Kako napraviti savršene rimske njoke, deliciju bez krumpira koja se sprema tako lako
JEDNA od pomalo smiješnih stvari u vezi s talijanskom kuhinjom jest da neki od njenih najvažnijih sastojaka uopće nisu talijanski. Prije nego što su Europljani krenuli u Ameriku u kasnom 15. stoljeću, Talijani nikada nisu vidjeli rajčice, kukuruz, papriku ili krumpir.
Da ste prije toga posjetili Italiju, otkrili biste zemlju u kojoj nema rajčica koje se mogu pretvoriti u umak, nema ljutih papričica koje se mogu čuvati u ulju, nema paprika za pirjanje, nema kukuruza za palentu i nema krumpira za njoke. Međutim, našli biste i palentu i njoke, samo ne bi bili od kukuruza i krumpira. Prije kukuruza, palenta je bila kaša pripremljena od žitarica poput ječma.
Njoki su se također radili od drugih sastojaka - uostalom, oni su samo talijanska verzija kuhanih okruglica od škroba uobičajenih u cijeloj Europi (i vjerojatno potječu s Bliskog istoka). Jedan od najpoznatijih primjera njoka koji se ne pripremaju od krumpira su gnocchi alla Romana ili rimski njoki, koji se prave od griza.
Njoki bez krumpira
U svakom slučaju, jedna stvar koja je jasna jest da ovaj recept, ili neka njegova verzija, prethodi njokima na bazi krumpira na koje većina nas pomisli kada čuje tu riječ. Bez obzira na to jesu li ovo originalni njoki ili ne, osim što su nevjerojatno ukusni, jedna od najboljih stvari kod njoka alla Romana jest to koliko ih je jednostavno pripremiti.
Za razliku od njoka od krumpira, nema opasnosti da postanu ljepljivi ili pretvrdi. Imaju nježan i vrlo ugodan okus koji obično voli cijela obitelj, a rade se od samo nekoliko osnovnih sastojaka: pšenične krupice, mlijeka, maslaca, jaja, soli i parmezana.
Priprema
Ovaj recept ne zahtijeva super precizne količine, međutim, važno je pogoditi pravi omjer mlijeka i griza. Od kuhinjskog pribora će vam trebati: veliki lonac, ručna pjenjača (možete koristiti i drvenu kuhaču), sito (neobavezno, ali korisno), drvena žlica, 2 velika lista papira za pečenje, veliki nož i lim za pečenje. U veliki lonac ulijte mlijeko, zatim dodajte ¾ maslaca, sol, muškatni oraščić ako ga koristite i pustite da zavrije.
Čim mlijeko počne kuhati, dodajte griz, najbolje uz pomoć sita ili cjedila kako biste spriječili nastanak grudica. Pjenjačom energično miješajte i vrlo brzo ćete dobiti gustu smjesu. Maknite lonac s vatre pa dodajte parmezan i žumanjke. Ponovo miješajte drvenom kuhačom dok se sve ne sjedini. Kušajte smjesu i po potrebi dodajte sol.
Listove papira za pečenje stavite na radnu površinu i na svaki izlijte polovinu smjese. Zarolajte smjesu u oblik valjka i ostavite da malo odstoji. Nakon što se griz ohladi i možete ga dirati golim rukama, uzmite veliki nož, namočite mu oštricu i narežite svaki valjčić na diskove debljine oko 1 do 1.5 centimetara. Posudu premažite maslacem i poslažite diskove u jednom sloju, tako da dno jednog diska bude prekriveno vrhom drugog.
Ako nemate papir za pečenje, smjesu možete poslagati i na vrlo čistu radnu plohu i izrezivati diskove uz pomoć kalupa ili čaše. Nakon što ste poslagali sve njoke, pospite ih malim listićima maslaca po površini i stavite peći u pećnicu oko 55 minuta ili dok ne porumene. Poslužite vruće.
Dobro je znati: ako ih želite napraviti unaprijed, rimske njoke možete zamrznuti. To možete učiniti tako da ih poslažete u lim za pečenje, prekrijete prozirnom folijom i stavite u zamrzivač prije pečenja. Kada ste spremni za posluživanje, uklonite prozirnu foliju, pospite s malo više maslaca i parmezana po vrhu i ispecite prema receptu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati