Sedam životnih navika koje liječnici žele da starije osobe svakodnevno rade
KAKO starimo, primjećujemo da tijelo ne funkcionira kao prije, što je u potpunosti očekivano. Međutim, to što starimo ne treba biti izlika da prestanemo brinuti o cjelokupnom fizičkom i mentalnom zdravlju. Jedan od najboljih načina kako možemo pomoći sami sebi jest određenim aktivnostima koje činimo, a koje bi trebale postati svakodnevna navika.
Skupina liječnika za HuffPost je otkrila koje bi aktivnosti, prema njima, starije osobe trebale svakodnevno prakticirati, a koje pozitivno utječu na njihovo zdravlje.
Krećite se što više možete
Kretanje je važno bez obzira na godine, ali još više kako starimo jer pomaže u održavanju pokretljivosti i smanjuje rizik od osteoporoze, prenosi HuffPost.
"To može biti jednostavno poput šetnje nakon najvećeg obroka u danu, u kombinaciji s osnovnim vježbama poput čučnjeva, iskoraka, potisaka i slično", pojašnjava dr. Carl Paige.
S njime se složio i dr. Eric Tam, koji ističe kako je jedan od najboljih načina za kretanje vježbanje s otporom. "Pacijentima često kažem da ne moraju postati bodybuilderi, ali ih potičem da dižu utege koje smatraju izazovnima. Cilj je kroz trening s otporom izgraditi mišiće koji se s godinama gube", dodaje on.
Ako vježbanje s otporom nije nešto što vas zanima, možete isprobati bicikliranje, plivanje, jogu ili pilates. Ključ je dosljedno ostati aktivan, što znači baviti se onime što vam pruža zadovoljstvo.
Svakodnevno izazivajte mozak
Vježbanje uma jednako je važno kao treniranje tijela, ako ne i važnije, kako starimo. Liječnici se slažu da sve aktivnosti koje potiču moždanu aktivnost treba što više raditi u starijoj dobi i poticati mozak na razmišljanje.
"Svakodnevno vježbanje uma ključ je oštrine, bilo kroz križaljke, čitanje knjiga ili novina ili pokušaj prisjećanja nečega. Prisjetite se starih albuma koje ste posjedovali. Možete li se sjetiti popisa pjesama? Tekstova? Koje su sve albume izdali? Sve što izaziva vaš mozak i memoriju dobro je", ističe dr. Steve Fallek.
Preporučljivo je isprobati nove hobije, poput učenja novog jezika ili sviranja novog instrumenta, ali i stjecanja novih prijatelja. Većina novih stvari koje uvodite u život u starijoj dobi ima pozitivan utjecaj na mozak, tvrde liječnici.
Budite društveni
Ljudi su društvena bića, a redovite i zdrave društvene interakcije ključne su za očuvanje mentalnog zdravlja, osobito kod starijih osoba, prenosi HuffPost.
"Kako starimo, često se i manje družimo, djelomično zbog fizičkih ograničenja. Stariji bi se svakodnevno trebali uključiti u barem jednu pozitivnu društvenu interakciju, bilo da je to posjet ljubaznog susjeda, razgovor s blagajnicom u trgovini ili telefonski ili videopoziv s unukom ili prijateljem", tvrdi dr. Faisal Tai.
Upravljanje razinom stresa
Stres je dio života, ali važno je naučiti ga kontrolirati kako ne bismo osjećali posljedice. Ako se stresom ne upravlja, izloženost kroničnom stresu može dovesti do negativnih zdravstvenih posljedica koje se pogoršavaju s godinama.
"Stres može utjecati na vaše srce kako starite, stoga je važno svakodnevno pronalaziti načine za njegovo ublažavanje. Odvojite vrijeme za odmor, resetiranje, pronađite ono što vam donosi mir i svakodnevno radite stvari koje volite, a koje vas ne opterećuju", savjetuje dr. Laura Purdy.
Vrlo važno: Redovito posjećujte liječnike
Ključno je slušati svoje tijelo i ne zanemarivati probleme koji vas muče. Što, u starijoj životnoj dobi, često podrazumijeva odlazak liječniku i redovite preglede.
"Prevencija je ključna, ali rano otkrivanje također je važno za svaku bolest, što znači pridržavati se preporučenih medicinskih pregleda. Pregledi vida, mamografija, pregledi prostate, kolonoskopije, cijepljenja primjerena dobi, redoviti kontrolni pregledi, pregledi kože i testiranja poput onih za kolesterol i kardiovaskularno zdravlje, svi su iznimno važni", tvrdi dr. Misra.
Kad god možete, provodite vrijeme na suncu
Provođenje vremena na zraku korisno je za sve, a što više vremena provodite vani, to bolje, tvrde liječnici. Kako prenosi HuffPost, optimalno je provesti od 5 do 30 minuta dnevno na suncu, većinu dana u tjednu, kako biste dobili vitamin D, prema članku iz časopisa American Journal of Lifestyle Medicine. Vitamin D poznat je po tome što potiče cjelokupno fizičko i mentalno zdravlje.
Starijim osobama možda je teže izaći, ali to je jednako važno kako starimo. "Sunčajte se kasno ujutro, ovisno o vašoj lokaciji. Izbjegavajte opekline, ali osigurajte dovoljno sunca kako biste dobili vitamin D jer on pomaže tijelu apsorbirati kalcij na najbolji način za kosti", savjetuje dr. Huong Nghiem-Eilbeck.
Jedite nutritivno bogate namirnice
Kako starite, trebali biste pokušati izbjegavati prekomjernu konzumaciju procesirane hrane. Iako je povremeno u redu, trebali biste se fokusirati na uvođenje hranjivijih namirnica na svoj tanjur.
"Te promjene mogu biti jednostavne, poput odabira zdravih obroka i grickalica koje mogu spriječiti srčane bolesti, uključujući svježe voće i povrće, hranu bogatu vlaknima i s malo nezdravih masti, te ograničavanje unosa soli i šećera. Možda je teško promijeniti prehranu preko noći, pa preporučujem mijenjanje jedne stvari u prehrani odjednom s ciljem da srednjoročno eliminirate štetne namirnice", zaključuje dr. Nadim Geloo za HuffPost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati