Hot cross buns - povijest, recept i savjeti za pripremu popularnih slatkih peciva
GOTOVO svi poznati nam narodi, kulture i vjere uključuju kruh kao važan dio svojih vjerskih i svjetovnih obreda. Kruh je ne samo jednostavna namirnica koja zadovoljava osnovne prehrambene potrebe već ima i duboko kulturno i simboličko značenje. U mnogim kulturama kruh se smatra svetom hranom, a njegova priprema i podjela je povezana s raznim ritualima, obredima i tradicijama.
Hot cross buns
Hot cross buns (vruća peciva s križem) engleski je naziv za začinjena slatka peciva koja se obično pripremaju sa suhim voćem, označena su križem na vrhu i tradicionalno se jedu na Veliki petak u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali i brojnim drugim zemljama, poput SAD-a, Australije, Novog Zelanda i Južne Afrike.
Samo pecivo označava dolazak kraja razdoblja korizme, križ na vrhu simbolizira Isusovo raspeće, dok se začini koje sadrži povezuju s balzamiranjem Isusa nakon njegove smrti te obično uključuju i narančinu koricu koja odražava gorčinu njegovih patnji na križu.
Pretkršćanske tradicije
Ova su peciva sinonim za uskrsno slavlje otkad su se pojavila u Engleskoj u 12. stoljeću. No, zanimljivo je da svoje korijene vuku iz pretkršćanskih tradicija. Stari Egipćani su pripremali male okrugle kruhove ukrašene s križevima na vrhu kako bi slavili svoje bogove.
Kasnije su Grci i Rimljani nudili slična zaslađena peciva u čast Eje, božice jutra, a slični se rituali povezuju i sa slavljenjem germanske božice Eostre, koja je vrlo vjerojatno dala ime Uskrsu. Križ je predstavljao ponovno rođenje svijeta nakon zime i četiri mjesečeve četvrti, kao i četiri godišnja doba te kotač godine, ovisno o prigodi.
Engleski folklor i praznovjerja
Engleski folklor uključuje mnoga praznovjerja vezana uz ova uskrsna peciva. U srednjem vijeku domaći su pekari svoje kruhove prije pečenja obilježavali križevima jer su vjerovali da će križ osigurati uspješno pečenje i otjerati zle duhove koji sprječavaju dizanje tijesta. Ovo praznovjerje postupno je izblijedjelo, a križ se zadržao samo na uskrsnim pecivima.
Kasnije se pojavilo vjerovanje kako se peciva ispečena i poslužena na Veliki petak neće pokvariti niti upljesniviti tijekom cijele godine. Peciva su bila obješena sa stropa poput kobasica, a vjerovalo se da će štititi od zlih duhova i bolesti sve do sljedećeg Velikog petka, kada bi se zamijenila novima.
U slučaju bolesti, komad kruha se mogao skinuti s konca i samljeti u prah koji bi se miješao s vodom i koristio kao lijek. Također se vjerovalo da će vas ova peciva štititi od brodoloma ako ih ponesete sa sobom na putovanje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati