Što su super-setovi?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Shutterstock
ŠTO reći o super-serijama (ili super-setovima), a da većini vježbača već nije poznato? Super-serija podrazumijeva kombinaciju dviju vježbi (nazovimo ih A i B), koje se izvode tako da odradimo seriju vježbe A, i odmah, bez odmora, odradimo seriju vježbe B. Ovo se smatra odrađenom super-serijom, nakon čega slijedi kratak odmor, i sljedeća super-serija, sve dok ne odradimo zadani broj super-serija za vježbe A i B.
Radi se o naprednoj tehnici za povećanje intenziteta treninga i to na više načina, ovisno o kombinaciji vježbi koje koristimo.
Super-serija za istu mišićnu grupu
Obično se kombiniraju složena i izolirajuća vježba (na primjeru prsa: bench-press i razvlačenje bučicama). Uobičajena tehnika je započeti s osnovnom vježbom (bench-press), relativno velikom težinom i manjim brojem ponavljanja. Ovo aktivira brza mišićna vlakna, i uzrokovanjem mehaničke tenzije i mikro-oštećenja, stimulira ih na rast.
Međutim, serija izvedena velikom težinom i u malom broju ponavljanja traje relativno kratko, prekratko da bi se aktivirali mehanizmi metaboličkog stresa.
Izvođenjem izolacijskog pokreta (razvlačenje) odmah nakon osnovne vježbe, produžuje se TuT (time under tension) – vrijeme u kojem je mišić izložen opterećenju. Težina nije presudna, jer cilj je premašiti kapacitet mišića da adekvatno oksigenira glikogen za dobivanje energije. Ovo će dovesti do pojačanog priljeva krvi u mišiće i nagomilavanja laktata uz nedovoljnu opskrbu kisikom (metabolički stres), što će u periodu odmora nakon treninga aktivirati mehanizme oporavka i rasta pojačavanjem inzulinske osjetljivosti i lučenjem IGF-1.
Moguća je i obrnuta kombinacija; izvođenjem prvo izolacijskog pokreta, da bi se zatim super-serija finiširala složenom vježbom. U ovom slučaju, koristimo tehniku pred-zamora; izolacijski pokret će djelomično izmoriti ciljani mišić (pektoralis), i tako osigurati da upravo on, zbog akumuliranog zamora, prvi otkaže u složenoj vježbi, prije agonista koji asistiraju u pokretu (triceps i prednja glava ramena).
Super-serija za različite mišićne grupe
Ovdje se kombiniraju vježbe koje aktiviraju antagonističke mišićne grupe - fleksore i ekstenzore, kada se radi o muskulaturi ekstremiteta (biceps-triceps na primjeru ruku, zadnja loža-kvadriceps na primjeru nogu), ili vučne i potisne mišiće, kada se radi o muskulaturi torza (leđa-prsa ili leđa-ramena)
Ovakve super-serije vrlo često su sastavni dio push-pull ili full body trening programa. Štede vrijeme, povećavaju intenzitet treninga, i omogućuju vježbaču da tijelu pristupa kao cjelini (npr. trening za ruke više nije podijeljen na, recimo, trening tricepsa, pa zatim bicepsa, nego nadlaktice odrađujemo kao cjelinu, super-setirajući vježbe za triceps i biceps). No upravo ovdje treba biti oprezan kod izbora vježbi, jer naizgled odlične kombinacije mogu uzrokovati ozljede potpornih i nosivih struktura torza - konkretno, lumbalne kralježnice (o čemu je već bilo govora).
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sljedeće kombinacije bi trebalo izbjegavati:
Čučanj i mrtvo dizanje
Svaka za sebe, ovo su odlične, bazne vježbe, idealne za razvoj snage, mase i mobilnosti. Super-set neke varijacije čučnja (za kvadriceps) i mrtvog dizanja (npr. s ravnim koljenima, za zadnju ložu) nameće se kao logična kombinacija.
Problem je u tome što ove vježbe, osim primarno ciljane muskulature (kvadriceps, odnosno zadnja loža) snažno opterećuju i lumbalnu kralježnicu, te muskulaturu koja je drži u optimalnom položaju. Muskulatura donjeg dijela leđa ne dobiva šansu za predah - ona je zapravo izložena super-seriji pod točkom 1) - što znači da s akumulacijom sve većeg zamora, ona može prva otkazati tijekom pokreta. Otkazivanje muskulature donjeg dijela leđa, a time i pomicanje lumbalnog dijela kralježnice, tijekom čučnja ili mrtvog dizanja, može biti uvod u ozbiljnu ozljedu. Izbjegnite ovo i zamijenite mrtvo dizanje nožnim pregibom (za zadnju ložu), ili zamijenite čučanj nožnim potiskom. Na ovaj način, donji dio leđa bit će pod opterećenjem u samo jednoj vježbi.
Potisak iznad glave i mrtvo dizanje
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kao i u prvom slučaju, mrtvo dizanje dinamički opterećuje donji dio leđa, dok potisak iznad glave dodaje i dimenziju kompresivnog opterećenja. Kao znatno bolju kombinaciju super-seta za ramena i leđa, preporučio bih super-setiranje potiska iznad glave s nekom varijacijom podizanja na vratilu ili vučenja na lat-mašini - ovaj pokret će izvršiti dekompresiju kralježnice i rasteretiti intervertebralne diskove.
Podizanje na vratilu i dips s opterećenjem oko struka
U ovom slučaju, kod oba pokreta dodatno opterećenje oko struka povlači zdjelicu i rasteže prostor između lumbalnih kralježaka, što također može biti preduvjet za iskliznuće diska. Dovoljna je manja korekcija kod dipsa - umjesto oko struka, prebacite opterećenje na rameni pojas i gornji dio leđa. Objesite teške lance oko vrata, ili nabacite na leđa opterećeni ranac, olovni prsluk ili partnericu, i bacite se na dips!
Izvor: Fit-team
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati