VIDEO Evo što se dogodi kad se šest ukrajinskih SU-27 parkira preblizu fronte

Foto: X

Ruski nadzorni dron jučer se uputio u ukrajinsku zračnu bazu Mirgorod, 160 kilometara od granice dviju zemalja na sjeveru Ukrajine. Dron je uskoro zamijetio najmenje šest ukrajinskih supersoničnih borbenih zrakoplova Suhoj SU-27 parkiranih na otvorenom usred bijela dana. Prema njima je poletio ruski projektil Iskander, uništivši dva vrijedna aviona i oštetivši druga četiri.

Ovo je možda bio jedan od najgorih dana za ukrajinske zračne snage od početka invazije. "Došlo je do gubitaka," priznao je dužnosnik zračnih snaga Jurij Ignat, prenosi Forbes.

Ukrajinski blogeri nisu gubili vrijeme, već su za situaciju okrivili časnike zračnih snaga koji su naredili posadama da svoje avione parkiraju na otvorenom u bazi toliko blizu fronte. "Milijun godina rata, ovce nisu ništa naučile", žalio se jedan bloger.

Preveliki gubici

Napad na Mirgorod samo je posljednji u seriji ruskih napada na ranjive ukrajinske zračne baze. Posljednjih su mjeseci ruski dronovi Lancet udarili najmanje četiri ukrajinska zrakoplova u zračnoj bazi Dolgintsevo, sedamdesetak kilometara od fronte u južnoj Ukrajini.

Prva dva napada dogodila su se prošle jeseni, a iznenadili su ukrajinske zračne snage. U njima su uništena dva borbena zrakoplova Mikojan MiG-29. Treći napad, iz studenog, navodno je pogodio avion Suhoj SU-25, koji nije bio sposoban za let i služio je kao varka. Ipak, u četvrtom napadu pogođen je SU-25 koji jest bio sposoban za let.

To znači da je u samo devet mjeseci Rusija uništila najmanje pet ukrajinskih ratnih zrakoplova. To su gubici koje si Ukrajinci ne mogu priuštiti. Ukrajinske zračne snage u rat su ušle s oko 125 zrakoplova SU-27, SU-25, MiG-29 i ostalih. U 28 mjeseci žestokih borbi izgubili su njih oko 90, potvrdili su analitičari u Oryxu.

 

Kako bi nadomjestili gubitke, Ukrajinci su od svojih saveznika ili skladišta nabavili veliki broj zamjenskih Suhoja i MiG-ova. Ovi zrakoplovi održavaju zračne snage na životu dok im iz Europe ne stigne 85 aviona F-16 i nešto više od desetak Mirage 2000.

Problem je da će i ti europski zrakoplovi biti jednako ranjivi na ruske napade ako ih se parkira na otvorenom po danu. To su očiti koraci koje ukrajinski zapovjednici moraju poduzeti kako bi zaštitili svoje avione: povući ih iz baza toliko blizu Rusiji.

Ipak, to vjerojatno nije dovoljno samo po sebi, dokle god Rusija ima balističke i krstareće rakete koje mogu napadati na dugim udaljenostima. Ukrajinci bi trebali svoje avione i posade držati u stalnom pokretu.

Potrebna je žurna akcija

Ukrajinske borbene brigade često inzistiraju na nepredvidivosti kako bi zakomplicirale ruske napade. Ovi piloti "gotovo nikada ne slijeću na istu pistu s koje su uzletjeli", kaže general James Hecker, zapovjednik američkih zračnih snaga u Europi i Africi.

Kako god Ukrajinci odlučili zaštititi svoje avione, to moraju učiniti brzo. "Sustavni nemar mogao bi nas sve ubiti," upozorio je ukrajinski novinar i pisac Ilija Ponomarenko.

Za one koji podržavaju neovisnu Ukrajinu pogotovo frustrira činjenica da su ruski zrakoplovi jednako ranjivi u vlastitim bazama blizu granice s Ukrajinom, no u nekim slučajevima američka politika brani Ukrajincima da napadaju te zrakoplove oružjem američke izrade.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.