VIDEO Žestoki sukobi na Cetinju, suzavci, šok-bombe, čuli se rafali. Oglasio se Vučić
MITROPOLIT crnogorsko-primorski Joanikije ustoličen je jutros u povijesnoj vjerskoj prijestolnici Crne Gore usprkos protivljenju nekoliko tisuća prosvjednika koji su dva dana držali blokirane ceste prema Cetinju.
Mitropolit Joanikije i patrijarh srpski Porfirije na Cetinje su došli helikopterom i u pratnji specijalne policijske jedinice, dok su istodobno policijske snage u samom središtu crnogorske prijestolnice i na cestama razbijali barikade i prosvjede koristeći se suzavcem i šok-bombama. Prosvjedi jasno pokazuju napetosti u Crnoj Gori između stanovnika koji zagovaraju tješnje veze s Beogradom i Crnogoraca koji se tome protive.
Nakon ustoličenja mitropolit Joanikije rekao je da će trebati dosta vremena da se prevladaju sadašnje podjele kojih je dobar dio umjetno izazvan. "Mi smo činili sve da ih ne bude, ali trebat će nam dosta vremena", rekao je Joanikije.
U obraćanju Porfiriju, patrijarhu Srpske Pravoslavne Crkve, Joanikije je istaknuo da je on svojim dolaskom pokazao veliku ljubav prema cijelom narodu Crne Gore.
Veliki incidenti, letjeli suzavci, šok-bombe...
Ustoličenju su prethodili incidenti u kojima je, prema službenim podacima, ozlijeđeno sedam policajaca, a desetak prosvjednika zatražilo je medicinsku pomoć.
Također, uhićeno je i 14 osoba, a među njima savjetnik za sigurnost predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, Veselin Veljović, koji je, kako pokazuje snimka objavljena na internetu, u jednom trenutku nasrnuo na policajce.
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić kazao je da je napad na policiju napad na državu.
"Sve što se događalo jučer i danas na Cetinju je pokušaj terorističkih akcija. Potpuno je jasno da su nalogodavci i organizatori najviše rukovodstvo DPS-a u suradnji s organiziranim kriminalnim grupama kojima će država stati na put", napisao je Krivokapić na Twitteru.
S druge strane, zastupnik Demokratske partije socijalista (DPS) i bivši premijer Duško Marković rekao je da je Krivokapićeva vlada uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore.
"Vlada je jutros, bezobzirno napadajući mirne građane i njihovo pravo da slobodno prosvjeduju, uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore. Rane, ožiljci, suze i povrijeđeno dostojanstvo ljudi bit će svakodnevna mora nalogodavcima ovog beščašća: predsjednika i potpredsjednika vlade koji snose svu odgovornost za ove nemile događaje i nesumnjivu uzurpaciju ingerencija kroz prekoračenje ovlasti", napisao je Marković na Twitteru.
Apel veleposlanstva SAD-a
Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Crnoj Gori pozvalo je na hitno smirivanje situacije.
Pozvalo je građane da svoj bijes ne iskaljuju na policiji koja, navodi američko veleposlanstvo, pokušava očuvati javni red.
U priopćenju američko veleposlanstvo poziva i policiju da se u sprečavanju nereda koristim samo sredstvima koja su neophodna za uspostavljanje mira.
"Svi koji podržavate multietničku, inkluzivnu i demokratsku Crnu Goru - pozivamo vas da smirite trenutne tenzije", navodi se u objavi na Facebooku.
Situacija se smirila
Akcija policije počela je u 6 sati ujutro, a mediji u Podgorici prenose da je policija koristila suzavce i šok-bombe kako bi rastjerala skupinu od nekoliko stotina prosvjednika koji su se u zoru počeli okupljati na središnjem trgu. Situacija u crnogorskoj prijestolnici je mirna, građani su u šetnji ulicama Cetinja, a policija raščišćava ostatke barikada i uspostavlja redovit promet.
Crna Gora odvojila se od Srbije 2006. godine no njezina crkva nije postala autokefalna i pod okriljem je SPC-a, što protivnici smatraju simbolom srbijanskog utjecaja na samostalnu Crnu Goru.
