Lungić pripremite ovako i garantirano će vam ispasti najsočniji i najmekši
LUNGIĆ ili svinjski file često se bira kao jelo za svečanije prilike, ali i za brzi ručak. Radi se o svinjskom fileu, nježnom i sočnom komadu svinjetine koji se lako može učiniti baš posebnim. Zbog svoje fine teksture i neutralnog okusa, lungić se dobro slaže s raznim umacima i prilozima, zbog čega i jest toliko svestran.
Svi koji su ga radili znaju da je potrebno tek nekoliko minuta da se file ispeče, ali važno je znati i neke korisne savjete i korake u pripremi, koji će ovaj dobar komad mesa učiniti savršeno pripremljenim.
Potrebni sastojci
- svinjski lungić (cijeli komad)
- maslinovo ulje ili maslac
- svježi ružmarin, timijan ili drugi začini po želji
- sol i papar
- češnjak, nekoliko režnjeva
- senf ili med za dodatnu aromu
1. Pripremite meso
Lungić možete peći i cijeli, a rezati ga tek nakon pečenja. Uklonite višak masnoće i opnu s lungića. Zatim ga dobro osušite papirnatim ubrusom. Posolite i popaprite lungić po cijeloj površini, a zatim ga premažite tankim slojem maslinovog ulja. Ako dodajete senf ili med, utrljajte ga u meso u ovom koraku.
2. Zagrijte tavu i pecite
Zagrijte tavu na visokoj temperaturi - za veću sočnost i bolju aromu, lungić ispecite u pećnici nakon pečenja na tavi. U tom slučaju pripremite tavu koja može ići u pećnicu. Tek kad je tava jako vruća, stavite malo maslinovog ulja ili maslaca. Stavite lungić u tavu i pecite ga sa svih strana dok ne dobije zlatno-smeđu koricu (oko 2-3 minute po strani). Ovo pravilo vrijedi i za izrezane odreske lungića.
3. Dovršite u pećnici
Ako imate tavu koja može ići u pećnicu, prebacite ju zajedno s lungićem u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Na ovaj će se način odrezak ravnomjerno ispeći, očuvat će se sočnost jer na tavi dobiva ukusnu koricu, no ona se može isušiti. Prebacivanjem u pećnicu na umjerenu temperaturu smanjuje se rizik od isušivanja jer se lungić nježno kuha sa svih strana. U pećnicu možete dodati i razne sastojke koji će odresku dati bogatiju aromu.
Pecite oko 10-15 minuta, ovisno o debljini lungića. Unutarnja temperatura mesa treba biti 63 stupnja, a ako nemate termometar, idealno pečeno meso je blago ružičaste boje u sredini. Za dodatnu aromu, tijekom pečenja možete dodati nekoliko režnjeva češnjaka i grančicu ružmarina ili timijana.
4. Odmorite meso
Nakon pečenja, lungić izvadite iz pećnice i ostavite da odstoji 5-10 minuta. Ovaj je korak važan kako bi se sokovi u mesu ravnomjerno rasporedili i kako bi lungić bio sočniji. Narežite lungić na medaljone debljine oko 1-2 centimetra i poslužite.
Evo i inspiracije za jedno od omiljenih jela s lungićem.
Brzinski lungić na Stroganoff način
Lungić se idealno stapa s umakom od šampinjona na bazi vrhnja i tjesteninom kao prilogom. Recept pronađite ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati