Bijela kuća: Rusija nije uspjela potkopati izbore u Moldaviji. Moramo biti oprezni

Foto: EPA

"Rusija nije uspjela" potkopati izbore u Moldaviji iako je "energično radila" u tom smjeru, rekao jeglasnogovornik Bijele kuće, pozivajući istovremeno da se zadrži oprez. "Demokracija je čvrsta u Moldaviji, kao i volja moldavskog naroda da napreduje prema europskoj integraciji", kazao je John Kirby, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost nakon tijesne pobjede "za" na referendumu o članstvu u Europskoj uniji.

Glas "za" pobijedio je na referendumu o članstvu bivše sovjetske republike u Europskoj uniji s 50,46 posto. Istovremeno su održani i predsjednički izbori čiji će drugi krug biti 3. studenog.

"Znamo da postoji drugi krug i očekujemo da će Rusi pokušati utjecati" i na ove izbore, rekao je Kirby.

U drugi krug predsjedničkih izbora u toj zemlji od 2,6 milijuna stanovnika idu aktualna predsjednica Maia Sandu koja je osvojila 42,45 posto glasova i bivši glavni tužitelj Aleksandr Stoianoglo koji je dobio 25,98 posto.

Referendum i predsjednički izbori smatraju se testom odluke duboko podijeljene zemlje da zadrži bliske veze s Rusijom ili da se upusti u potencijalno dugotrajan proces pridruživanja Europskoj uniji. "Nitko ne pleše pobjednički ples", rekao je Kirby, naznačujući da Sjedinjene Države "nastavljaju raditi" s Moldavijom na zaštiti integriteta drugog kruga izbora.

Sandu: Moldavci dobili prvu bitku u borbi za budućnost

Predsjednica Sandu izjavila je u ponedjeljak da su Moldavci dobili "prvu bitku u teškoj borbi" za svoju budućnost.

"Narod Moldavije je rekao: Naša budućnost u EU sada će biti usidrena u ustavu. Borili smo se pošteno u nepoštenoj borbi - i pobijedili smo", napisala je Sandu na X.

Rezultat znači da će u ustav biti dodana klauzula koja definira pristupanje EU kao strateški cilj. Moldavija je od 2022. kandidat za članstvo a u lipnju je započela dugi proces službenih pregovora o pristupanju.

Ranije je Sandu (52) rekla Moldavcima da postoje "jasni dokazi" da su kriminalne skupine potpomognute "stranim silama neprijateljskim prema našim nacionalnim interesima" namjeravale kupiti 300.000 glasova.

Uoči glasanja, vlasti su rekle da je bilo pokušaja miješanja uz podršku Moskve na čelu s odbjeglim tajkunom Ilanom Shorom, uključujući pokušaj podmićivanja 130.000 ljudi da glasaju "ne" i podrže određenog kandidata na izborima.

Kremlj, koji niječe uplitanje, osudio je izbore i referendum u Moldaviji kao "neslobodne", bacajući sumnju na, kako je rekao, "teško objašnjivo" povećanje glasova u korist Sandu i EU.

Po prvim privremenim rezultatima referenduma koji su bili objavljeni u noći na ponedjeljak odgovor "ne" bio je pobijedio. S prebrojavanjem glasova do kraja, to se promijenilo u "za".

Promatrači uglavnom zadovoljni

Predsjednički izbori i referendum o članstvu Moldavije u EU 20. listopada bili su "dobro vođeni" usprkos "ozbiljnim pokušajima potkopavanja njihovog integriteta", prema promatračima koje je u ponedjeljak citiralo Vijeće Europe.

"Dan glasanja bio je miran i dobro organiziran, a proces glasanja promatrači su ocijenili pozitivno, uz uočeno samo nekoliko proceduralnih problema", navodi se u priopćenju Vijeća Europe.

Rezultati izbora kao i referenduma stoga označavaju "prekretnicu" za zemlju, unatoč "intenzivnom uplitanju Kremlja u izborni proces", izjavila je Petra Bayr, voditeljica izaslanstva Parlamentarne skupštine VE.

U lipnju su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada upozorili na rusku "zavjeru" čiji je cilj utjecati na predsjedničke izbore i "potaknuti prosvjede" ako proruski kandidat ne pobijedi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.