Trećina od 620 tisuća stanovnika Crne Gore izjašnjavaju se kao Srbi, a neki srpski nacionalisti čak i negiraju crnogorski identitet.
I dok je Joanikije ocijenio da se čin ustoličenja politizira i da nitko nema pravo tražiti od SPC-a da se obred ustoličenja održi na nekom drugom mjestu, Crnogorci smatraju uvredom i provokacijom da poglavar SPC-a bude ustoličen u manastiru gdje po tradiciji počivaju moći svetog Petra Cetinjskog, crnogorskog sveca iz dinastije Petrović-Njegoš.
>> RAZVOJ DOGAĐAJA MOGLI STE PRATITI IZ MINUTE U MINUTU NA INDEXU
Dok je novinarka N1 Aleksandra Tolj Ružić izvještavala s ulica, prvo je gađana kamenjem, a u drugom, odvojenom incidentu, prišla joj je grupa mladića, zahtijevajući da obriše snimke. Jedan joj je udario telefon, a novinarka kaže da su je kasnije polili vodom, gurali je, pljuvali i gađali.
Novoustoličeni mitropolit Joanikije i patrijarh srpski Porfirije nakon ustoličenja krenuli su prema Podgorici, gdje se očekuju u Sabornom hramu Hristova vaskrsenja, javlja RTCG. Očekuje se i dolazak premijer Zdravka Krivokapića.
Iz Uprave policije Vijestima je potvrđeno da je privedeno 14 osoba, da su dvije uhapšene te da je u današnjim neredima na Cetinju ozlijeđeno sedam policajaca.
Na Cetinju ništa ne radi osim nekoliko kafića na periferiji. Zatvorene su benzinske pumpe, pekare, apoteke...
"Vjerske slobode i sloboda izražavanja, uključujući mirno okupljanje, moraju se poštivati. Iako je bilo upiranja prstom u to tko je odgovoran, na kraju će pojedinci odgovarati za svoje postupke. Pozivamo građane da ne ispoljavaju bijes prema policiji, dok ona pokušava očuvati javni red, a policiju da koristi samo sredstva koja su nužna za uspostavu mira. Apeliramo na sve koji podržavaju multietničku, inkluzivnu i demokratsku Crnu Goru na smirivanje tenzija", navodi se u priopćenju američkog veleposlanstva u Podgorici.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je dobro što je vlada Crne Gore promijenila odluku i da je dopustila da se održi ustoličenje mitropolita Joanikija.
"Cetinje je mjesto gdje postoji izrazita mržnja prema svima koji pripadaju nekim drugim narodima osim crnogorskom, ali čak ne bih rekao da je to stvarna mržnja nego da je potaknuta od dijela političara", rekao je Vučić.
Osam osoba je privedeno, a jedna je uhapšena. Dva policajca su ozlijeđena.
Ustoličen je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije u Sabornom hramu Hristova Vaskrsenja.
Patrijarh srpski Porfirije je na ustoličenju Joanikija rekao da je Joanikije izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog.
"To je velika dužnost i čast doći na tron Svetog Petra Cetinjskog i mnogih svetaca do danas i poslije velikog oca blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija. Nismo došli ovdje da bilo što otmemo i ugrozimo ili ne daj Bože ukrademo, došli smo obaviti sveti čin vašeg ustoličenja", rekao je Porfirije.
On je dodao da je "mir ovdje potrebniji nego bilo što drugo".
"Vi ste ovdje da ne pitate tko je tko i kojemu narodu pripada, vi ste ovdje da otupljujete oštrice i spajate mostove", rekao je Porfirije.
Prosvjednici koji od jučer prosvjeduju na Cetinju zbog ustoličenja mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru napali su ekipu N1 televizije koja je izvještavala s ulica.
Novinarka se javljala uživo kako bi prikazala kaotično stanje na ulicama Cetinja. Policija neprestano baca suzavce kako bi rastjerala demonstrante.
Grupice građana su se razišle po ulicama, a potom su kamenjem gađali novinarku.
Incident je snimljen.
Crnogorski pisac Andrej Nikolaidis za Index je opisao situaciju.
