Kako se riješiti pesticida s voća? Pitali smo stručnjakinju za savjet
RAZGOVARALI smo s Anjom Rimac, preventivnom nutricionisticom s portala nutricionizam.hr, o tome kako se riješiti pesticida s voća, a prvenstveno jagoda i sličnih bobica, kojima više nije sezona, no mogu se pronaći po supermarketima cijele godine i omiljen su sastojak kolača, zobenih kaša i ostalih slatkih jela.
Znači li da trebamo zanemariti sve benefite koje nam konzumacija voća generalno može donijeti za zdravlje zbog eventualnog straha od kontaminacije pesticidima ili nekom drugom "kemijom"?
"Sadržaj pesticida u konvencionalno proizvedenoj hrani rijetko prelazi granice koje se smatraju sigurnima. Maksimalna dopuštena razina pesticida u pojedinoj hrani propisana je zakonom i temelji se na količinama daleko ispod onih dokazano rizičnih. U Hrvatskoj se redovito provode kontrole hrane kako bi se osigurala sigurnost hrane koja se stavlja na tržište", govori.
Pranje pomaže
"Sigurno ste već čuli da doza čini otrov, a u konačnici, otrovati se možemo i prevelikim unosom vode, ali smo svjesni da je u određenoj količini neophodna za život. Ako ste i dalje skeptični, najbolja taktika smanjenja unosa pesticida je temeljito oprati hranu prije konzumacije - potapati barem u dvije vode ili ispirati nekoliko minuta. Time ćete ukloniti 98% eventualno zaostalih pesticida i oni više neće predstavljati problem", nastavlja Anja.
Shodno tome, nije važno gdje kupujete voće, kaže, u supermarketu ili kod bakice na placu. Iako, poučeni iskustvom, bakice na placu nemaju strogo kontrolirane uvjete koje moraju zadovoljiti kao hrana u supermarketima, pa se nekad i previše zanesu s uporabom pesticida. No sad smo naučili da će voda oprati i taj grijeh, dodaje.
"Svjesni smo da često okus svježe ubranog voća kod bakice ipak pobijedi (što opet ne znači da hrana u supermarketu ne može biti ukusna ili bogata vitaminima i mineralima). Ako je zima, a jedu vam se jagode, kupite ipak one u supermarketu, jer su dostupne i jer ćete ipak unijeti vlakna i vitamine, kojih zimi nema previše dostupnih", kaže nam nutricionistica.
Vrlo je važno da su svježe
"Veći problem ćete stvoriti ako iz straha od kemikalija stvorite nepotreban stres i nezdrav odnos prema hrani i uskratite si sve benefite koje konzumacija voća ima na organizam. Vitamini i minerali, antioksidansi i vlakna te još mnogo drugih spojeva iz jagoda pridonijet će ukupnoj kvaliteti vaše prehrane i smanjiti rizik od razvoja kroničnih bolesti u budućnosti, što je nemjerljivo važnije od 2% pesticida koje potencijalno unesemo u organizam jedući tretirano voće. Zaključno, ako možete, birajte što svježije jagode i prije konzumacije ih temeljito operite, bez obzira na to jesu li uzgojene organski ili konvencionalno", zaključuje.
Par riječi o našoj sugovornici
Anja Rimac preventivna je nutricionistica i radi na nutricionizam.hr. Kada je sa 7 godina krenula u studio baleta, nije ni sanjala da će za 11 godina upisati Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku i steći titulu magistre nutricionizma. No poveznica između pravilne prehrane i snage koju tijelo treba kod pokreta u plesu je bila jaka i presudna za odabir zanimanja.
Uz posao nutricionistice, istovremeno je i honorarno zaposlena balerina u ansamblu HNK u Osijeku te stvarno živi ono što se trudi prenijeti drugima. S takvim rasporedom klijentima želi pokazati da ako imaju vremena za hraniti se, imaju vremena i za hraniti se pravilno. A pravilna prehrana nije i ne treba biti izvor dodatnog stresa u životu.
Izrazito naglašava preventivnu ulogu pravilne prehrane kod pojavnosti bolesti, posebice onih neurodegenerativnih koje se često javljaju u starosti. Tvrdi da je naša prehrana odraz naših životnih (prehrambenih) navika i odluka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati