon prometne nesreće koju je skrivio. Završio je tada na bolničkom liječenju jer je i sam, u nesreći u kojoj je smrtno stradao vozač s kojim se sudario, bio teško ozlijeđen.

Rok za predaju imovinske kartice istekao

Imovinsku karticu prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa trebao je predati do 11. prosinca 2023. godine. Banožić to, utvrdilo je Povjerenstvo, nije napravio. Javio im se tek 27. prosinca.

Nakon otvaranja predmeta Banožić je Povjerenstvu dostavio i svu medicinsku dokumentaciju iz koje je proizlazilo da je u nesreći zadobio ozljede glave, a kasnije je i pio lijekove zbog kojih nije mogao normalno funkcionirati, pa se nije mogao baviti ni imovinskom karticom.

Zanimljivo je da je Banožić 6. prosinca sjedio u kafiću s bratićem šefa policije koji istražuje njegovu nesreću, pa se postavlja pitanje kako onda nije bio u stanju predati imovinsku karticu.

Naknadno ju je ipak predao. Predsjednica Povjerenstva Aleksandra Jozić Ileković predložila je da se zbog svega toga Banožića ne kažnjava.

"Napravio propust zbog više sile"

“Tu se radilo o višoj sili. Banožić se našao u situaciji da doista nije mogao podnijeti karticu. Dakle, nije to napravio zato što je neodgovoran, već zato što nije bio u stanju”, zaključila je dodajući kako je svjesna da je Banožiću otegotno to što je ranije već kažnjavan. Zbog toga što si je sredio državni stan dobio je kaznu od 7000 kuna.

I na ovaj prijedlog odluke u Banožićevom slučaju, odnosno nekažnjavanje za sukob interesa, iznesen je protuprijedlog. Naime, Zakon o sprječavanju sukoba interesa ne poznaje višu silu. Banožića bi zato trebalo proglasiti krivim za kršenje zakona te mu izreći opomenu, navedeno je u protuprijedlogu.

Nakon glasovanja Banožić u ovom slučaju ipak nije kažnjen.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.