"Tone suzavaca, gdje god vide dvije osobe bacaju. Grad je prekriven suzavcem. Lete gumeni meci. Nas su gađali suzavcem dok smo držali ruke u džepovima, bukvalno. Klasična brutalna okupacija. Popove su helikopterom doveli u manastir".
Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) Porfirije objavio je na Instagramu snimku dolaska helikoptera kojim su on i mitropolit Joanikije stigli u nedjelju na Cetinje izbjegavši prosvjednike koji se protive ustoličenju srpskog mitropolita u povijesnoj crnogorskoj vjerskoj prijestolnici.
"U slavu Boga živoga stigosmo na Cetinje da izvršimo ustoličenje novog mitropolita crnogorsko-primorskog gospodina Joanikija. Sve pozivamo na mir i molitvu Gospodu Hristu", napisao je na Instagramu patrijarh, kako prenosi Tanjug.
JAKE policijske snage osiguravaju područje Cetinjskog manastira, gdje je ustoličenje mitropolita Joanikija u tijeku. Nakon ustoličenja očekuje se da će se obratiti javnosti.
Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić napisao je na Twitteru da je "potpuno jasno da su nalogodavci i organizatori najviše rukovodstvo DPS-a u suradnji s organiziranim kriminalnim grupama kojima će država stati na put".
Iz Uprave policije potvrđeno je da na Cetinju ima više ozlijeđenih demonstranata i službenika policije.
Patrijarh Porfirije i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije su stigli na Cetinje helikopterom. Počelo je ustoličenje.
Savjetnik predsjednika Crne Gore Veselin Veljović uhićen je, javlja Vijesti. Veljović je ranije danas započeo napad na policiju tijekom prosvjeda.
Snimku tog napada je na Twitteru objavio potpredsjednik vlade Dritan Abazović.
Iz Cetinja je priopćeno da je "policija ispalila suzavac na građane i zastupnike koji su bili ispred zgrade cetinjske Općine."
Iz Cetinjskog manastira se čuju crkvena zvona. Nad Cetinjem je proletio helikopter. Prosvjednici su se, nakon što su ugledali helikoptere, uputili ka Cetinjskom manastiru.
Policija je suzavcima ponovo rastjerala prosvjednike na Gradskom trgu. Čuju se rafali, javlja Nova.rs.
Autobusi sa svećenicima koji su se uputili prema Cetinju vratili su se u Podgoricu, javljaju Vijesti.me.
Policija je privela jednog od sudionika prosvjeda. Policijske snage oko Cetinjskog manastira se pojačavaju.
Prosvjednici i dalje drže barikade na ulazu u Cetinje gdje još nema policije.
Prilazi Cetinju blokirani su od subote popodne, a prosvjednici ne žele da Joanikije bude ustoličen u Cetinju, povijesnoj i vjerskoj crnogorskoj prijestolnici.
Prosvjednici su probili policijsku blokadu na ulazu u Cetinje i zapriječili prilaze gradu gromadama kamenja i gumama, ali su se postavili i kao živi štit.
Procjena medija je da se na barikadama nalazi nekoliko tisuća prosvjednika, a dio njih nakratko se jučer sukobio s policijom prilikom probijanja policijskog kordona.
Patrijarh srpski Porfirije izjavio je u subotu navečer da Srpska Pravoslavna Crkva neće odustati od ustoličenja mitropolita crnogorskog Joanikija na Cetinju u nedjelju.
"Ujutro s Božjom pomoći i molitvom za mir svi arhijereji kreću u Cetinje da bi ustoličili vladiku Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog", rekao je patrijarh za Tanjug.
Poručio je da SPC nikad neće odustati od ustoličenja u Cetinjskom manastiru.
Prosvjednici su kazali da je cilj blokade ceste prema Podgorici sprječavanje da patrijarh srpski Porfirije i mitropolit Joanikije dođu u prijestolnicu. Blokiran je i pravac prema Budvi.
U subotu predvečer u Cetinje je stigao i crnogorski predsjednik Milo Đukanović. Prethodno je optužio Srbiju za ponižavanje Crne Gore i provođenje ekspanzionističke politike u regiji.
Tanjug, ali i drugi srpski mediji i portali prethodno su javili da se od ustoličenja odustalo zbog sigurnosnog rizika, ali je to brzo demantirano.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati